Tarnautojų patikimumui nustatyti - atsparumo korupcijai testas Pereiti į pagrindinį turinį

Tarnautojų patikimumui nustatyti - atsparumo korupcijai testas

2009-06-25 14:43
Tarnautojų patikimumui nustatyti - atsparumo korupcijai testas
Tarnautojų patikimumui nustatyti - atsparumo korupcijai testas / Šarūno Mažeikos (BFL) nuotr.

Teisingumo ministras liberalas Remigijus Šimašius siūlo tikrinti valstybės tarnautojų patikimumą, atliekant jų atsparumo korupcijai testą.

Slaptą tarnautojų vertinimą planuojama patikėti Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT), ketvirtadienį pranešė Teisingumo ministerija (TM).

STT vadovas Žimantas Pacevičius idėjai pritaria, tačiau pareigūnui daug neaiškumų kelia jos įgyvendinimas.

Anot TM, šiuo metu mūsų šalyje nėra mechanizmo, kuris padėtų prevenciškai kovoti su korupcija valstybės tarnyboje. Teisinės priemonės taikomos tik už jau padarytus nusikaltimus ar teisės pažeidimus, tačiau jų išaiškinama tik nedidelė dalis.

R.Šimašiaus teigimu, didžioji dalis korupcinių veiksmų yra sunkiai identifikuojami vien teisinėmis priemonėmis, nes renkant įrodymus sudėtinga įvertinti, užfiksuoti dviprasmiškas frazes, užuominas, gestus ar kitą abejonių keliantį elgesį. Todėl tokiems veiksmams įvertinti būtų galima įtvirtinti naują prevencijos ir kontrolės priemonę - valstybės tarnautojų atsparumo korupcijai patikrinimą.

„Korupcine veikla padaroma daug žalos visiems piliečiams ir valstybei, todėl būtina kiek įmanoma efektyviau užtikrinti, kad valstybės tarnyboje dirbtų tik nepriekaištingos reputacijos, sąžiningi ir patikimi tarnautojai. Reikalavimas būti atspariu korupcijai turi būti užtikrinamas nuolat vykdant patikrinimus, kurie padės kovoti su neteisėtais tarnautojų veiksmais", - teigė teisingumo ministras.

Siūlomame įstatymų pakeitimo projekte numatoma, kad tokį vertinimą ir planuotai, ir neplaniniu būdu atliks STT. Ji slapta modeliuotų įvairias situacijas, leidžiančias nustatyti tarnautojo atsparumą korupcijai.

Šių imitacinių veiksmų pagrindu parengtos ir institucijos vadovui perduotos išvados nebus pagrindas atsirasti baudžiamajai ar administracinei atsakomybei, tačiau taps įrankiu atleisti nepatikimą tarnautoją, pabrėžta ministerijos pranešime.

Gavęs pažymą ir įsitikinęs, kad tarnautojas yra nesąžiningas, įstaigos vadovas privalės jam pasiūlyti pačiam palikti pareigas, o jei šis nesutiks - jį atleisti ir faktą apie tarnautojo neatsparumą korupcijai paviešinti įstaigos interneto svetainėje. Abiem atvejais tarnautojas praras teisę valstybės tarnyboje dirbti 3 metus.

STT vadovas BNS sakė, kad nors TM idėja yra gera, nėra aiškus jos įgyvendinimo būdas, tai yra, kaip STT turės tikrinti valdininkų patikimumą, ar galės atlikti tam tikrus provokacinius veiksmus, kokiu būdu jie bus atrenkami.

Be to, pasak Ž.Pacevičiaus, problemų kelia ir STT finansavimas.

„Valdininkų - daug. Šiandien STT turi daug darbo baudžiamosiose bylose ir ikiteisminiuose tyrimuose. Pajėgumų reikės, o kaip su tokiu finansavimu reikėtų šį darbą atlikti, neaišku", - teigė STT vadovas.

Projektas pateiktas derinti visuomenei ir suinteresuotoms institucijoms. Patikslintas po pateiktų pastabų jis bus teikiamas Vyriausybei svarstyti, vėliau jis bus pateiktas Seimui.  

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra