Pereiti į pagrindinį turinį

Šių gaminių Lietuvoje turėjo nebelikti, bet verslininkai draudimus apeina

Belgija nuo Naujųjų uždraudė bet kokią prekybą vienkartinėmis elektroninėmis cigaretėmis. Tokio žingsnio ėmėsi pirmoji Europos Sąjungoje. Teigiamas pavyzdys įkvėpė ir Lietuvos parlamentarus, kurie rimtai šio klausimo ketina imtis jau pavasario sesijoje.

Šių gaminių Lietuvoje turėjo nebelikti, bet verslininkai draudimus apeina
Šių gaminių Lietuvoje turėjo nebelikti, bet verslininkai draudimus apeina

Antri Europoje – toks elektroninių cigarečių populiarumo mastas Lietuvoje.

„Yra didžiulis kiekis vaikų, kurie vartoja elektronines cigaretes kaip saldainį“, – sakė Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Lina Šukytė–Korsakė.

„Tai tapo madinga. Daugiau nei pusė jaunuolių jau yra išbandę arba net daugiau nei trečdalis kasdien garina cigaretes“, – kalbėjo Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkas Saulius Čaplinskas.

LNK stop kadras.

Parlamentarų žodžius patvirtina Europoje atliekami tyrimai. Vienkartines cigaretes dažniausiai renkasi būtent jaunimas nuo 15 metų. Sveikatos reikalų komiteto politikai žada, kad tai bus prioritetinis klausimas, o siūlymą tikimasi pateikti pavasario sesijoje.

Nuo praėjusių metų lapkričio draudžiama prekiauti cukrumi ir saldikliais papildytomis elektroninėmis cigaretėmis. Įvairūs skoniai ir kvapai uždrausti dar 2022 m. Tačiau verslininkai draudimus apeina.

„Pirmaisiais metais įsigaliojus draudimui buvo virš 30 bylų, 2024 metais buvo 23 bylos, iš kurių 14 pakartotinės“, – duomenimis dalinosi Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos direktorė Goda Aleksaitė.

Per praėjusius metus ištyrus 40 skirtingų mėginių, anot G. Aleksaitės, visuose rasta draudžiamų skonių ir kvapų. Prekybininkams taikomos baudos iki 3 tūkst. eurų, tačiau jos, panašu, neatbaido.

„Matomai prekybininkams tai yra palanku, nes jie apskundžia teismui ir taip įsijungia ydingas ratas, kada jie turi laiko toliau prekiauti savo produkcija“, – teigė G. Aleksaitė.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

Visa informacija apie prekybininkų pažeidimus, jiems skiriamas baudas, vykstančius teismo procesus perduodama Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentui, kuris gali stabdyti ar panaikinti prekybininkų licenciją, tačiau, tik didmenininkų.

„Yra informuojamas didmenininkas, kad tokiais gaminiais prekiauti negalima ir per įstatymo nustatytą laiką jis turi susitvarkyti. Paprastai tą padaro ir procesas pasibaigia“, – akcentavo Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento skyriaus vedėja Aušra Želvienė.

Nors pažeidimų kasmet dešimtys, nė viena licencija nebuvo atimta.

„Susimoka baudą, išima iš prekybos ir, ko gero, nėra smagu mokėti baudas“, – svarstė A. Želvienė.

Tad nors įstatymas draudžia, baudos kartojasi, verslininkams didelių kliūčių tai nesudaro. Kol vyksta teismai, kol departamentas dar nepatikrino – prekyba vyksta.

„Mes sveikatos komitete skirsime tam ypatingą dėmesį ir raginsime, kad būtų laikomasi tų draudimų“, – sakė S. Čaplinskas.

Belgijos pavyzdžiu jau seka ir Prancūzija. Vienkartines elektronines cigaretes uždraus, o bauda už bet kokius pažeidimus – 100 tūkst. eurų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Jonas

Pas mus bauda gali būti mažesnė -99 tūkstančiai. Žudyti iš lėto žmogų turėtų neapsimokėti , ir neaišku kokių priklausomybių gali išsivystyti. Teismas už priklausomybės gydymą ar turėtų negailestingai nuskaičiuoti atitinkamas sumas iš pardavėjo.
1
0
Visi komentarai (1)