Vagys šluoja viską iš eilės Pereiti į pagrindinį turinį

Vagys šluoja viską iš eilės

2004-08-07 09:00

PARDUOTUVĖSE

Vagys šluoja viską iš eilės

Vagystės iš parduotuvių ir prekybos centrų jų savininkams neša didžiulius nuostolius. Vagys iš lentynų vagia viską: elementus, šokoladus ir net knygas „Kamasutra“ bei statulėles.

Ir vagys nori kremo

Vagys renkasi smulkias ir lengvai parduodamas prekes. Parduotuvės „Sarma“ vedėja Nijolė Abromienė pasakojo, kad jų parduotuvėje vagys dažniausiai stengiasi nukniaukti brangios kosmetikos ar kvepalų. „Iš vaistinės lentynų vagišiai dažniausiai ima kremus, tušus, nagų dildes“, - teigė „Eurovaistinės“ vedėja Angelė Drasuitytė. Tuo tarpu iš „ElektroMarkt“ parduotuvės vagys išsineša, ar bent bando išnešti, smulkius daiktus: maitinimo elementus, distancinius pultus.

„Mega plazos“ prekybos centre esančioje „Mažosios Indijos“ parduotuvėje pardavėja Kristina Kiršienė neseniai pasigedo erotinės statulėlės. Būtent statulėles vagys dažniausiai nešasi iš šios parduotuvės. Pardavėja Kristina papasakojo, kad prieš porą mėnesių pati nukentėjo nuo vagilės. Iš pardavėjos pavogė mobiliojo ryšio telefoną. Ji taip pat sakė, kad jau žino, kaip dirba vagys. „Ateina grupelė. Visi išsiskirsto po parduotuvę. Vienas jų pasikviečia pardavėją ir paprašo papasakoti apie sudominusią prekę. Dažniausiai tai būna kaljanai. Tuo metu kiti švarina lentynas“, - pasakojo Kristina.

Kavą kiša į paltą

Nors parduotuvės stengiasi įvairiais būdais apsisaugoti nuo vagiliautojų, tačiau šie sugalvoja vis naujų būdų, kaip apgauti ne tik apsaugos darbuotojus, pardavėjus, bet ir vaizdo kameras.

Parduotuvės „Iki“ apsaugos darbuotojas Edgaras teigė, kad „vagis galima atpažinti net iš eisenos ar kaip jis neša prekių krepšelį“. „Matosi, kai žmogus ateina ne apsipirkti. Jis stebi kitus žmones, pardavėjus, kur įrengtos kameros. Dažnai vagišiai pasirodo keliese. Jie nervinasi, blaškosi po pardavimo sales. Vagys tampa aktyvesni, kai prasideda šaltesni orai, nes tada pavogtus daiktus jie slepia paltuose ar striukėse“, - sakė „ElektroMarkt“ apsaugos pamainos viršininkas.

„Žinoma, žiemą prekių pavagia daugiau. Pavyzdžiui, dabar vagis į savo apdarą sutalpina 7-8 pakelius kavos, o žiemą apie 20 pakuočių“, - pasakojo „Iki“ apsaugos darbuotojas.

Išduoda nuotraukos

Kaip teigė didžiųjų prekybos centrų apsaugos darbuotojai, dažniausiai per dieną sulaikomi 6-7 vagišiai. Tačiau ne visada apsaugininkai kviečia policiją ar saugos tarnybą. „Jei prekės pakuotė ir pati prekė nėra pažeistos, tada vagišių nufotografuojame ir jau kitą sykį jam apsilankius atidžiai sekame kiekvieną jo žingsnį,“ - pasakojo „ElektroMarkt“ apsaugos pamainos viršininkas.

Nors vagys taikosi nukniaukti smulkius daiktus, tačiau kartais pavogtų prekių kaina siekia 200 litų ir daugiau. „Dažniausiai parduotuves apšvarinantys narkomanai vagia tiek, kad pardavus grobį užtektų dozei narkotikų“, - sakė „ElektroMarkt“ apsaugos pamainos viršininkas.

Vagia net damos

Parduotuvėse vagiliauja ne tik narkomanai, bet ir pasiturinčiai atrodantys žmonės ar net išsilavinusios ponios bei turtingų tėvelių dukrytės. Pardavėja Kristina sakė, jog į jų parduotuvę užsuka ir kleptomanų (žmonių, turinčių liguistą polinkį vogti).

Iš „Baltų lankų“ knygyno elegantiškai atrodžiusi brandaus amžiaus dama bandė pavogti populiarųjį indų erotinio meno vadovėlį „Kamasutra“. Knygyno pardavėja Aušra sakė, kad tikrai nebūtų pamaniusi, jog tokia moteris gali vogti knygas. „Dažniausiai vagia jaunimas“, - sakė „Baltųjų lankų“ knygyno Klaipėdoje direktorė Ieva Bagočienė.

