Valdžios taikiklyje – 033

Naujoji Vyriausybė vėl užsimojo naikinti tiesioginį greitosios medicinos pagalbos telefono numerį – 033. Permainų siekiama nepaisant gyventojų patogumo, GMP darbuotojų nuomonės ir ekonominės naudos. Kilusią sumaištį mėgina suvaldyti vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas, o tiesiogiai su tuo susijęs jo kolega sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pavaldinius guodžia raštu.

Naujos Vyriausybės užmojai

Nepraėjo nė pusmečio nuo atėjimo į valdžią, kai naujoji Vyriausybė vėl ėmėsi 10 metų senumo "idee fixe" – sujungti Bendrojo pagalbos centro (BPC) ir greitosios medicinos pagalbos (GMP) dispečerines, panaikinant dabartinį GMP telefono numerį 033 ir paliekant 112.

GMP dispečerinių darbuotojų nepasitenkinimo apogėjus pasiektas Vilniuje, kur nuo liepos 1-osios iš darbo buvo nusiteikę išeiti kone visi šios tarnybos darbuotojai.

Kilusį "gaisrą" teko gesinti vidaus reikalų ministrui E.Misiūnui, tiesioginis medikų vadovas – sveikatos apsaugos ministras A.Veryga tąsyk savo pavaldiniams taip ir nepasirodė.

Naujo ir seno telefonų numerių sujungimo vajaus medikai nesupranta, nes dar prieš šešerius metus jie modernizavo savo informacines sistemas ir sėkmingai dirba, o gyventojai, esant reikalui, jiems prisiskambina surinkę numerį 033.

A.Veryga paguodė raštu

Šiuo metu šalyje veikia penkios modernios centralizuotos Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Alytaus GMP dispečerinės, į kurias suplaukia 7-ių iš dešimties šalies apskričių skambučiai (apie 80 proc. gyventojų). Siekiama, kad visi Lietuvos gyventojai būtų "įjungti" į šią GMP kvietimo sistemą.

Kad ateityje būtų išvengta Vilniaus GMP precedento pasikartojimų kitose apskrityse, birželio 30 d. Sveikatos apsaugos ministerija išsiuntinėjo raštus į GMP "Dėl greitosios medicinos pagalbos darbo", kuriuose teigiama, kad GMP dispečerinių naikinimas nenumatytas ir prašoma nuraminti pacientus, "kuriuos pasiekė kitokia klaidinga informacija".

"Norime jus užtikrinti, kad nėra planuojama panaikinti greitosios medicinos pagalbos įstaigų dispečerinės tarnybos. Šiuo metu Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) yra gavusi Vidaus reikalų ministerijos (VRM) parengtą Vyriausybės nutarimo projektą, kuriuo siūloma atsisakyti tik trumpųjų telefono numerių 033, 103, 102, 022, pereinant prie vieno numerio 112", – teigiama A.Verygos pasirašytame rašte GMP tarnyboms.

Beje, numerio 103 jau keleri metai nebėra.

Atsakymas nieko nepaaiškino

Su žurnalistais A.Veryga taip pat bendrauja tik raštu per savo patarėjų armiją.

Todėl dienraščiui paprašius paaiškinti, kaip GMP dispečerių darbas atrodys panaikinus telefono numerį 033, "Klaipėda" gavo ministro atsakymą, kad "VRM siūlymai po pereinamojo laikotarpio pereiti prie vieningo pagalbos numerio 112 nėra niekaip susiję su personalu".

"Kitaip tariant, nė vienas GMP darbuotojas nebus atleistas – tai reikalingi specialistai ir jie turi dirbti bei teikti paslaugas pacientams. Kalbama tik apie pagalbos numerių centralizavimą, tad buvusio Vilniaus GMP vadovo veiksmai ir mėginimas sukelti paniką tarp darbuotojų ir visuomenėje yra nepateisinami, o jo skleidžiama informacija – netiksli", – raštu pakomentavo SAM ministro patarėja Lina Bušinskaitė-Šriubėnė.

Toliau patarėja aiškino, kad "situacija Vilniaus GMP dispečerinėje yra suvaldyta, ji dirba įprastu grafiku, tikimės, kad taip bus ir toliau", tačiau pamiršo pridurti, kad SAM nuopelnas čia nėra itin didelis.

Nepaisant to, "ministras A.Veryga kviečia visus GMP darbuotojus netikėti neteisinga informacija ir dirbti toliau, nes jų darbas labai svarbus žmonėms, jie gelbsti gyvybes, padeda ištikus bėdai".

