V.Adamkus vetavo ministerijų pertvarkos įstatymą Pereiti į pagrindinį turinį

V.Adamkus vetavo ministerijų pertvarkos įstatymą

2009-02-17 19:09
V.Adamkus vetavo ministerijų pertvarkos įstatymą
V.Adamkus vetavo ministerijų pertvarkos įstatymą / Tomo Černiševo nuotr. V.Adamkus

Prezidentas Valdas Adamkus vetavo Seimo valdančiosios daugumos priimtą įstatymą dėl ministerijų valdymo pertvarkos.

Prieš pusantros savaitės Seimo daugumos balsais priimtos Vyriausybės įstatymo pataisos numato, kad naikinamos ministerijų valstybės sekretorių ir ministerijų sekretorių pareigybės. Juos turėjo pakeisti nauji politinio pasitikėjimo pagrindu skiriamų viceministrų etatai ir naujai įkurta ministerijos kanclerio pareigybė.

Numatyta, kad tokia reforma turi būti įgyvendinta iki šių metų liepos 1 dienos. Palikti keturi mėnesiai įspėti atleidžiamus iš pareigų valstybės tarnautojus.

Vetuodamas įstatymą, Prezidentas pabrėžė, kad valstybės tarnautojų korpusą sudarančių asmenų profesinė veikla yra susijusi su viešojo intereso garantavimu.

„Todėl veiksmingam šių funkcijų vykdymui būtinas valstybės tarnybos stabilumas, funkcijų tęstinumas ir perimamumas. Vienas iš svarbiausių valstybės tarnybos principų yra politinis neutralumas, užtikrinamas karjera paremto valstybės tarnybos sistemos modelio teisiniu įtvirtinimu. Siekiant, kad ministerijos veiksmingai vykdytų įstatymų ir kitų teisės aktų joms pavestų sričių valstybės valdymo funkcijas ir įgyvendintų šioje srityje valstybės politiką, nustatomas šiam tikslui pasiekti būtinas ministerijose dirbančių karjeros ir politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojų skaičius bei proporcija', - pastebėjo V.Adamkus.

Valstybės vadovo nuomone, Seimo priimtame įstatyme numatyti pakeitimai gali turėti neigiamos įtakos ministerijų veiklos perimamumui bei tęstinumui ir gali didinti valstybės tarnybos politizacijos lygį. „Įstatymu įtvirtinama ydinga tendencija ministerijų politinio ir karjeros valstybės tarnautojų proporciją bei skaičių keisti po kiekvienų Seimo rinkimų, kai pasikeičia Vyriausybę formuojanti valdančioji dauguma. Toks valstybės tarnautojų korpuso formavimo nestabilumas sukuria prielaidų pažeisti valstybės tarnybos politinio neutralumo principą, įtvirtintą Valstybės tarnybos įstatyme“, - pastebėjo V.Adamkus.

Taip pat atkreiptas dėmesys į tai, kad pakeitimams ministerijų valdymo sistemoje įgyvendinti bus reikalingas pereinamasis laikotarpis, „neigiamai paveiksiantis ministerijų pajėgumą vykdyti joms nustatytas funkcijas, ypač svarbias sprendžiant ekonominio sunkmečio iššūkius“.

Neigiamai pataisas įvertinę ir jas vetuoti prašę opoziciniai socialdemokratai dar svarstant Seime užsiminė, jog dėl tokių pataisų konstitucingumo gali kreiptis į Konstitucinį Teismą. Socialdemokratai kritikuoja, esą numatant ne vieną, kaip buvo iki šiol, o kelis viceministrų postus, bus nepagrįstai išplečiamas politinio pasitikėjimo pareigūnų skaičius, o panaikinus karjeros tarnautojo ministerijos sekretoriaus pareigybę, bus atsisakyta specialistų, šioje srityje dirbančių daugelį metų.

Valdantieji konservatoriai teikdami pataisas argumentavo, esą socialdemokratų valdymo laikotarpiu, ypač baigiantis kadencijai, į sekretorių postus tuomet valdžioje buvę socialdemokratai paskyrė sau ištikimus, partinius žmones.

Prezidento veto Seimas gali atmesti už tai balsuojant ne mažiau kaip 71 parlamentarui. Valdančioji dauguma turi 83 Seimo narius.

Tikimasi, kad jau ketvirtadienį Seimui gali būti pristatytas valstybės vadovo dekretas dėl veto priimtam įstatymui. Jeigu parlamento vadovybė nenuspręs rengti neeilinio posėdžio šios savaitės pabaigoje arba kitos pradžioje, tuomet dėl veto atmetimo galės būti balsuojama tik kovo 10 dieną prasidėjusioje Seimo pavasario sesijoje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra