Vyriausybei sunkiai sekasi įgyvendinti savo programą: Seimas tik vargais negalais sugebėjo patvirtinti mokesčių reformą ir atidėjo naujos Energetikos ministerijos steigimą.
V.Greičius – lyg užkeiktas
Iki vėlyvo vakaro dar sykį užtrukęs vakarykštis Seimo posėdis prasidėjo valdančiosios koalicijos partnerių santykių aiškinimusi.
Koalicijos branduolį sudaranti Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) posėdžio pradžioje pasiūlė išbraukti iš darbotvarkės klausimą dėl Vytauto Greičiaus atleidimo iš Aukščiausiojo Teismo (AT) pirmininko pareigų pasibaigus jo įgaliojimų laikui. Šį klausimą pasiūlė svarstyti Seimo ir Tautos prisikėlimo partijos (TPP) pirmininkas Arūnas Valinskas, kuris jau anksčiau reiškė nuostabą, kodėl AT beveik pusmetį neturi pirmininko, nes ankstesnysis dar nėra atleistas iš pareigų. O TS-LKD yra už tai, kad V.Greičius liktų savo poste, todėl pasisako prieš jo atleidimą.
Konservatorius šiuo klausimu parėmė kai kurie kiti valdančiosios koalicijos atstovai, taip pat opoziciniai Tvarkos ir teisingumo bei Darbo partijų nariai. To pakako, kad nutarimas dėl V.Greičiaus atleidimo iš pareigų būtų išbrauktas iš darbotvarkės ir perkeltas į kitų metų pradžioje rengiamą neeilinę Seimo sesiją.
Rado, kaip atkeršyti
TPP, pasisakanti už kuo spartesnį V.Greičiaus problemos sprendimą, rado kaip atkeršyti kolegoms iš valdančiosios daugumos.
A.Valinsko vadovaujamos partijos atstovai pasiekė, kad iš Seimo darbotvarkės būtų išbrauktas TS-LKD stumiamas klausimas dėl Energetikos ministerijos steigimo.
Aiškiai suglumęs premjeras, TS-LKD lyderis Andrius Kubilius tvirtino, kad būtina kuo skubiau spręsti naujos ministerijos steigimo klausimą: "Aš nelabai žinau, kodėl reikia išbraukti Energetikos ministeriją, jos steigimą, nes laukia dideli darbai."
Vyriausybės vadovas tikėjosi, kad nauja ministerija atsiras jau sausio 1-ąją. Dabar teks šiuos planus koreguoti. Energetiką kuruojanti žinyba galės atsirasti ne anksčiau kaip kitų metų vasarį. Į energetikos ministrus numatytas TS-LKD deleguojamas Arvydas Sekmokas.
Pavyko blokuoti balsavimą
Vėliau įsiliepsnojo Seimo narių mūšiai dėl Vyriausybės siūlomų mokesčių įstatymų pakeitimo projektų, turinčių įtakos jau priimtam kitų metų biudžetui.
Labiausiai diskutuota dėl pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatų. Vyriausybė pasiūlė jas kuriam laikui palikti kompensuojamiesiems vaistams ir šildymui. Tačiau parlamentarai ilgai ginčijosi, ar turi būti išplėstas šio mokesčio lengvatų sąrašas. Galų gale balsuota už konservatoriaus Vito Matuzo siūlymą lengvatinį PVM tarifą palikti tik knygoms, atsisakant anksčiau puoselėtų planų jas taikyti ir regioninei spaudai, kultūros, sporto, su švietimu susijusiems renginiams.
Tai sukėlė Seimo kairiojo centro partijų protestus. Jos atkreipė dėmesį, kad už išplėstąjį lengvatų sąrašą anksčiau pasisakiusios TPP bei Liberalų ir centro sąjunga dabar elgiasi kitaip ir jas siaurina. "Tai fariziejiška politika", – piktinosi socialdemokratas Juozas Olekas.
Seimo salės kairiajai pusei pavyko pasiekti, kad pirmą kartą balsuojant dėl PVM įstatymo pataisų neužtektų balsų.
Valdantieji susiorganizavo
Iškilo grėsmė, kad PVM įstatymas, numatantis šio mokesčio didinimą nuo 18 iki 19 proc. ir beveik visų lengvatų atsisakymą, išvis nebus laiku priimtas. Tai grėstų didelėmis bėdomis jau nuo Naujųjų metų, nes Vyriausybė nesugebėtų surinkti pakankamai pajamų į kitų metų valstybės biudžetą, kuriame buvo numatytas didesnis PVM.
Todėl valdančioji dauguma suvarė visus savo atstovus, vakar buvusius Seime, į plenarinį posėdį, kuriame buvo numatytas pakartotinis balsavimas. Antras kartas buvo vykęs – už PVM įstatymą balsavo 68 Seimo nariai, prieš buvo 2, susilaikė 4 parlamentarai.
Opozicija boikotavo šio įstatymo priėmimą, todėl premjero buvo apkaltinta nesąžiningu elgesiu ir kenkimu ekonomikai.
A.Kubilius pateikė staigmeną
Kitiems Vyriausybės siūlymams Seimas sunkiai, tačiau pritarė. Nuo 24 iki 21 proc. sumažintas gyventojų pajamų mokestis, panaikinta šio mokesčio lengvata kompiuteriams ir naujai imamoms būsto paskoloms.
Ilgai ginčytasi, ar turi būti įvestas laikinas 150 litų per mėnesį mokestis už kiekvieną juridinių asmenų turimą automobilį. "Tos rožinės viltys, kad surinksite daugiau lėšų, žlugs", – prognozavo socialdemokratė Birutė Vėsaitė. "Noriu priminti, kad to laikinojo mokesčio suma – 300 mln. litų per metus. Kitose šalyse irgi nustatomi tokie mokesčiai", – kalbėjo premjeras A.Kubilius.
Nustatyta, kad taksi ir mikroautobusams mėnesio mokestis sieks 75 litus.
Be to, Vyriausybės vadovas pateikė staigmeną. Jis pažadėjo kitų metų viduryje atsisakyti naujojo mokesčio, tačiau vietoj jo įvesti mokestį visiems Lietuvoje registruotiems automobiliams. Seimas paskubėjo priimti protokolinį nutarimą, kuriuo pasiūlė ministrams iki kitų metų kovo parengti ir pateikti parlamentarams tokio visuotinio mokesčio įvedimo įstatymo projektą.
Priimta ir dar keliolika Vyriausybės siūlytų įstatymų, kuriuos dar turės pasirašyti ir paskelbti Prezidentas.
Naujausi komentarai