Pereiti į pagrindinį turinį

Net sunku patikėti: tyrimas parodė, iš kur vaikai gauna alkoholio ir raminamųjų

2025-01-14 05:00
LNK inf.

Anot naujausio tyrimo, pirmą kartą alkoholį vartojusių vaikų vidutinis amžius yra 13 metų, o pirmą kartą padauginusių – vos devyneri. Kai kurie keturiolikmečiai jau yra vartoję kanapes ar rūkę. Tyrimo rezultatus įvertinęs Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkas Saulius Čaplinskas teigia, kad, guodžia tai, jog alkoholio, rūkalų ir narkotinių medžiagų vartojimas tarp paauglių mažėja. Bet ar tikrai? Apie tai LNK žurnalistas kalbėjosi su S. Čaplinsku.

– Peržiūrėję tyrimą, jūs teigiate, kad yra ir blogų, ir gerų žinių. Kas čia gali būti gero, kai 13 metų vaikai jau vartoja alkoholį, o pirmieji padauginimai pasitaiko vos devynerių?

– Žinoma, tai nėra gerai, bet kalbame apie tendencijas. Vartojimo, plitimo ir net mados tam tikrose jaunimo grupėse vartoti kvaišalus tendencijos mažėja. Augimo stabilizavimas kai kurių neigiamų rodiklių arba net mažėjimas, lyginant su ankstesniais metais, galbūt dar nepasiekė ankstesnio lygio, bet tai rodo teigiamą kryptį. Prevencinės priemonės ir investicijos į psichinę sveikatą, nors jų dar trūksta, jau duoda teigiamų rezultatų.

– Tačiau šiame tyrime taip pat atskleista, kad tėvai aprūpina vaikus alkoholiu, o kartais net psichotropiniais vaistais arba raminamaisiais. Kas čia?

– Šis faktas kelia ypatingą susirūpinimą. Galbūt daliai tėvų trūksta žinių, kaip padėti savo vaikams arba jie nežino kitų būdų spręsti problemas. Jeigu vaikai jaučia nerimą, prastai jaučiasi mokykloje, namuose ar gatvėje, ir galbūt nesupranta, kodėl, dažnai bandoma ne spręsti priežastis, o paprasčiausiai duoti raminamųjų vaistų. Tai ypač pastebima kalbant apie mergaites. Beje, kalbant apie mergaites, matome, kad jos dabar dažniau rūko nei berniukai. Jos aplenkė berniukus, o elektroninės cigaretės tarp mergaičių plinta dar sparčiau nei tarp berniukų. Todėl labai svarbu, kad šią problemą matytume ir reaguotume visi kartu. Tame tarpe ačiū jums, žiniasklaidos atstovams, kad atkreipiate dėmesį į tokius faktus ir nelaukiate mūsų paraginimų.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

– Dažniausiai kalbame apie aktualijas. Ir štai girdime, kad planuojamos baudos vaikams, kurie rūkys elektronines cigaretes. Tikriausiai tai galios ir kitoms cigaretėms. Jei jie bus pagauti, teks sumokėti baudas tiek jiems patiems, tiek jų tėvams. Kaip jūs manote, ar baudų sistema galėtų atgrasyti jaunimą nuo noro rūkyti?

– Pirmiausia, kai kalbame apie baudas, mano asmeninė nuomonė yra tokia: labai svarbu, kad pats žodis, pats faktas, jog tai draudžiama, kad tai nelegalu ir už tai skiriamos baudos, siunčia tam tikrą žinutę. Tai perduoda aiškią žinią tiek jaunimui, tiek tėvams. Šioje vietoje matau tam tikrą teigiamą poveikį. Tačiau iš kitos pusės visi suprantame, kad vien baudomis norimo rezultato nepasieksime. Todėl labai svarbu peržiūrėti tabako, alkoholio ir narkotikų vartojimo prevencijos veiksmų planą, numatytą iki 2035 metų. Reikia daugiau dėmesio ir investicijų ne tik į psichinę sveikatą apskritai, bet būtent siūlau alternatyvą. Pirmiausia – užimtumas, laisvalaikis, galimybė gerai jaustis ne tik namuose, kas, žinoma, yra labai svarbu, bet ir mokykloje bei už jos ribų. Reikia žiūrėti, ar vaikas turi kokį nors pomėgį, užklasinę veiklą be kompiuterinių žaidimų. Čia matome dar vieną problemą.

