Lietuvos apeliacinis teismas ketvirtadienį atmetė trijų kaltinamųjų advokatų Darbo partijos (DP) byloje skundus dėl valstybės paskirtų gynėjų Darbo partijos byloje.
Vasario 20 dieną Vilniaus apygardos teismo priimta nutartimi į bylą, kurios išnagrinėti nepavyksta per beveik ketverius metus, buvo paskirti valstybės gynėjai. Tuo siekta išvengti galimo bylos vilkinimo.
Apeliacinės instancijos teismas šią apygardos teismo nutartį paliko galioti, manydamas, kad ji teisėta ir pagrįsta. Sprendimas yra galutinis ir neskundžiamas.
„Vilniaus apygardos teismas, paskirdamas valstybės gynėjus, nurodė, kad kaltinamojo teisė pasirinkti gynėją nėra absoliuti“, - rašoma Apeliacinio teismo nutartyje. Joje konstatuojama, kad pritariama DP bylą nagrinėjančio motyvams. Abu teismai pabrėžė, kad DP byla buvo atidedama dėl gynėjų nedalyvavimo, naujų gynėjų įstojimo į bylą ir susipažinimo su bylos medžiaga.
Pagal nutartį, DP byloje dabar iš viso dalyvaus dešimt advokatų - penki pasirinkti kaltinamųjų ir penki valstybės paskirti gynėjai.
teismas nutartyje konstatavo, kad kaltinamojo teisė pasirinkti gynėją nėra absoliuti, todėl nagrinėjamoje byloje susidariusi situacija pažeidžia reikalavimą per kuo trumpiausią laiką išnagrinėti bylą nešališkai, greitai ir išsamiai atskleisti nusikalstamas veikas.
Apygardos teismas valstybės garantuojamos teisinės pagalbos advokatus nusprendė įtraukti į bylą, nes niekaip nepradedami tirti įrodymai, nagrinėjimas trunka ilgą laiką.
Vos sužinoję apie tokią teismo nutartį kaltinamieji ir jų pasirinkti advokatai išreiškė nepasitenkinimą byloje atsiradusiais valstybės gynėjais ir parašė skundus. Jie mano, kad Vilniaus apygardos teismo nutartis yra neteisėta ir nepagrįsta.
Skundus Apeliaciniam teismui parašė kaltinamųjų Seimo nario Vytauto Gapšio ir Vitalijos Vonžutaitės pasirinkti gynėjai Saulius Juzukonis bei Arūnas Petrauskas, Darbo partijos atstovas ir advokatas Valdemaras Bužinskas.
S.Juzukonis atkreipė dėmesį, kad gynybos pozicijos parinkimas turi didelę reikšmą nuosprendžiui, nepankamas gynybos parinkimas gali turėti neigiamų pasekmių kaltinamojo padėčiai, o Darbo partijos byla yra didelės apimties ir sudėtinga.
„Naujas gynėjas dalyvavo posėdyje nesuderinęs pozicijos su V.Gapšiu, su 155 tomų byla negalėjo fiziškais susipažinti, o apie tokį gynėją sužinojo pačiame posėdyje. (...) Darytina išvada, kad paskirtas gynėjas apsunkino gynybą, advokato etikos kodekso draudžia pasirinkti poziciją nesuderinus su kaltinamuoju“, - mano advokatas S.Juzukonis.
Darbo partijos advokatas V.Bužinskas teigė, kad jo kolegos valstybės gynėjai dalyvavo byloje, nors nebuvo susipažinę su jos medžiaga.
„Advokatas net nebuvo atsivertęs bylos, o jau dalyvavo byloje, uždavė klausimus, kaltinamieji nepažinojo jų net iš veido, sėdėdamas net negalėjo atsirinkti iš veido kuris yra gynėjas“, - Apeliaciniame teisme sakė V.Bužinskas.
Jo manymu, Vilniaus apygardos teismas pademonstravo, kad gynybos pozicija jam nesvarbi, „ką sakys advokatas - nesvarbu, svarbu, kad dalyvautų“.
Juridiniam asmeniui Darbo partijai paskirta valstybės gynėja Violeta Mikutavičienė yra pareiškusi, kad nori nusišalinti nuo šios bylos.
„Darbo partijos prezidiumas nusprendė nesuteikti man, kaip advokatei, jokių įgaliojimų. Tai rodo aiškų nepasitikėjimą ir interesų konfliktą“, - yra sakiusi advokatė.
Posėdyje taip pat buvo paskelbtas Darbo partijos prezidiumo sprendimas nesuteikti šiai advokatei įgaliojimų.
Vilniaus apygardos teismas nusprendė, kad advokatės nusišalinimo klausimas bus išspręstas po Apeliacinio teismo nutarties.
Generalinės prokuratūros prokuroras, valstybės kaltintojas Saulius Verseckas Apeliaciniam teismui pareiškė, kad skundai turi būti atmesti.
„Noriu atkreipti dėmesį, kokių tikslų siekė teismas - procesas turi vykti operatyviai ir sąžiningai. Po trejų su pusę metų įrodymų tyrimas pradėtas, apklausti tik penki iš 330 liudytojų, dėl su gynėjais susijusių priežasčių posėdžiai nevyko daugiau kaip keturis mėnesius. Lietuva Europos Žmogaus Teisių Teisme bylas dažnai pralaimi dėl pernelyg ilgo proceso. Teismas konstatavo, kad kitomis priemonėmis negalima užtikrinti proceso, todėl paskyrė valstybės gynėjus. Teismo nutartis yra logiška ir niekaip nepažeidžia kaltinamųjų teisių, o užtikrina, kad procesas vyks“, - tvirtino prokuroras S.Verseckas.
Vilniaus apygardos teisme DP posėdis numatytas penktadienį.
V.Gapšys yra pareiškęs nušalinimą visai jo bylą nagrinėjančiai Vilniaus apygardos teismo kolegijai.
Po Apeliacinio teismo sprendimo bus sprendžiama dėl pareikšto nušalinimo.
Šiemet balandžio 16 dieną sukaks ketveri metai, kai Darbo partijos byla yra teisme. Teismui tik pernai pavyko paskelbti kaltinamąjį aktą ir sužinoti kaltinamųjų poziciją dėl pateiktų kaltinimų. Bylos posėdžiai nuolat buvo atidedami dėl kaltinamųjų sveikatos, gynėjų nedalyvavimo, jų keitimosi ir kitų priežasčių.
Vilniaus apygardos teismas yra nustatęs Darbo partijos bylos nagrinėjimo grafiką.
Vilniaus apygardos teismas yra kreipęsis į Nacionalinę teismų administraciją, kad ši kitus teismus informuotų, jog tomis dienomis, kai nagrinėjama Darbo partijos byla, nebūtų skiriami posėdžiai kitose bylose, kuriose dalyvauja Darbo partijos byloje dirbantys advokatai.
Prokurorų duomenimis, 2004-2006 metais DP partijos dokumentuose nefiksuota apie 25 mln. litų pajamų ir apie 23 mln. litų išlaidų, susijusių su turtu, įsipareigojimais ar struktūros pasikeitimais.
Naujausi komentarai