Pereiti į pagrindinį turinį

Ūkio banko griūtį aiškinsis Seimas

2013-03-05 10:40
Ūkio banko   griūtį    aiškinsis  Seimas
Ūkio banko griūtį aiškinsis Seimas / Andriaus Aleksandravičiaus nuotr.

Seime netrukus gali būti sudaryta laikinoji tyrimo komisija, kuri aiškinsis Ūkio banko (ŪB) uždarymo aplinkybes, – dalis parlamentarų abejoja, ar Lietuvos banko (LB) vykdoma komercinių bankų priežiūra veiksminga.

Per daug klaustukų

Kodėl ŪB uždarytas? Ar LB tinkamai vykdo komercinių bankų priežiūrą? Kodėl valstybė, griuvus bankui, vėl patyrė šimtamilijoninių nuostolių? Šį mėnesį, prasidėjus Seimo pavasario sesijai, parlamentarai greičiausiai imsis tyrėjų darbo ir į šiuos klausimus bandys rasti atsakymą.

Dalis socialdemokratų, Darbo partijos (DP) bei Tvarkos ir teisingumo partijos (TTP) frakcijų atstovų šiam reikalui norėtų suburti laikinąją tyrimo komisiją. „Sudaryti komisiją – būtina. Nes bet kokiu atveju jau antro banko “lūžimas„ per tokį trumpą laiką – įtartinas. Reikia išsiaiškinti, ar bankų kontrolės sistemoje kas nors negerai, ar kiti čia dalykai. Mes šią idėją tikrai palaikysime“, – vakar dėstė Seimo vicepirmininkas, TTP frakcijos atstovas Kęstas Komskis.

Parlamentaro teigimu, reikėtų aiškintis ir LB atstovų veiksmus ŪB žlugimo istorijoje. „Mes turime išsiaiškinti, ar LB viską padarė teisingai. Nes “Snoro„ atveju buvo milijardinių nuostolių, dabar vėl gali būti arti milijardo. Į šiuos klausimus turime turėti atsakymus“, – aiškino K.Komskis.

Balsų užtektų

Panašios nuomonės laikosi ir DP frakcijos atstovai. Pasak Virginijos Baltraitienės, DP frakcijos narės, tokios komisijos Seime reikėtų ir dalis darbo partijos narių šiai iniciatyvai pritartų.

„Kaip buvo dėl “Snoro„, taip ir dabar reikėtų. Argumentas – išsiaiškinti, kas ten iš tikrųjų įvyko. Juk ir valstybės institucijos laikė tame banke pinigus, o jų niekas neperspėjo. Ir Valstybinė mokesčių inspekcija tame banke buvo atidariusi sąskaitą. Galiausiai neatsakyta, kodėl bankas taip greitai likviduotas. Daug klaustukų“, – kalbėjo V.Baltraitienė.

DP frakcijos atstovės teigimu, laikinosios tyrimo komisijos iniciatyvą remtų didelis skaičius parlamentarų, tad kliūčių buriant tokią komisiją tikrai nekiltų. „Kritinė masė, kuri norėtų išgirsti atsakymus, tikrai susidarytų“, – tvirtino ji.

Dar reikia pagalvoti

DP ir TTP frakcijų atstovai dėl laikinosios tyrimo komisijos – daugmaž vieningi. Abejojančių daugiausia tarp socialdemokratų ir opozicijos atstovų.

Bronius Bradauskas, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas, teigė dar negalįs pasakyti, jis už ar prieš tokią iniciatyvą. Politiko teigimu, kol kas parlamentarai turi per mažai informacijos apie ŪB uždarymo procesą.

„Galiausiai dar neaišku, kiek kainuos šis uždarymo procesas. Reikia palaukti. Per artimiausias savaites paaiškės. Be to, prisiminkime, procesas dėl “Snoro„ dar nebaigtas, o dar viena parlamento komisija kirstų per valstybės reputaciją“, – kalbėjo socialdemokratas.

Opozicijai priklausančių frakcijų atstovai bendros nuomonės dėl tyrimo Seime taip pat neturi. Eligijus Masiulis, Seimo liberalų frakcijos vedlys, samprotavo, kad LB veiksmus dėl ŪB galėtų aiškintis Seimo Biudžeto ir finansų arba Audito komitetas.

„Nežinau, ar čia būtina burti specialią komisiją. Komitetų įgaliojimai dar didesni nei komisijos. Mes svarstysime šiuos klausimus, kai Seimas susirinks į pavasario sesiją“, – svarstė E.Masiulis.

Pagal Seimo statutą iniciatyvos teisę sudaryti laikinąsias kontrolės arba tyrimo komisijas turi Seimo valdyba, komitetai, frakcijos ir ne mažesnė kaip 1/4 Seimo narių grupė.


Ne pirmas kartas

Praėjusios kadencijos Seimas aiškinosi „Snoro“ banko griūtį. 2012 m. pavasarį buvo sudaryta laikinoji Seimo komisija banko bankroto aplinkybėms tirti. Tokios komisijos norėjo tuomečiai opozicijos atstovai. Minėtai komisijai vadovavo Tvarkos ir teisingumo frakcijos atstovas, dabartinis aplinkos ministras Valentinas Mazuronis.

Šios parlamento komisijos išvadose kritikos akmenys skriejo į LB vadovybės daržą. Išvadose buvo teigiama, kad LB nepakankamai kontroliavo „Snoro“ banką. Komisija, be kita ko, reiškė abejonių dėl banko nacionalizavimo. Tačiau galutinių išvadų visas Seimas taip ir nepatvirtino – pritrūko balsų. Tam priešinosi tuomečiai valdantieji – konservatoriai, Liberalų sąjūdžio atstovai ir liberalcentristai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra