Seimo nariai piktinasi nesuprantantys, ar vyksta tyrimas dėl galimo politikų spaudimo Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) vadovui Žydrūnui Plytnikui.
Jokių skundų negavo
Ketvirtadienį Seimo Antikorupcijos komisijos darbo grupės galimai korupcijai teisėsaugoje tirti posėdyje dalyvavusio generalinio prokuroro pavaduotojo Dariaus Raulušaičio buvo teirautasi, ar Ž.Plytnikas kreipėsi dėl jam neva vykdyto kelių politikų neteisėto spaudimo.
Prieš kelias savaites VPT vadovas viešai pareiškė, kad kreipėsi į teisėsaugą dėl penkių politikų neteisėtų veiksmų ištyrimo. Tačiau iki šiol Generalinė prokuratūra ir Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) oficialiai atsakydavo žiniasklaidai, kad jokių Ž.Plytniko skundų nėra gavusios.
Seimo Antikorupcijos komisija šiomis dienomis gavo VPT direktoriaus laišką, kuriame tvirtinama, jog „neatitinka tikrovės žiniasklaidos pranešimai apie tai, kad nebuvo kreiptasi į teisėsaugą“. Komisijos paprašyta „išsiaiškinti visas tokio kreipimosi ir atliekamo tyrimo aplinkybes“.
D.Raulušaitis Seimo komisijos darbo grupės posėdyje pakartojo, kad Ž.Plytnikas jokio skundo Generalinei prokuratūrai nėra pateikęs. „Atsakingai noriu pareikšti, kad Ž.Plytnikas nėra kreipęsis į Generalinę prokuratūrą ir jokie tyrimai joje nėra vykdomi. Čia aš kalbu tik apie Generalinę prokuratūrą. Negaliu atsakyti už STT, Valstybės saugumo departamentą ar kitas teisėsaugos institucijas ar specialiąsias tarnybas“, - pabrėžė generalinio prokuroro pavaduotojas.
Posėdyje Seime dalyvavęs prokuroras Justas Laucius pastebėjo, kad bet kuri kita institucija, pradėjusi ikiteisminį tyrimą, turi pranešti prokuratūrai apie tai. Tačiau Ž.Plytniko atveju tokia informacija nebuvo gauta.
„Stato mus į „durniaus“ vietą“
Parlamentarai klausė D.Raulušaičio, ar prokuratūra nepradėjo savo iniciatyva tyrimo dėl galimo politikų spaudimo VPT vadovui, „nes spaudoje buvo pranešta apie tokius galimus faktus“.
„Kadangi neturime jokių duomenų, kas kokio turinio spaudimą atliko ir kodėl, kadangi niekas į mus nesikreipė ir nepateikė jokios konkrečios informacijos, todėl netiriame. Su visa pagarba žiniasklaidai norėčiau pasakyti, kad negalime ir neturime pajėgumų tirti kiekviename straipsnyje išdėtomų faktų ar jų interpretacijų“, - atsakė prokuroras.
Pasipiktinęs Antikorupcijos komisijos narys Bronius Bradauskas pacitavo Ž.Plytniko raštą, kuriuo parlamentarai prašomi ištirti situaciją su jo tikru ar menamu krepimuisi į teisėsaugos institucijas. „Bet jis pats tame rašte nepraneša, į ką, kada ir kaip kreipėsi, kokią informaciją pateikė. Dabar mes atsiduriame lyg kokioje „durniaus“ vietoje - taip garsiai kalbama apie politinį spaudimą, mūsų prašoma ištirti, kas ten per tyrimai vyksta šiuo klausimu, bet jokios konkrečios informacijos nepateikiama. Tai ką reikia tirti?“, - retoriškai klausė Seimo narys.
Teigė, kad negali būti valstybės paslaptis
Kita vertus, D.Raulušaitis atkreipė dėmesį, kad yra galimybė, jog asmuo gali kreiptis į teisėsaugos institucijų atstovus „neviešu būdu“, tuomet tyrimas esą galėtų būti prilygintas valstybės paslapčiai.
B.Bradauskas atsakė, kad „čia ne tas atvejis, nes buvo garsiai kalbėta apie vykdomą neteisėtą spaudimą, netgi įvardinta, kad jį daro penki Seimo nariai“.
„Kai taip garsiai kalbama apie tokius dalykus, kai ant Seimo mestas eilinis šešėlis, jog įtakojame viešuosius pirkimus, čia ne tas atvejis, kad galėtų būti slapti duomenys ar slaptas tyrimas“, - pabrėžė politikas.
Anot jo, Ž.Plytnikas savo pareiškimais gali klaidinti visuomenę, netgi meluoti, todėl teisėsauga privalo ištirti šią situaciją. „Turime kreiptis ir pareikalauti, kad prokurorai pradėtų tyrimą pagal viešoje erdvėje pasirodžiusius štai tokius pareiškimus“, - sakė B.Bradauskas.
D.Raulušaitis atsakė, kad jeigu Seimo Antikorupcija pateiks tokį prašymą Generalinei prokuratūrai, tuomet raštas bus išnagrinėtas ir prokurorai pateiks savo atsakymą.
Antikorupcijos komisijos vadovas Kęstas Komskis tvirtino pasikalbėjęs su Ž.Plytniku ir išgirdęs iš jo kiek konkretesnę informaciją apie politikų spaudimą, taip pat VPT vadovo patikinimus, kad jis pasikalbėjo šiuo klausimu ir su generaliniu prokuroru Dariumi Valiu.
Tvirtino pasipasakojęs operatyviniam darbuotojui
VPT vadovas Ž.Plytnikas trečiadienį vakare išplatino pranešimą spaudai, kuriame pakartojo, jog tikrai kreipėsi į teisėsaugą.
„Reaguodama į spaudoje pasirodžiusią informaciją, kad teisėsaugos institucijos nėra užregistravusios VPT direktoriaus Ž.Plytniko kreipimųsi dėl galimai jam daryto politikų spaudimo, VPT pareiškia, kad Ž.Plytnikas, kaip jau buvo minėjęs, kreipėsi į vienos teisėsaugos institucijos operatyvinį pareigūną ir perdavė jam konkrečią medžiagą dėl patirto spaudimo“, - teigiama pranešime spaudai.
Jame nekonkretizuojama, kokiai teisėsaugos institucijai priklauso šis operatyvinis darbuotojas. „VPT nebuvo informuota, ar tyrimas pradėtas, taip pat neturi jokios informacijos apie tolimesnius teisėsaugos institucijų veiksmus“, - rašoma tarnybos pranešime spaudai.
Generalinė prokuratūra ir STT ne kartą yra pareiškusios, kad negavo jokio skundo iš Ž.Plytniko. „Jokio oficialaus Ž.Plytniko pareiškimo nėra gauta. Su kuo ir apie ką jis galėjo kalbėtis neoficialiai, atsakyti, deja, negaliu“, - tvirtino STT atstovė spaudai Julija Antanaitienė.
Tiesa, ji pridūrė negalinti atsakyti, ar tikrai STT nėra pradėjusi visiškai jokių tyrimų dėl VPT vadovo pareiškimų, skelbtų viešojoje erdvėje. „Ar dėl to vyksta tyrimas, atsakyti taip pat negaliu – tokia informacija neviešinama“, - kalbėjo atstovė spaudai.
Naujausi komentarai