"GMP klausimas yra labai svarbus ir po pastarųjų dienų aktualijų yra jautriai reaguojama į kiekvieną žingsnį. Tad norime užtikrinti, kad SAM yra pasirengusi diskutuoti ir tartis su visomis pusėmis dėl tolesnio projekto vystymo ir rasti tinkamiausią sprendimą žmonėms", – pažadėjo L.Bušinskaitė-Šriubėnė.

GMP griauti neskubės?

Kol sveikatos apsaugos ministras nuo įsisiūbavusios problemos laikosi saugiu atstumu, iniciatyvos ėmėsi jo kolega iš VRM E.Misiūnas.

"Kad liktų vienas telefono numeris 112, yra numatyta ir Vyriausybės programoje, ir įstatymo nuostatose. Kaip padaryti, kad tas numeris efektyviau ir geriau veiktų, diskutuosime su GMP dispečerių atstovais ir mūsų specialistais. Turime dvi dideles sistemas, kurios daug kainuoja valstybei, o jos neišnaudojamos efektyviai", – kalbėjo E.Misiūnas.

Tačiau ministras pripažino, kad išardyti GMP struktūrą būtų nelogiška, nes kai kurios medikų naudojamos sistemos yra daug toliau pažengusios nei Bendrojo pagalbos centro.

"GMP darbuotojų nuostata yra neteisinga, kad jų tarnybas uždarys, visus išvarys į gatvę, o valstybė skirs kalnus pinigų stiprinti BPC. Taip nebus. Tai netinkamas požiūris. Net tokio plano ir tokių ketinimų nebuvo. Tai, kas teikiama Vyriausybės projekte, apie jokius naikinimus net neužsimenama. Pirmas žingsnis – vienas bendras telefono numeris. Ar reikia žengti antrą žingsnį – bendrą pajėgų valdymą, yra politinis klausimas, kuris neaišku, ar dar bus žengtas", – tikino E.Misiūnas.

Pirmieji bandymai – be sėkmės

2010 m. BPC įstatyme atsirado nuostata, kad centras valdo GMP pajėgas, o to nepavykus įvykdyti, 2012 m. sveikatos apsaugos ministro įsakymu pradėtos centralizuoti ir modernizuoti GMP dispečerinės.

Esą šios dvi tarnybos neturėjo tapti konkurentais, tačiau priešprieša tarp jų truko bemaž dešimt metų, kai GMP dispečerinių funkcijas aktyviai siekta integruoti į BPC sistemą.

Ilgainiui paaiškėjo, kad BPC operatoriai neturi medicininės kompetencijos, tarp BPC operatorių ir medikų brigadų nėra tiesioginio ryšio, radijo stotelių dažnis nesuderintas, programinė įranga skirtinga.

Be to, ir tokios integracijos poreikio esą tikrai nebuvo. Tad BPC taip ir nepavyko savo žinion perimti mobiliųjų medikų brigadų.

Klaipėdos GMP stoties vyr. gydytojas Rimvydas Juodviršis teigė, kad dar prieš pastaruosius Seimo rinkimus telefonų numerių 033 ir 112 sujungimo aistros nurimo.

"2011 m., kai Klaipėdoje buvo įkurtas BPC, mes bandėme "suporuoti" BPC ir GMP dispečerines, lankėmės pas juos, net apžiūrėjome, kur sėdės mūsų dispečeriai, bet paskui gavome informaciją, kad jie neturi teisės nieko keisti savo programinėje ir techninėje įrangoje, nes tai buvo finansuojama iš ES lėšų pagal patvirtintą projektą, kuriame apie GMP tarnybas kalbos nebuvo. Tik 2016 m. tarp BPC ir GMP dispečerinių informacinių sistemų atlikta integracija, mes turime tiesioginį ryšį su 112, matome, kokią informaciją jie gauna, jie mato, kaip atliekama paslauga", – pasakojo R.Juodviršis.

Tarp tarnybų buvo pasirašyta tarpusavio bendradarbiavimo sutartis, padėtis lyg ir stabilizavosi.NAUJAUSI KOMENTARAI

>> chi chi chi

>> chi chi chi portretas
ar jūs tas ir esate "lakstantis po komentarus, kaip katė su pūsle"? kuriuose save lyg ir aprašote, bei leidžiate save atpažinti :)

Chi chi chi

Chi chi chi portretas
Akivaizdus Kremliaus propagandos neigiamas poveikis Putino subinlaižių psichikai: vienas jau pusę metų, kaip katė su pūsle, laksto po visus komentarus su APKALTA, o anonimas-RUSAS, apart šlapimo nelaikymo bėdų, dar ir čiulpiku tapo.

