Pereiti į pagrindinį turinį

V. Rupšys: Vokietija dislokuos brigadą Lietuvoje, kai tik būsime pasirengę

Lietuvos prezidentui Gitanui Nausėdai raginant greičiau dislokuoti Vokietijos brigadą Lietuvoje, kariuomenės vadas Valdemaras Rupšys sako, kad tai įvyks „kai tik mes būsime pasirengę“.

Valdemaras Rupšys

„Esame pasirašę dar sausio mėnesį planą, kaip Vokietija dislokuos čia ir kaip būsime pasirengę. Esmė šito plano – kai tik mes būsime pasirengę, Vokietija (brigadą – BNS) ir dislokuos“, – Nemenčinėje žurnalistams penktadienį sakė V. Rupšys.

Jis taip pat pažymėjo, kad yra svarstomi ir brigados perkėlimo variantai neparuošus visos reikalingos infrastruktūros.

„Turime dirbti, susikaupę dirbti ir atsakingai, kad galėtų atvažiuoti čia. Ir, aišku, būsiu labai atviras, kad kalbame ir žiūrime variantus, kad jeigu nebus galutinai padaryta kažkokia infrastruktūra, deriname laikinus variantus dislokavimo, kad šis perdislokavimo planas būtų įgyvendintas“, – teigė kariuomenės vadas.

Taip jis kalbėjo bendroje spaudos konferencijoje su Vokietijos 10-osios divizijos vadu Ruprechtu von Butleriu, Lietuvoje šiuo metu vykstant Bundesvero pratyboms „Didžioji kvadriga 2024“ („Grand Quadriga 2024“).

G. Nausėda šią savaitę žurnalistams pareiškė, kad įtempta geopolitinė situacija regione reikalauja greitesnio Vokietijos brigados dislokavimo Lietuvoje.

„Džiaugiuosi brigados dislokavimo eiga, tačiau mūsų strateginė saugumo aplinka reikalauja dar spartesnio tempo. Neturime prabangos gaišti nė vienos minutės“, – pirmadienį sakė šalies vadovas.

V. Rupšys: perkėlimas vyksta sklandžiai

Pasak V. Rupšio, dalinių perkėlimas vyksta be trikdžių, Lietuvoje dislokuoti ar yra čia perkeliami kelių užsienio sąjungininkų vienetai.

„Šią minutę viskas sklandžiai vyksta. Yra dislokuotas divizijos štabo elementas, dislokuota dalis Vokietijos ir Prancūzijos brigados vienetų čia, dabar perdislokujami kiti vienetai, įskaitant olandiškos brigados vienetus“, – nurodė kariuomenės vadas.

„Reikia pažymėti, kad planavimas, perdislokavimas vienetų į operacijos rajoną yra vienas sunkiausių veiksmų, kuriuos atlieka kariuomenė, ypač tokiais atstumais. Treniruotis taktiškai vienetai gali bet kur, ar Lietuvoje, ar Vokietijoje, ar Olandijoje, ar pakeliui. (...) Bet perdislokavimas rodo, kaip gebame jį suplanuoti (...) ir fiziškai įgyvendinti“, – pridūrė V. Rupšys.

P. Peleckio / BNS nuotr.

Susisiekimo įvairovė – karinio atgrasymo elementas

Vokietijos 10-osios divizijos, kurios sudėtyje bus Lietuvoje nuolat dislokuojama vokiečių brigada, vadas R. von Butleris, teigė, kad pasirinkti skirtingi karinės technikos logistikos būdai kartu yra ir žinia, jog pajėgų perkėlimui galimos įvairios alternatyvos.

„Svarbi šių pratybų dalis yra išbandyti, ar mūsų procedūros veikia. Dėl to panaudojome visus įmanomus transportavimo būdus: atvykome automobiliais, traukiniais, jūra ir oru. (...) Žinoma, detaliai neatskleistume priešui, kaip šis planavimas atliekamas, tik norime pademonstruoti, kad net uždarius vieną susisiekimo liniją, lengvai galime pasirinkti kitą“, – kalbėjo R. von Butleris.

Jis teigė neturintis priekaištų dvi su puse dienos trukusiai kelionei į Lietuvą sausumos civiliniais keliais, taip pat itin sklandžiai buvo įveikti pasieniai.

R. von Butleris pažymėjo suprantantis nekantrumą dėl Vokietijos brigados nuolatinio dislokavimo šalyje, tačiau nurodė esantis patenkintas Lietuvoje pasiruošimo tempu.

Matydamas pasiruošimą, vykstantį Lietuvoje, manau, tai fantastiška, esu laimingas.

„Matydamas pasiruošimą, vykstantį Lietuvoje, manau, tai fantastiška, esu laimingas. (...) Vokietijoje procedūros labai dažnai trunka daug ilgiau siekiant pastatyti kiek naujesnę infrastruktūrą“, – sakė Vokietijos divizijos vadas.

Dislokavimas – iki 2027-ųjų

Kaip skelbta anksčiau, Berlynas brigadą Lietuvoje planuoja dislokuoti iki 2027 metų. Vokietija yra sakiusi, kad perkėlimo tempas priklausys nuo Lietuvos pasirengimo priimti karius ir jų šeimas, sukuriant reikalingas sąlygas.

Balandžio pradžioje į Lietuvą atvyko pirminis Vokietijos brigados Lietuvoje elementas. Kiek daugiau nei 20 karių įsikūrė Vilniuje ir yra atsakingi už brigados perkėlimo į Lietuvą planavimą, karinei infrastruktūrai keliamų reikalavimų derinimą.

Apie Vokietijos brigados dislokavimą Lietuvoje imta kalbėti po Rusijos invazijos į Ukrainą 2022 metų vasarį, Vokietija konkretų įsipareigojimą dėl to paskelbė pernai birželį.

Vokietijos Bundesvero pratybos „Didžioji kvadriga 2024“ Lietuvoje truks iki gegužės pabaigos. V. Rupšys anksčiau sakė, kad galutinį pratybų rezultatą bus galima įvertinti birželį.

Pratybų metu į Silvestro Žukausko poligoną Pabradėje Švenčionių rajone ir Kazio Veverskio poligoną Kazlų Rūdoje persidislokuos daugiau kaip 3 tūkst. Vokietijos karių bei 200 vienetų karinės technikos, tarp jų – tankai „Leopard“, pėstininkų kovos mašinos „Puma“ ir „Boxer“.

Šios pratybos orientuotos į dviejų divizijų perdislokavimą iš centrinio Europos regiono į rytinį. Lietuvos kariuomenės vienetai kartu su Vokietijos vienetais dalyvauja mokymuose planuojant ir vykdant operacijas, taip pat teikia priimančiosios šalies paramą.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra