Pereiti į pagrindinį turinį

Atidengta lenta Vilniuje kalėjusiam Nobelio premijos laureatui

2012-09-24 18:29
Atidengta lenta Vilniuje kalėjusiam Nobelio premijos laureatui Atidengta lenta Vilniuje kalėjusiam Nobelio premijos laureatui Atidengta lenta Vilniuje kalėjusiam Nobelio premijos laureatui Atidengta lenta Vilniuje kalėjusiam Nobelio premijos laureatui Atidengta lenta Vilniuje kalėjusiam Nobelio premijos laureatui Atidengta lenta Vilniuje kalėjusiam Nobelio premijos laureatui Atidengta lenta Vilniuje kalėjusiam Nobelio premijos laureatui Atidengta lenta Vilniuje kalėjusiam Nobelio premijos laureatui Atidengta lenta Vilniuje kalėjusiam Nobelio premijos laureatui Atidengta lenta Vilniuje kalėjusiam Nobelio premijos laureatui Atidengta lenta Vilniuje kalėjusiam Nobelio premijos laureatui Atidengta lenta Vilniuje kalėjusiam Nobelio premijos laureatui Atidengta lenta Vilniuje kalėjusiam Nobelio premijos laureatui Atidengta lenta Vilniuje kalėjusiam Nobelio premijos laureatui

Pirmadienį Vilniuje atidengta atminimo lentelė litvakui, Izraelio politikui, Nobelio taikos premijos laureatui Menachemui Beginui, kuris 1940-1941 metais beveik devynis mėnesius kalėjo Lukiškių kalėjime.

Atminimo lentelė kabos ant dabartinės Laisvės atėmimo vietų ligoninės sienos. Jos atidengimo ceremonija rengiama vidurdienį, joje dalyvavo ir Lietuvoje viešinti Izraelio žemės ūkio ministrė Orit Noked. Be jos ceremonijoje dalyvavo Lietuvos teisingumo ministras Remigijus Šimašius ir Seimo užsienio reikalų komiteto pirmininkas Emanuelis Zingeris.

O.Noked padėkojo Lietuvos valstybei už iniciatyvą. „Beginas buvo teisingumo ir kovos prieš tironiją simbolis“, - sakė ji.

Sekmadienį minėta holokausto aukų atminimo diena. Tai prisiminęs E.Zingeris pastebėjo, kad teisingiau būtų buvę, jeigu memorialinė lenta būtų buvus atidengta prieš mėnesį - rugpjūčio 23-ąją, kai minima juodojo kaspino diena. „Ši istorija labiau susijusi su represijomis, o ne holokaustu. Tuo metu tai palietė ir didžiausią Lietuvoje tautinę mažumą - žydus. Daug žydų buvo areštuoti ir išvežti“, - pasakojo E. Zingeris.

R. Šimašius atkreipė dėmesį, kad taip pirmą kartą Lietuvoje pagerbiamas neteisingai kalintas asmuo. „Sistema, kuri turi tarnauti teisingumui kartais įtraukia ir visiškai nekaltus asmenis arba kaip tik tuos, kurie kovojo už teisingumą. Lukiškių kalėjimas veikia jau per šimtą metų, tai čia yra kalėję ir daug piktadarių ir daug tų žmonių, kuriems gal ir paminklus turėtume statyti“, - sakė jis. Ministras pripažino, kad per kelis ateinančius metus turės būti įamžintas ir kitų žmonių atminimas.

Lietuvos žydų bendruomenės pirmininko pavaduotojos, laikinai einančios pirmininkės pareigas, Fainos Kukliansky manymu, atminimo lentos atsiradimas yra reikšmingas įvykis. „Jis buvo litvakas, todėl tai labai svarbu. Jis buvo sionistas, jo idėjos buvo labai gajos ir čia, Lietuvoje. Džiaugiamės, kad mūsų nuomonė sutapo su Vyriausybės, kad reikia tokį žmogų pagerbti“, - pasakojo F. Kukliansky.

M. Begino atminimas Lietuvoje įamžinamas Izraelio Vyriausybės prašymu, kurį prieš kurį laiką Lietuvos Vyriausybei perdavė Izraelio ambasada, BNS informavo Ministro pirmininko tarnyba.

Brest Litovske gimęs M. Beginas Vilniuje buvo įkalintas NKVD, iš čia jis buvo ištremtas į Pečioros lagerį.

Izraelio premjero pareigas jis ėjo 1977-1983 metais. Svarbiausiu jo pasiekimu laikomas taikos sutarties su Egiptu pasirašymas 1979 metais, už ją jis ir tuometinis Egipto prezidentas Anwaras Sadatas pelnė Nobelio taiko premiją.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų