Seimas ketvirtadienį priėmė Baudžiamojo proceso kodekso (BPK) pataisas dėl spartesnio bylų nagrinėjimo. Už jas balsavo 92 parlamentarai, vienas susilaikė.
Pataisomis į BPK atskirtu straipsniu įrašoma pareiga išnagrinėti bylą per kuo trumpesnį laiką. „Teismas privalo rūpintis, kad baudžiamoji byla teisme būtų išnagrinėta per kuo trumpesnį laiką, ir turi siekti, kad byla būtų išnagrinėta darant kiek įmanoma mažiau teisiamojo posėdžio pertraukų“, - numato pakeitimai.
Taip pat į BPK įrašyta, kad teisiamojo posėdžio pertrauka negali trukti ilgiau kaip vieną mėnesį. Tais atvejais, kai teisiamasis ar kviečiami asmenys negali atvykti į posėdį, pertrauka teismo nutartimi galėtų būti pratęsta, tačiau ne daugiau kaip vieną kartą.
Pataisas inicijavo Prezidentūra, remdamasi Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos nuostata, kad kiekvienas asmuo turi teisę į bylos išsprendimą per įmanomai trumpiausią laiką.
„Ilga kai kurių baudžiamųjų bylų nagrinėjimo trukmė vis dažniau tampa priežastimi, dėl kurios Lietuva pralaimi bylas Europos Žmogaus Teisių Teisme. Kiekviena pralaimėta byla yra svarbi ne tik bylos šalims, tačiau ir visuomenei. Be materialinių nuostolių, kuriuos patiria valstybė, pralaimėdama tokias bylas, daug didesnę žalą valstybei daro prastėjanti proceso dalyvių bei visuomenės nuomonė apie nacionalinės teisinės sistemos kokybę, valstybės institucijų ir ypač baudžiamosios justicijos pareigūnų veiklą“, - rašoma aiškinamajame rašte.
Naujausi komentarai