Labai svarbu, kad kiekvienas iš mūsų suprastų, kur ir kaip galime prisidėti – pradedant nuo šeimos ir baigiant institucijomis.

– Čia jūs vardinat labai daug problemų. Nuo ko pradėsite jas spręsti? Juk tai jau jūsų rankose. Jūs esate Seime ir galite padaryti pokytį. Nuo ko pradėsite?

– Pirmiausiai, kaip jau minėjau, reikia atlikti reviziją, atsižvelgiant į tai, kas numatyta Vyriausybės programoje. Visos šios problemos yra ten įvardytos. Toliau, manau, labai svarbu neieškoti kažkokios „raganų medžioklės“ ir nesakyti, kad viskas, kas buvo daryta anksčiau, yra netinkama. Priešingai, reikia stiprinti veiklas, kurios jau parodė savo efektyvumą. Taip pat būtina pripažinti, kad kai kas nepavyko ir reikia taisyti tam tikras klaidas. Kai kurias galbūt neapgalvotas reformas būtina peržiūrėti ir padaryti jas efektyvesnes. Visų pirma kalbu apie visuomenės sveikatos sritį, visuomenės sveikatos įstaigų struktūras ir tai, kiek jos yra efektyvios. Puikiai suprantame, kad dabartinėje geopolitinėje situacijoje padidinti finansavimą šioms veikloms bus sunku. Todėl labai svarbu, kad kiekvienas iš mūsų suprastų, kur ir kaip galime prisidėti – pradedant nuo šeimos ir baigiant institucijomis.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
vaikucai is dupos

baudos israsitus vaikams jokio efekto nedos. nes te dibeliukai nesupras sito. tos baudos mokes tevai. o ka tevai gali padariti? NIEKO. na gal perskaitis lekcija ape sunku givenima geroves kraste ir kaip sunku uzdirbti pinigu o dar cia te baudai, velnis zino uz ka. jus priverskit jos atidirbti! jei tam snargliui uzteko smegeniu pakelti carke ar pradet ciulpti ruakla, tai tikrai pakankamai protingas laikyti šluotą, kastuvą ar grėblį. tegul visą dieną su pietų pertrauka vaikščioja ir valylo mokyklos teritoriją. baudos palikit sau, uz tai kad negalite suvalditi vaiku banda, kad esat patis durni. net po auksuju studiju vilne ar kovne. bukolavrai skambinkit fon der bliadei, nes ji isakineja ka geiropecams dariti.
0
0
kur prezedentas-tylu,grazu.

Ko jus ieskote.Jeigu seimo nare daniela-margo siule vaikams ismeginti svaigalus,pati sake,,,,,as ir pati vartoju narkotikus.Tai ko jus stebeties,ji augina vaika ,ir pati sededama seime sitaip kalbejo,net video rode kur jinai uzsienije pirko svaigalus.Sita poniute ir toliau dirbo seime,ir niekas nieko nei dare,nei sake,nei tirimas buvo.Cia jos darbo vaisius dabar skinam,vaikai zudomi,o seimas tylejo,sita nuejusi valdzia parazytu valdzia.
3
-1
baudos

turetu buti skiriamos ne rukantiems el. cigaretes vaikams, o baudos pardavinejantiems elektr. cigaretes, nes kitaip vaikus dar gyliau ivarysite i kampa, nes prasides vagystes kaip vaikui isbristi is baudu. Reikia pradeti protauti ,o ne kenkti norint padeti vaikams
3
-2
Visi komentarai (6)