Vyriausybė, atėmusi iš senų žmonių dalį pensijų, rengia jiems dar vieną kiaulystę – tokią kompensavimo tvarką, kad dauguma nuskriaustųjų nesulauks jiems priklausančių pinigų.
Paliko paskutinei minutei
Iki liepos 1 d. Andriaus Kubiliaus vadovaujama Vyriausybė turi parengti sumažintų pensijų kompensavimo mechanizmą. Tokį įsipareigojimą Ministrų kabinetas prisiėmė pats pernai gruodį priimtu nutarimu. Prezidentė Dalia Grybauskaitė taip pat ne kartą pabrėžė, kad iki 2010-ųjų vidurio turi būti aiški sumažintų pensijų kompensavimo tvarka.
Iki nustatytosios datos lieka mažiau nei dvi savaitės, tačiau tebėra neaišku, ar Vyriausybė suspės padaryti tai, ką įsipareigojo.
"Tikiuosi, pavyks viską padaryti laiku", – netvirtai sakė socialinės apsaugos ir darbo ministras Donatas Jankauskas. "Mes jau preliminariai esame parengę tam tikrus variantus, kaip, kada ir kokiais dydžiais galėtų būti išmokamos kompensacijos už sumažintas pensijas, tačiau politinis apsisprendimas, kurį iš tų variantų pasirinkti, dar nepriimtas", – pridūrė jis.
Dabar – kiti prioritetai
Anot ministro, valdančioji koalicija, Vyriausybė ir Seimas šiuo metu užsiėmę kitų metų biudžeto mažinimu.
"Kai su visu tuo susitvarkysime, galėsime visą dėmesį skirti apsisprendimui dėl kompensacijų", – aiškino ministras.
Jis leido suprasti, kad toks mechanizmas galbūt bus aiškus tik paskutinėmis birželio dienomis arba pačioje liepos pradžioje.
D.Jankauskas atsisakė komentuoti, kokie galimi sumažintų pensijų kompensavimo mechanizmai – nuo kada galėtų būti pradėtos mokėti kompensacijos, kokio jos bus dydžio, kas į jas galės pretenduoti ir kita.
"Visa tai galima bus aptarinėti tik po to, kai bus apsispręsta, kokia tvarka pasirinkta", – teigė jis.
Dar nematė jokių planų
Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Rimantas Dagys kiek atviresnis. "Yra Vyriausybės įsipareigojimas iki liepos 1 d. pateikti kompensacijų už sumažintas pensijas mechanizmą. Ir tas turi būti padaryta. Tikiu, kad taip ir atsitiks, liepos pradžioje mes jau matysime, kas siūloma", – kalbėjo komiteto vadovas.
Tačiau jis prisipažino likus porai savaičių iki liepos dar nematęs jokių Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos skaičiavimų ar pasiūlymų, kaip derėtų kompensuoti pensijų sumažinimą.
Vis dėlto komiteto vadovas spėjo, kad kompensacijos už sumažintas pensijas galės būti pradėtos mokėti ne anksčiau kaip nuo 2013 m. "Duok, Dieve, nuo tada. Tikrai ne anksčiau. Net ir 2013-ieji yra labai optimistinė data. Ekonominė situacija gali dar neleisti tuo metu pradėti išmokų. Tuomet gali būti nuspręsta dėl vėlesnės datos", – sakė komiteto vadovas.
Dauguma išmokų nesulauks
Opozicijos atstovas Socialinių reikalų ir darbo komitete socialdemokratas Algirdas Sysas skeptiškai vertina galimybę, kad kompensacija, kurią pasiūlys Vyriausybė, atitiks pensininkų lūkesčius.
