Jis įregistravo tokią vienkartinę piniginę kompensaciją numatantį įstatymo projektą. Šis dokumentas įtvirtina teisę į piniginę kompensaciją gyventojams, kurie sumokėjo baudas už COVID-19 epidemijos metu taikytų specialiųjų priemonių nesilaikymą, įskaitant kaukių dėvėjimą, judėjimo ribojimus, o taip pat kitus taikytus suvaržymus.
„Atsižvelgiant į tai, kad visuomenėje ir mokslo diskusijose išlieka vertinimų įvairovė dėl taikytų ribojimų proporcingumo ir pagrįstumo, įstatymu siūloma įtvirtinti išskirtinį dalinės amnestijos mechanizmą, kuriuo būtų kompensuojamos sumokėtos baudos, nepažeidžiant galiojančios teisinės tvarkos ir nepripažįstant pačių ribojimų neteisėtumo“, – sako įstatymo projekto autorius R. J. Jankūnas.
Pasak jo, tai būtų vienkartinio pobūdžio sprendimas, kuris nekuria teisinio precedento pažeidimų toleravimui, bet tarnauja pilietiniam dialogui stiprinti.
Siūloma kompensuoti už karantino pažeidimus 2020–2022 m. sumokėtas baudas
Jei Seimas pritartų, fiziniai ir juridiniai asmenys atgautų pinigus už sumokėtas baudas, kurios buvo paskirtos už karantino tvarkos pažeidimus nuo 2020 m. vasario 26 d. iki 2022 m. gegužės 1 d.
Pagal projektą, kompensacija būtų lygi sumokėtai baudų sumai. Į šią kompensaciją nebūtų įskaitomos skolos išieškojimo išlaidos. Norintys gauti kompensacijas kartu su prašymu turėtų pateikti kompetentingai institucijai baudos paskyrimo ir sumokėjimo įrodymus. Siūloma tokią kompensaciją išmokėti per 90 dienų nuo dokumentų pateikimo dienos.
Kaip pabrėžiama dokumento projekte, „šio įstatymo pagrindu skiriamos kompensacijos yra išskirtinė valstybės geros valios išraiška ir negali būti laikoma žalos ar neteisėtų veiksmų pripažinimu“.
Pasak R.J. Jankūno, 2020–2022 m. tapo išskirtiniu žmogaus teisių ir laisvių apsaugos išbandymu.
„Lietuvoje taikytos administracinės priemonės, susijusios su karantino ir ekstremaliosios padėties reikalavimais, sukėlė nepasitenkinimą ir dalies piliečių pasipriešinimą. (...) Neišvengta ir prieštaringo reguliavimo", – sako projekto autorius.
Jo nuomone, daugelio nusižengimų motyvu buvo ne noras pakenkti epidemijos valdymui ar lengvabūdiškas siekis priešintis nustatytai teisinei tvarkai, bet būtinybė realizuoti savo teises ir teisėtus interesus.
„Šiuo aktu siekiama parodyti, kad valstybė yra pajėgi priimti orų sprendimą po krizės, ypač kai kalbama apie žmones, kurie įvykdė įpareigojimą, sumokėjo paskirtas baudas ir elgėsi kaip įstatymo laikytis siekiantys piliečiai“, – sako R. J. Jankūnas.
Priėmus įstatymo projektą, anot R. J. Jankūno, neprireiktų papildomų lėšų, nes išmokos būtų mokamos iš įmokėtų baudų.
Parlamentaras siūlo, kad naujas Geros valios kompensacijų už paskirtas ir sumokėtas administracines baudas dėl karantino ir ekstremaliosios situacijos ribojimų nesilaikymo įstatymo projektas įsigaliotų nuo kitų metų.
(be temos)
(be temos)