Pereiti į pagrindinį turinį

Jelgavoje už važiavimą viešuoju transportu atsiskaitoma originaliai

2013-05-20 12:11
 Jelgavoje už važiavimą viešuoju transportu atsiskaitoma originaliai
Jelgavoje už važiavimą viešuoju transportu atsiskaitoma originaliai / Andriaus Aleksandravičiaus nuotr.

Jelgavoje, vieninteliame iš Baltijos šalių miestų, už važiavimą viešuoju transportu galima atsiskaityti bekontaktėmis banko mokėjimo kortelėmis.

Tiesa, tokia atsiskaitymo sistema kol kas galioja tik lengvatomis besinaudojantiems keleiviams.

Sekė Londono pavyzdžiu

Pasak vieno iš sistemos sumanytojų Vladimiro Šalajevo, „SIA Ecommerce Accelerator“ verslo skyriaus direktoriaus, mintis diegti atsiskaitymo už miesto viešąjį transportą banko kortelėmis sistemą kilo po Londone vykusių Olimpinių žaidynių, kur visi į miestą atvykę svečiai už važiavimą autobusais, tramvajais ir metro galėjo susimokėti banko kortelėmis.

„Prieš pradėdami diegti sistemą, susipažinome su pasaulio miestų patirtimi. Atsiskaitymo už viešąjį transportą bekontaktėmis kortelėmis sistema ypač paplitusi Lenkijoje – čia nuolat daugėja miestų, kur diegiamas toks atsiskaitymo už važiavimą viešuoju transportu būdas“, - sakė V. Šalajevs.

Šiuo metu panaši sistema veikia dvidešimtyje šalių. Keleiviams patogu tai, kad atsiskaitant už važiavimą nereikia rinkti PIN kodo – pinigai nuskaičiuojami priglaudus bekontaktę mokėjimo kortelę prie autobuse sumontuoto įrenginio. Jis sudarytas iš dviejų elementų – kasos aparato bei banko terminalo. E-kortele galima susimokėti ir už kitą keleivį, ir už bagažą.

Patogu ir keleiviams, ir vežėjui

Bekontaktė mokėjimo kortelė panaši į kitas mokėjimo korteles, ji – su įmontuota magnetine juosta ir „čipu“. Tačiau, skirtingai nuo įprastų, į šią kortelę „įmontuota“ dar ir antena. Tokia technologija suteikia galimybę susimokėti už važiavimą viešuoju transportu tik priglaudus kortelę prie įrenginio, o PIN kodo sandoriui patvirtinti nereikia. Pasak V. Šalajevo, keleiviams nereikia baimintis, kad suma bus nuskaityta antrą kartą – jei kortelė netyčia priglaudžiama dar kartą, kompiuterio ekrane pasirodo klausimas, ar keleivis tikrai nori sumokėti dar kartą, tarkim, už kitą keleivį ar bagažą.

Sistema Jelgavoje pradėta diegti 2012-ųjų rugpjūčio mėnesį, bendradarbiaujant Latvijos „SEB banka“, įmonei „Jelgavas autobusu parks“ ir Jelgavos miesto dūmai.

Visų pirma e-kortelės išduotos visiems Jelgavos mokyklų moksleiviams. Kartu jos – ir  mokinio pažymėjimas su nuotrauka. Šiuo metu jau apie 3 700 vaikų turi tokias korteles, reguliariai jomis naudojasi apie 2 500, vidutiniškai per mėnesį važiuodami po 15 kartų.

Naudojimosi bekontaktėmis kortelėmis schema paprasta: tėvai į vaiko banko sąskaitą perveda tam tikrą sumą, šiais pinigais vaikai gali atsiskaityti ir už važiavimą transportu, ir, pavyzdžiui, už pietus mokyklos valgykloje. Autobuse iš vaikui priklausančios kortelės nuskaitoma visa suma už važiavimą viešuoju transportu – 50 santimų. Bankas savo ruožtu į vaiko sąskaitą išsyk perveda vaikui priklausančią subsidiją – 40 santimų. Vežėjas jam skirtus pinigus iš banko gauna jau kitą rytą. Tokiu būdu nei vežėjui, nei savivaldybei nereikia rūpintis subsidijų apskaita – šį darbą atlieka bankas.

Suma, kurią vaikas gali išleisti per dieną, ribota; 4 latus galima išleisti transportui, 7 latai – maistui.

Moka ir senjorai

Be moksleivių, bekontaktėmis mokėjimo kortelėmis Jelgavos viešajame transporte nuo gegužės 1-osios gali atsiskaityti ir senjorai.

Jelgavos gyventojo e-kortelė, taip pat Jelgavos mokinio e-kortelė „pririšta“ prie įprastos atsiskaitomosios sąskaitos „SEB banka“, į kurią pervedamos pensijos ar kitos pajamos. Lėšų panaudojimą klientas gali stebėti internetu ar pasitikrinti gavęs banko ataskaitą.

Pensininkai Jelgavos viešuoju transportu, deklaravę savo gyvenamąją vietą, gali važinėti su 50 proc. nuolaida. Taigi senjoras už kelionę moka 50 santimų, tačiau 25 santimai išsyk sugrįžta į jo sąskaitą.

Dokumentai banke įforminami bei klientai fotografuojami nemokamai, tiesa, savivaldybės atstovai privalo patvirtinti bankininkams, kad žmogui galima išduoti e-kortelę. Savivaldybės teikimu ji gali būti anuliuota, jei, pavyzdžiui, mokinys baigia mokyklą ir išvažiuoja iš miesto.

Kol kas visą kainą už važiavimą mokantys keleiviai Jelgavos autobusuose su vairuotoju atsiskaito grynaisiais pinigais. Tačiau artimiausiu metu ir jiems bus išduodamos e-kortelės, kurios veiks panašiu principu kaip ir mokinių ar senjorų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų