Išnagrinėti skundai rodo, kad dažniausi vaiko teisių pažeidėjai yra jų artimieji, tvirtina Seimo Žmogaus teisių komitetas (ŽTK).
Trečiadienį ŽTK apsvarstė vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus 2012 metų veiklos ataskaitą, kurią pristatė laikinai einanti vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus pareigas lygių galimybių kontrolierė Aušrinė Burneikienė.
Ji pateikė komitetui informaciją, jog pernai vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigoje buvo gauta 319 skundų ir pradėti 65 tyrimai vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus iniciatyva.
Daugiausiai buvo skųstasi savivaldybių administracijų padalinių veikla – 189 skundai, dėl šeimos narių ir artimų giminaičių galimai netinkamo elgesio vaikų atžvilgiu sulaukta 113 skundų.
Dėl savivaldybės administracijos padalinių veiklos pagrįstais pripažinti 45 procentai skundų, tuo tarpu atliktuose tyrimuose dėl galimai vaiko teises pažeidžiančių šeimos narių ar artimų giminaičių, nustatyta, kad 92 procentais atvejų vaiko teisės iš tiesų buvo pažeistos.
„Taigi, remiantis nustatytų pagrįstų skundų vaiko teisių apsaugos kontrolieriui statistika – dažniausiai vaiko teisės yra pažeidžiamos jų artimoje aplinkoje“, –- teigiama komiteto pranešime.
Pagal tyrimuose nustatytų vaiko teisių ir teisėtų interesų pažeidimų pobūdį, daugiausia pažeidimų – dėl smurto vaiko atžvilgiu panaudojimo – nustatyta 50 atvejų (dėl pilnamečių asmenų panaudoto smurto vaiko atžvilgiu – 27 atvejai, dėl vaikų smurto prieš vaikus – 23 atvejai). Nustatytas prieš vaikus naudotas fizinis (26 atvejai) ir psichologinis (24 atvejai) smurtas.
Didelę dalį vaiko teisių pažeidimų sudaro nustatyti vaiko nepriežiūros atvejai (48) bei vaiko teisės bendrauti su skyriumi gyvenančiais tėvais/vienu iš tėvų bei artimaisiais giminaičiais neužtikrinimo atvejai (45). Dėl teisės į tinkamas ir sveikas gyvenimo sąlygas neužtikrinimo nustatyti 42 atvejai, dėl savivaldybės vaiko teisių apsaugos skyriaus neveikimo - 34 atvejai. Pastebėta, kad sumažėjo teisės į mokslą pažeidimų: ataskaitiniais metais nustatyti 22 atvejai, tuo tarpu 2011 metais buvo nustatyti 32 atvejai.
A.Burneikienė atkreipė komiteto narių dėmesį, kad dėl nepakankamo vaiko teisių srities finansavimo praktikoje vyksta „tik minimalūs, daliniai pokyčiai, teisės aktų nuostatos lieka deklaratyviomis ir nėra pasiekiami teisės aktų tikslai bei numatytas (norimas) vaiko teisių apsaugos lygis“.
Naujausi komentarai