Vaikai dažniausiai „darbuojasi“ maisto prekių parduotuvėse ar prekybos centruose. Jiems rūpi saldus grobis - šokoladai, saldainiai, kramtomoji guma. Tačiau pasitaiko ir tokių, kuriuos vagiliauti verčia suaugusieji. Apsaugininkas Edgaras prisiminė neseniai sugautą nepilnametę, kuri tvirtino, kad jai vogti liepė teta. Mergaitė nukniauktas lašišas susidėjo į surištas žieminės striukės rankoves. Nepilnametė buvo sugauta ir perduota policijai.

Kai kurie ilgapirščiai neretai sugrįžta į tą pačią parduotuvę, kur jau buvo pagauti. „Kartą buvo toks juokingas nutikimas. Sugavome vagiliaujantį narkomaną ir perdavėme jį policijai. Po penkiolikos minučių jis grįžo ir vėl apsivogė. Policija jį antrą kartą išsivežė. Dar tą pačią dieną jis vėl buvo sugautas vagiantis toje pačioje parduotuvėje“, - kalbėjo parduotuvės „Iki“ apsaugos darbuotojas Edgaras.

Senolis spruko

Sugautieji elgiasi labai skirtingai. Moterys dažniausiai sutrinka ir pradeda atsiprašinėti. Jaunieji vagišiai lieja ašaras. Žinoma, pasitaiko ir tokių, kurie ginasi patys puldami. O valkatų dažniausiai neįmanoma prakalbinti. Pasitaiko narkomanų, kurie gąsdina apsaugininkus, neva serga ŽIV, AIDS. „Taip jie siekia mus įbauginti, kad paleistume“, - sakė Edgaras.

„Neseniai sugavome vagį, kuris, būdamas jau garbaus amžiaus, taip bėgo iš parduotuvės, kad vos pasivijome. Jis, atėjęs į parduotuvę, sustojo prie stendo su distancinio valdymo pultais ir kitomis smulkmenomis. Visai šalia darbininkai jungė aparatūrą, per stendą buvo matyti pardavėjai. Vyriškis pasiėmė vieną pultą. Jis puikiai suprato, kad yra filmuojamas kameros, be to, greta stovi tamsintais langais apsaugos būdelė. O už jos stiklo aš stebėjau kiekvieną vagišiaus judesį. Staiga jis numojo ranka, įmetė pultelį į maišiuką ir puolė bėgti. Kai sugautojo paprašėme ištraukti pavogtą prekę, jis išrėžė, kad maišelyje ne jo daiktai“, - prisiminė „ElektroMarkt“ apsaugininkas.

Stebi daug akių

Norėdamos apsisaugoti nuo vagišių, parduotuvės deda daug pastangų. Jose įrengiamos pačios moderniausios apsaugos sistemos. Vaizdo stebėjimo sistemos yra patikimiausia apsaugos priemonė. „Patyręs apsaugininkas iškart pastebi žmones, kurie gali įvykdyti nusikaltimą“, - sakė Klaipėdos „Falck Security“ saugos tarnybos direktorius Arvydas Gaidukevičius. Taip pat veiksminga priemonė yra apsaugos vartai, kurie pradeda pypsėti, jei žmogus nešasi prekę, už kurią nesusimokėjo. A.Gaidukevičius juokavo, kad pati veiksmingiausia apsauga - „užrakinti duris ir nieko neįleisti“. Nėra jokios apsaugos priemonės, kuri užtikrintų visišką prekių saugumą.

„Mūsų darbas yra padėti sutramdyti jau sulaikytą vagišių. Dažnai jie būna „prisipumpavę“ narkotikų ar apsvaigę nuo alkoholio. Kol atvažiuoja policija, mes stengiamės palaikyti tvarką“, - sakė Klaipėdoje esančio „Falck Security“ saugos tarnybos padalinio vadovas.

Patikimi šaltiniai teigia, kad tik 10 procentų vagysčių įvykdo narkomanai ir asocialūs žmonės. Didžiausių nuostolių parduotuvės patiria dėl nesąžiningų darbuotojų. Šį trečiadienį vienos Šilutės plente esančios parduotuvės apsaugos darbuotojai pastebėjo, kad pardavėja E.B. iš dviejų vyriškių tyčia nepaėmė už prekes pinigų - 191 lito. Gali būti, kad minėti vyrai yra jos pažįstami, ir jie buvo susitarę apgauti parduotuvės savininkus. Nors kiekvienos pardavėjos darbas yra stebimas, toks vagystės būdas yra sunkiausiai pastebimas.

Parduotuvių apsaugininkai sučiuptus vagis atiduoda policijos žinion. Pareigūnai tokias bylas perduoda teismui, kur vagišiams yra skiriamos baudos nuo trijų iki septynių šimtų litų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų