Uzbekistane klausimai apie politiką nepageidaujami Pereiti į pagrindinį turinį

Uzbekistane klausimai apie politiką nepageidaujami

2013-04-18 23:59

Kodėl gūglas Lietuvoje kitoks nei Uzbekistane? Kodėl čia balti automobiliai brangesni už juodus? Tokių ir kitokių klausimų tolimoje šalyje galėtų kilti turbūt daugeliui vakariečių.

Skrydžiai perpildyti

Devynias dienas Uzbekistane praleidęs žurnalistas, LCC tarptautinio universiteto Komunikacijos skyriaus vadovas Arnoldas Remeika sakė, kad šioje šalyje keliautojai atras peno ir akims, ir sielai.

Ne veltui Lietuvos kelionių agentūros šią Centrinės Azijos šalį jau drąsiai įtraukia į savo katalogus greta kitų egzotiškų krypčių. Kaip prisipažino pašnekovas, šis faktas jam buvo kiek netikėtas.

"Niekada neatrodė, kad Uzbekistanas gali būti traukos objektas. Tačiau pagal turistų srautus ši šalis Centrinėje Azijoje pirmauja. Taškente, Samarkande, kur teko lankytis, labai daug ir įvairiausios klasės viešbučių, pilna užsieniečių, o skrydžiai – perpildyti", – įspūdžiais dalijosi Arnoldas.

Į aukštojo mokslo parodą keliavęs klaipėdietis atskleidė, kad Centrinės Azijos šalys yra geidžiama Lietuvos aukštųjų mokyklų auditorija. Tačiau bent jau Uzbekistane skleisti žinią apie studijų galimybes Europoje nelengva.

Priminė cenzūrą

"Taip, Uzbekistanas – graži, turtinga, tačiau uždara šalis, ir iš tiesų žmonės čia nėra labai laimingi. Nuo 1989 m. Uzbekistaną valdo diktatorius Islamas Karimovas, jo visa šeima susijusi su pelningiausiais verslais. Kaip suprantu, jis ima panašėti į Aliaksandrą Lukašenką. Tad šalyje griežtėja kontrolė, ir žmonės būgštauja, kad Uzbekistanas artimiausiu metu gali tapti visiškai uždaras. Mes ir dabar labai mažai žinome apie šią valstybę – tik tiek, kiek patenka į pasaulio žiniasklaidą", – pasakojo pašnekovas.

Arnoldas prisiminė, jog viešėdamas Uzbekistane gūglo paieškos sistemoje bandė įvesti su šalies prezidentu, politika susijusius žodžius, tačiau sulaukdavo atsakymo, kad šis turinys nepasiekiamas.

Vyras nė neabejoja, kad per visą kelionę jo delegacijos nariai buvo sekami saugumo tarnybų darbuotojų. Buvo ir taip, kad kartą tiesiog gatvėje prie Arnoldo priėję vyrukai ėmė reikalauti ištrinti nuotraukas.

Gamindavo ir lėktuvus

Pašnekovo teigimu, Uzbekistanas apsiriboja minimaliu importu, šalis pati siekia užsiauginti ir pasigaminti viską – nuo degtukų iki automobilių.

"Dar neseniai jie patys gamino ir lėktuvus, kad tik nieko nereikėtų iš kitur pirkti ir nuo nieko priklausyti. Aišku, jie įsiveža kai kurių vaisių, gaminių. Tačiau jei nori turėti tai, ką turi Vakarai, reikės sumokėti labai brangiai. Pavyzdžiui, kokakola mūsų pinigais kainuoja 8 litus, o panašus vietos gėrimas – litą", – palygino vyras.

Dėl šios priežasties Uzbekistano keliuose galima pamatyti vos vieną kitą importinį automobilį.

"Nusipirkti tokią mašiną kainuoja labai brangiai, kaip supratau, papildomas mokestis siekia 120 proc. Jei, tarkime, mersedesas kainuotų 10 tūkst. dolerių, galutinė jo kaina būtų 22 tūkst. dolerių. Iš esmės ten dominuoja dviejų markių – "Chevrolet" ir "Daewoo" – automobiliai, nes jie patys juos ir gamina", – pasakojo keliautojas.

Mieste tilptų dvi Lietuvos

Svečioje šalyje Arnoldui į akis krito ir tai, kad beveik visi automobiliai yra arba baltos, arba sidabro spalvos. Pašnekovas pasakojo, kad tokį pasirinkimą lemia praktiniai poreikiai.

"Kadangi Taškentas yra pusiau dykumoje, mieste daug dulkių. Ant kitokių spalvų automobilių jos taptų iškart matomos. Be to, tai praktiškas sprendimas, kad mašinos neįkaistų nuo karščio. Todėl baltos spalvos automobiliai čia kainuoja gerokai brangiau nei tamsūs", – aiškino pašnekovas.

Didžiąją dalį laiko šalies sostinėje praleidęs vyras pasakojo, kad ji stebina statinių didybe ir prabangiomis erdvėmis.

"Pirmiausia Taškentas yra labai didelis miestas. Sovietų Sąjungoje jis buvo ketvirtas pagal dydį. Šiuo metu čia oficialiai gyvena 3 mln., o neoficialiai – 6 mln. žmonių. Visas centras išlaižytas, spindi prabanga, įspūdingos investicijos mestos į įvairiausius rūmus. Marmuras iš Italijos, auksas dar iš kur nors. Nustebino ir erdvės, gatvių platumas. Panašiai jaučiausi Kijeve. Taškente buvo pašalinti troleibusų bei tramvajų bėgiai ir praplatinti visi keliai. Kadangi tai seisminė zona ir miestas ne kartą išgyveno žemės drebėjimus, pastatams nugriuvus tokiose erdvėse padaroma mažiau žalos, lengviau viską atstatyti ir sutvarkyti", – kalbėjo pašnekovas.