"Manau, kad pasiūlymai atsiras laiku – iki liepos 1 d. Tačiau vargu ar jie labai pradžiugins. Matyt, kompensacijos galės būti mokamos ne anksčiau kaip nuo 2013-ųjų ir turbūt jos 100 proc. nepadengs visų sumažintų pensijų. Be to, spėju, kad mokėjimas bus ištęstas į kokius dešimt metų, taip įsipareigojimai bus užkrauti būsimoms vyriausybėms", – teigė A.Sysas.
"Manau, kad ne visiems šiandieniniams pensininkams, kuriems buvo sumažintos pensijos, pavyks sulaukti tų kompensacijų", – pridūrė jis.
Paklaustas, ar dėl galimų planų gerokai ištęsti kompensacijų mokėjimą nebus nuskriausti dabartiniai pensininkai, R.Dagys atsakė: "O ką daryti? Būtų nelogiškas sprendimas nesulaukus pensijų grąžinimo į buvusį lygį pradėti mokėti kompensacijas. Taip dabartiniai pensininkai tik dar labiau būtų nuskriausti."
Negarantavo šimtaprocentinės kompensacijos
Konstitucinis Teismas (KT) pernai gruodį priimtame nutarime teigė, kad sumažintas senatvės, invalidumo ir valstybines pensijas būtina kompensuoti, kai tik biudžetas turės tokią galimybę. Be to, kasmet turi būti įvertinama šalies ekonominė padėtis ir sprendžiama, ar dar neatėjo laikas ir nėra galimybės sumažintų pensijas grąžinti į buvusį lygį.
Premjeras Andrius Kubilius yra sakęs, kad KT išaiškinime nenurodoma kompensuoti 100 proc. pensijų sumažinimo. "Teismas labai aiškiai pasako, kad kompensavimas turi būti teisingas ir atliktas protingu laikotarpiu. Vėl turiu pasakyti, kad KT pasakė, jog kompensavimo mastą, kiek turi būti kompensuojama, turi nustatyti įstatymų leidėjas arba Vyriausybė. Taigi kalbama apie kompensavimo mastą, nėra kalbama apie prievolę kompensuoti viską 100 proc.", – sakė premjeras. Jo teigimu, kompensavimo gali tikėtis visi pensininkai.
Šiais ir kitais metais pensijos nedirbantiems pensininkams sumažintos iki 15 proc., dirbantiems pensininkams – net iki 70 proc. Pensijas Lietuvoje gauna daugiau kaip 800 tūkst. žmonių.
Prezidentė Dalia Grybauskaitė, 2009 m. gruodžio 21 d. pasirašydama Seimo priimtus įstatymus, dar labiau apkarpančius pensijas, pareiškė:
"Kadangi kai kurios laikinojo Socialinių išmokų perskaičiavimo ir mokėjimo įstatymo nuostatos yra ties atitikimo Konstitucijai riba, reikalauju, kad būtų numatytas ir laikinai sumažintų išmokų kompensavimas. Iki 2010 m. liepos Vyriausybė įpareigota pateikti aiškią socialinių išmokų kompensavimo tvarką, kuri pradėtų veikti po dvejų metų, iškart, kai nustos galioti socialines išmokas mažinantis įstatymas."
"Kompensuoti per protingą laikotarpį"
Konstitucinis Teismas (KT) 2010 m. balandžio 20 d., be kita ko, paskelbė, kad privalu atsiradus galimybei kompensuoti sunkmečiu sumažintas pensijas ir kitokias socialines išmokas.
Kaip teigiama KT nutarime, sumažintas senatvės, invalidumo ir valstybines pensijas būtina kompensuoti, kai tik biudžetas turės tokią galimybę. Todėl Vyriausybė ir Seimas, rengdami kitų metų biudžeto projektą, turės įvertinti padėtį ir, esant galimybei, numatyti kompensavimo mechanizmus dėl 2009 m. sumažintų pensijų.
Be to, pasak KT, jeigu valstybės finansai leidžia, pensijos turi būti tuojau pat grąžintos į lygį, buvusį iki sunkmečio.
Naujausi komentarai