Specialistai įspėja apie dažną priklausomybę: įvardijo pagrindinį simptomą Pereiti į pagrindinį turinį

Specialistai įspėja apie dažną priklausomybę: įvardijo pagrindinį simptomą

2025-05-26 16:36

Ką daryti, kai kompiuteriniai žaidimai ir socialiniai tinklai tampa liga? Entuziastai kompiuterinių žaidimų priklausomybe nevadina, sako, jog žmonės atrado būdą gerai praleisti laiką, o jaunimas tokiu būdu netgi ieško savęs. 

Specialistai įspėja apie dažną priklausomybę: įvardijo pagrindinį simptomą
Specialistai įspėja apie dažną priklausomybę: įvardijo pagrindinį simptomą / Freepik.com nuotr.

Sveikatos specialistai kalba apie priklausomybes tiek nuo kompiuterinių žaidimų, tiek nuo socialinių tinklų.

„Darbo dienomis dažniau ateina jaunimas, kurie nedirba, mokosi arba jau nesimoko ir ieško savęs“, – pasakojo „Casta Cyber Club“ administratorius Emilis Ževžikovas. 

„Iki 12 proc. populiacijos gali būti susiję su šia problema“, – duomenimis dalinosi Priklausomybės ligų centro direktorė Aušra Širvinskienė.

„Kas liečia priklausomybes, Lietuvoje reali situacija tikrai yra sudėtinga“, – teigė „Taikos kelio“ priklausomybės ligų specialistas Andrejus Ivanovas.

Pagrindinė indikacija – kontrolės praradimas.

Pagrindinė indikacija – kontrolės praradimas. Žmogus nepastebi, jog prabėgo valanda, penkios ar visa para. Kai situacija peržengia ribas, gali būti skiriamas gydymas.

„Gydymo prieinamumas visada yra ribotas, nes šiandien koncentravosi į priklausomybės ligų centrus, kurie yra tik penki didžiuosiuose miestuose“, – teigė Priklausomybės ligų centro direktorė.

LNK stop kadras.

Kaip gydyti, specialistai sako, kad būdų yra, bet kasdien patys mokosi.

„Tik dabar pradeda kurti rimtas metodikas, gydymo programą, algoritmus. Tai nėra taip, kad čia Lietuva kažkur atsilieka“, – tikino A. Širvinskienė.

„Priėjimas yra kompleksinis, tai galbūt gali prireikti ir stacionaro, gali būti reikalinga ir farmakoterapija, ir psichoterapija“, – aiškino A. Ivanovas.

Priklausomybė nuo interneto ilgą laiką buvo priskirta tik prie įpročių sutrikimo ir neturėjo atskiros diagnozės. Į tarptautinę ligų klasifikaciją PSO įtraukė nuo 2018 m. 

„Lietuvoje keičiamas teisės aktas, kuriuo yra reglamentuojama, kas yra priklausomybės ir būtent elgesio priklausomybės. Nuo 2026 metų bus įtraukta šios būklės – priklausomybė nuo interneto, nuo kompiuterinių žaidimų“, – akcentavo Sveikatos apsaugos viceministrė Laimutė Vaidelienė. 

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

Trumpiau tariant, pokytis praplės paslaugos prieinamumą – spartesnę diagnostiką. Visgi kai kurie praktikai sako, jog įdomu, kaip situacija keisis realiai. 

„Paaugliams turbūt Lietuvoje nėra tiek daug pagalbos ir tas šiek tiek liūdina“, – nusivylimo neslėpė priklausomybės ligų specialistas. 

Anot pašnekovo, reikėtų ilgalaikės reabilitacijos centrų.

„Pagalba tampa prieinamesnė regionuose, kadangi būtent psichikos sveikatos centrams ir yra didžiausias skiriamas dėmesys“, – kalbėjo priklausomybės ligų centro direktorė.

„Skelbiant žinutę ir šeimos gydytojams, ir skubios pagalbos skyriams, kad jie praneštų, atpažinę priklausomybę“, – pabrėžė L. Vaidelienė. 

Anot valdininkų, bus teikiama ir kompleksinė pagalba, labiau rūpinamasi, kad ir po gydymo žmonės nepatirtų atkryčio.

„Viskas gali sukelti priklausomybę. Ji gali būti pas žmogų nuo bėgimo, nuo saldžių produktų ir pan. Nemanau, kad čia labai baisu. Žmonės tiesiog rado dar vieną būdą, kaip galima gerai praleisti laiką“, – teigė E. Ževžikovas. 

Norint patekti į psichikos sveikatos centrą, siuntimo nereikia. Šiuo metu atnaujinamos ir specialistų paruošimo programos.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų