Krikščionių partijos frakcijos Seime vadovas Vidmantas Žiemelis siūlo leisti valstybinio finansavimo negaunančioms partijoms gauti fizinių ir juridinių asmenų aukas.
Parlamentaras įregistravo pataisas, kad biudžeto asignavimų negaunančios partijos galėtų priimti iki 10 vidutinių mėnesio darbo užmokesčių dydžio, šiuo metu - 21,75 tūkst. litų, aukas.
Aukas galėtų priimti tos partijos, kurios negauna pinigų iš biudžeto, tačiau ne tuo atveju, jei dotaciją prarado dėl šiurkščių finansavimo tvarkos pažeidimų.Nuo sausio įsigalioję įstatymo pakeitimai uždraudė tiek verslui, tiek privatiems asmenims aukoti partijoms. Šiuo metu leidžiama aukas rinkti tik kampanijos metu iš fizinių asmenų, ir jos negali viršyti dešimties vidutinių mėnesio darbo užmokesčių dydžio.
Pasak pataisos iniciatoriaus V.Žiemelio, tokia finansavimo tvarka mažąsias partijas stumia į išnykimą.„Dėl tokios finansavimo tvarkos šios politinės partijos, kurios ir taip ilgą laiką buvo diskriminuojamos valstybės biudžeto asignavimų klausimu, neteko galimybės gauti bent kokią nors finansinę paramą iš fizinių ir juridinių asmenų, kuri užtikrindavo jų egzistavimą“, - pataisos aiškinamajame rašte teigia V.Žiemelis.
Pasak jo, toks reguliavimas sunaikins mažas politines partijas, nes iš viso neturėdamos lėšų jos negalės nei tinkamai vykdyti savo veiklos, nei ruoštis rinkimams, nei jose dalyvauti.Šiuo metu politinių partijų, negavusių valstybės biudžeto asignavimų, galimi lėšų šaltiniai yra šie - politinės partijos nario mokesčiai, bankų paskolos, lėšos, pajamos iš veiklos, palūkanos už banko sąskaitoje esančias lėšas, nuolatinio Lietuvos gyventojo savanoriškai skiriama 1 procento dydžio sumokėto metinio pajamų mokesčio dalis.
Uždraudus verslo paramą, partijoms padidintas biudžetinis finansavimas, kuris skiriamas tik toms politinėms organizacijoms, kurios yra gavusios ne mažiau kaip 3 proc. visų rinkėjų balsų, paduotų už politinių partijų kandidatus pastaruosiuose Seimo, savivaldybių tarybų bei Europos Parlamento rinkimuose.
Iš viso šių metų biudžete partijoms numatyta per 20 mln. litų, juos, proporcingai pagal gautų balsų skaičių, šiuos pinigus pasidalys aštuonios įstatymo nuostatos dėl dotacijos reikalavimus atitinkančios partijos.Iš viso Lietuvoje oficialiai registruotos 42 partijos, keturios iš jų likviduojamos, dar dalis nevykdo jokios politinės veiklos.
Naujausi komentarai