>> nesamuoniu nesamuone

>> nesamuoniu nesamuone portretas
kaip sakot anksčiau kiekviena tarnyba turėjo savo numerius ir visus prisiminėt, o dabar vieną nr.112 prisimint sunku? - kas nutiko, atmintį praradot? - užsirašykit!
VISI KOMENTARAI 10
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Ministerija kloja pamatus vėjo energetikai Baltijos jūroje
  Ministerija kloja pamatus vėjo energetikai Baltijos jūroje

  Siekiant valstybės strateginių tikslų atsinaujinančioje energetikoje ir tam išnaudoti jūrinio vėjo potencialą Baltijos jūroje, Energetikos ministerijos užsakymu Klaipėdos universiteto mokslininkai atliko išsamią jūrinio vėjo plėtros...

  8
 • Dangės upėje – unikalios buriavimo varžybos
  Dangės upėje – unikalios buriavimo varžybos

  Jūros šventės išvakarėse, liepos 25 d., vyks unikalios „Optimist“ klasės jachtų buriavimo varžybos „Pagauk optimistą Dangėje!“, kuriose bus galima išvysti ne vieną garsų klaipėdietį. Varžybų Dangės up...

  2
 • Palangos maudyklose vanduo atitinka higienos normas
  Palangos maudyklose vanduo atitinka higienos normas

  Palangos maudyklose vanduo atitinka higienos normas, skelbia kurorto savivaldybė. ...

 • Autistą sūnų auginanti mama: visad išėjus į viešumą bijau, kad mums iškvies policiją
  Autistą sūnų auginanti mama: visad išėjus į viešumą bijau, kad mums iškvies policiją

  Klaipėdietė Darja, turinti sūnų su autizmo spektro sutrikimu, sako kasdien susidurianti su aršiu visuomenės požiūriu į jos vaiką. Situacija bėgant metams ir berniukui augant tampa vis sunkiau suvaldoma – vargina nuolatiniai pasiai&scaron...

  75
 • Uostamiesčio kavinėse tyko pavojai
  Uostamiesčio kavinėse tyko pavojai

  Ne visada restoranuose, kavinėse ir baruose ant lankytojų stalų patiekti estetiškai atrodantys patiekalai yra saugūs sveikatai. Per pirmą šių metų pusmetį uostamiesčio viešojo maitinimo įstaigose užregistruota daugiau nei pustre...

  6
 • Į globalias problemas – lokaliai
  Į globalias problemas – lokaliai

  Vakar pas Klaipėdos merą apsilankiusi asociacijos "Žalia banga" pirmininkė Dalia Žukienė išreiškė rūpestį dėl liūdnų visuotinio atšilimo pasekmių. ...

  21
 • Konteineriai išdalyti, rūšiuoja ne visi
  Konteineriai išdalyti, rūšiuoja ne visi

  Siekiant tvarkingiau rūšiuoti žaliąsias ir biologiškai skaidžias maisto atliekas, šiemet Klaipėdos individualių namų gyventojams išdalyti 2 500 konteinerių. Iki šiol žaliosios atliekos – žolė, lapai, š...

 • Jūros šventė – išbandymas tarnyboms
  Jūros šventė – išbandymas tarnyboms

  Kitą savaitę uostamiestyje startuos jubiliejinė Jūros šventė, į Klaipėdą priviliosianti tūkstančius turistų. Masiniai, kelias dienas truksiantys renginiai pareikalaus įtemptesnio transportininkų, komunalininkų, policijos pareigūnų, vie&s...

  8
 • Kadetų mokykloje – uniformos ir mokytojams?
  Kadetų mokykloje – uniformos ir mokytojams?

  Nuo rugsėjo pradėsiančioje veikti Klaipėdos kadetų mokykloje uniformuoti turėtų būti ne tik moksleiviai, bet ir mokytojai. Taip mano mokyklos iniciatyvinės grupės aktyvistai, šioje įstaigoje nuo rudens užsiimsiantys užklasiniu vaikų ugdymu...

  23
 • Kurorto užribiuose – nelegalių verteivų rojus?
  Kurorto užribiuose – nelegalių verteivų rojus?

  Palangos valdžiai pažabojus elektrinių paspirtukų anarchiją centrinėje miesto gatvėje, šių transporto priemonių nuomotojai nėrė į užribį. Aiškėja, jog kurorte tokias paslaugas teikia visas būrys verteivų, kurie net nesivargina ga...

  7
Daugiau straipsnių