Didžiuojasi traukiniu

Vos dieną garsiajame Samarkande praleidęs keliautojas nemano labai pritrūkęs laiko.

"Samarkando istoriniai objektai yra tiesiog išskirtiniai. Tokių nesu matęs nei Turkijoje, nei Azerbaidžane, čia įspūdingos mozaikos ir pastatų dydis. Neįsivaizduoju, kaip XIV–XVI a. žmonės sugebėjo pastatyti tokius statinius be technikos. Tačiau išties čia yra gal kokie keturi penki unikalūs objektai, kuriuos realiai galima apžiūrėti per vieną dieną. Pasilikti dar dėl ko nors, manau, neverta, nes tai tiesiog paprastas miestas su tokiomis didmiesčio problemomis kaip duobėti keliai, dulkės ir gausybė žmonių", – įvertino pašnekovas.

Nuo Taškento Samarkandas nutolęs apie 400 km, tačiau greituoju traukiniu, kuriuo uzbekai labai didžiuojasi, šį kelią galima įveikti per porą valandų.

Pasak Arnoldo, legendomis apipintas Samarkandas yra vienas iš dviejų seniausių pasaulio miestų, kurie nuo įkūrimo iki šių dienų taip gausiai apgyvendinti žmonių. Prieš 2750 metų įkurtas milijoninis miestas iki šiol išlaikė didmiesčio statusą – šiuo metu Samarkande gyvena apie 800 tūkst. žmonių.

Garsina šilko kelias

"Visa uzbekų kultūra susijusi su imperatoriumi Timūru, Europoje geriau žinomu Tamerlano vardu. Samarkandas buvo jo sostinė. Ten valdovas pristatė rūmų, mauzoliejų ne tik savo žmonoms, vaikams, bet ir kitiems svarbiems veikėjams. Kai kas iš architektūros restauruota, kai kas – visiškai nepaliesta. Kaip ir kitose turtingose Centrinės Azijos valstybėse, Uzbekistane tokių atstatytų analogų labai daug. Man tai ne visai priimtina, nes negali iki galo įsijausti, kaip tai iš tikrųjų galėjo atrodyti", – prisipažino keliautojas.

Taškento ir Samarkando vardus garsina ir tai, kad per juos driekėsi šilko kelias. Turtinga teritorija valdant Tamerlanui buvo išsiplėtusi per visą Euraziją.

Dar vienas turistų traukos taškas – senovinis Bucharos miestas, kur gimė Tamerlanas. Arnoldas apgailestavo, kad jam čia apsilankyti neteko.

"Tačiau visą laiką reikia pasilikti ką nors, dėl ko galėtum grįžti", – šypsojosi pašnekovas.

Nepatirtas plovo skonis

Nacionalinė uzbekų virtuvė gali didžiuotis gardžiu maistu. Arnoldo pastebėjimu, šalyje vartojama europiečiams neįprastai daug mėsos.

"Kai kurie tautiniai patiekalai tokie sudėtingi, kad nesiryžčiau jų gaminti. Neturiu kulinarinių ambicijų pasigaminti kad ir tą patį plovą. Nors pas mus taip pat gaminamas šis patiekalas, jis neturi nieko bendra su tenykščiu. Pirmiausia reikia turėti specialų puodą kazaną, naudojami ir specialūs ryžiai, taip pat raugerškiai, avinžirniai, aviena, dedama ir razinų, geltonųjų morkų, kurių mes neturime, ir viskas verdama gerame nerafinuotame aliejuje. Vienam kilogramui ryžių jo tenka pusė litro. Reikia įsivaizduoti, kokio sotumo ir riebumo būna šis patiekalas", – kalbėjo pašnekovas.

Be to, keliautojo pastebėjimu, plovas uzbekams – ne kasdienis, o ypatingomis progomis ruošiamas patiekalas.

Lauktuvėms – porcelianas

Anot Arnoldo, uzbekai labai mėgsta girtis savo vynu.

"Vis dėlto reikia pripažinti, kad Azijos šalys nėra gero vyno kraštas. Pirma, jų vynai labai saldūs, aitrūs, labiau desertiniai. Samarkande kaimiškoje užeigoje teko paragauti sausojo vyno, kurio ten niekas negeria, nes jiems tai prastas, nebent maistui ruošti tinkamas gėrimas. O man jis buvo tobulas", – įvertino keliautojas.

Į klausimą, ar šioje šalyje lietuviams turistauti būtų pigu, Arnoldas atsakė – ir taip, ir ne.

"Stebuklų nėra, kainos panašios, kaip ir pas mus. Ne turistams skirtoje kavinėje dviem žmonėms pavalgyti plovo, salotų, išgerti arbatos su desertu kainavo beveik 15 litų. Tačiau restorane miesto centre vienas žmogus nepavakarieniaus be 40–50 litų, ir tai be alkoholinių gėrimų. Yra viešbučių ir už 5, ir už 200 dolerių, ir, manau, jie visi randa savo klientų", – teigė vyras.

Keliautojas patyrė, kad Uzbekistane, kuo ir garsėja Rytai, nebrangūs riešutai, džiovinti vaisiai, prieskoniai. Dažnas turistas lauktuvių perka ir medvilnės, porceliano gaminių, kurie vilioja aukšta kokybe bei nedidele kaina.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų