Neseniai skaitytojus pakvietėme dalyvauti tradiciniame „Kauno dienos“ konkurse „Idėja Kaunui“. Smagu, kad esate aktyvūs ir siūlote savo idėjas, kad Kaune būtų geriau gyventi.
Jūsų klausiame: kaip manote, kaip spręsti vieną iš šių miesto problemų: kaip ir kuo Kaunas galėtų labiau pritraukti Lietuvos ir užsienio turistus?
Rūta
„Reikia mažinti atotrūkį tarp bendruomenės ir savivaldos institucijų. Dabar jų santykis yra „mes“ ir „jie“ ir tai yra abipusė priešprieša. Šis atotrūkis žlugdo daugelį iniciatyvų ir gerų idėjų. Nėra bendro veikimo. Taigi, iš „mes“ ir „jie“ turi tapti „mes kartu“. Ir vėl - ne užsakant brangius reklaminius skelbimus laikraščiuose apie tai, kad valdžia gerai dirba, o per bendrą triūsą. Per nuolatines konsultacijas su miestiečiais. Per atvirumą, skaidrumą. Per šypsenas savivaldybėje priimant interesantus. Per dėkingumą, kad žmonės, būdami ypatingai sunkioje situacijoje, vis dar yra čia ir vis dar nori keistis į gera.
Išsiųskite kokį kartą savivaldybės tarnautojus į Laisvės alėją dalinti šypsenų ir Laisvės alėja atgis. Tas formalus užsidarymas kabinetuose ir sėdėjimas surūgusiais veidais yra baisiau už tuos monolitinius monstrus Kauno centre. Darykite išvažiuojamuosius visokių komisijų ar komitetų posėdžius - bendruomenėse, seniūnijose, viešosiose erdvėse, prie Kauno pilies ar dar kur nors (gal tuose pačiuose fortuose ar apgriuvusiuose pastatuose, kad valdininkams greičiau ateitų įkvėpimas, kaip juos sutvarkyti. Leiskite savivaldybėje dirbantiems žmonėms kvėpuoti, jaustis gyviems ir integruotiems į miesto gyvenimą!
Galite paklausti - o kaip tai susiję su turistų pritraukimu? Na, juk jie nėra bejausmiai robotai, kurie atvyksta paspoksoti į kokį paminklą išleisti pinigų. Geriausi prisiminimai yra iš tų vietų, kur jauti gyvą bendruomenę, gerą nuotaiką, atvirumą ir kūrybišką atmosferą. Kaune yra daug kūrybingos studentijos - ištraukime juos iš uždarų diskotekinių vakarėlių ir leiskime reikštis kuriant miesto veidą bei jo ateitį. Yra daugybė galimybių tą padaryti be didelių sąnaudų, bet su dideliu efektu!
Be abejonės, vienas iš svarbiausių žmogiškųjų veiksnių turizmo srityje - aptarnavimo kokybė. Kaune, kaip ir visoje Lietuvoje, ji yra tragiška, tragiška ir dar kartą tragiška! Nėra ko daug moralizuoti - pateiksiu tik vieną mažą pavyzdėlį, kuris mane privertė įsimylėti Briuselį (nors iki to įvykio man šis miestas jokių sentimentų nekėlė). Su kolege iš Latvijos vaikštinėdamos Briuselio senamiestyje nusipirkome šviežių braškių plastikiniame indelyje (buvo kovo mėnuo).
Planavome jas suvalgyti viešbutyje, nes nesitikėjome, kad pavyktų jomis gardžiuotis kokios nors kavinės teritorijoje (esame išmokytos, kad į kavines savo maisto ir gėrimų neštis negalima). Tačiau taip atsitiko, kad išdrįsome jas nusiplauti kavinės tualete ir, užsisakiusios arbatos, bandėme slaptai gardžiuotis tomis braškėmis. Padavėjas pastebėjo mūsų pastangas ir, užuot davęs kokią pastabą, kažkur dingo su šypsenėle veide. Po kelių minučių grįžo nešinas dviem didžiausiais dubenimis, su kaupu pripildytais plaktos grietinėlės ir padėjo ant mūsų stalelio. Palydėdamas šį siurprizą didele šypsena. Į sąskaitą grietinėlė nebuvo įtraukta. Briuselis, nepaisant jo purvo ir biurokratų masės, man iki šiol kelia šiltus prisiminimus, nes asocijuojasi su braškėmis, grietinėle ir ta plačia šypsena.
Dabar pabandykime įsivaizduoti tą pačią situaciją Kaune... Pavyko? Didelio perversmo aptarnavimo srityje greitai nepadarysime, tačiau būtų galima pradėti nuo pačių savęs. Kodėl nesurengus šypsenų savaitgalio Kaune (už buvimą viešoje erdvėje surūgusiu veidu būtų baudžiama. Tą darytų Šypsenų policija. Bausmę dar reikia sugalvoti. Kuo beprotiškiau, tuo įdomiau ir tuo labiau išjudės mieganti žmonių masė.“
Pranas Morkūnas
„Vis prisimenu pasiruošimą popiežiaus atvykimui į Kauną. Gyventojai buvo įspėti iš anksto nusipirkti duonos, pieno... nes miestą užplūs turistai ir niekur nieko nebegausit. Prie visų miesto įvažiavimų įrengta dešimtys aikštelių apsistoti turistams-piligrimams. Pastatyta statinių su vandeniu, apsauga. O atvyko į tas aikšteles ir apsistojo viso labo tik trys turistai, pasistatė palapines.
Toks jausmas, kad tie patys, popiežiaus sutikimo organizatoriai, ir dabar rūpinasi Kauno patrauklumu... Ir taip pat įsivaizduoja, kad KAUNAS- PASAULIO BAMBA, o ,,Žalgiris“ - NBA čempionas.
Kas tai yra - turistas? Užsienietis? Bet juk užsieniečiui neturime tikrų 5 žvaigždučių viešbučių ir restoranų. O gatvės! Nuvažiuokim į nedidelį Latvijos miestelį. Ten pilna lietuvių su šeimomis savaitgalius leidžia: kyla į dirbtinius bokštus, vaikai užimti daugybėje atrakcionų, net mažuose upeliuose pilna valčių. Lietuvaičius plukdo. Ir pilna latvių iš kitų miestų. O mes turim dvi didžiausias šalies upes. Ir nė vienos valties!
Ar turistas - pvz. Raseinių gyventojas, turintis 10 metų senumo „mersedesą“ ir gražią šeimą? Ko jam neatvažiuot į Kauną savaitgaliui? Sėda visa šeimynėlė į mašiną ir atvyksta penktadienio vakare. Pasistato automobilį už 2 km nuo Muzikinio teatro kur nors gatvėje. Po spektaklio išeina į tuščias gatves, kuriose policininką kažkas sako matęs prieš 18 metų, ir susigūžęs bėga vėl 2 km. Užuot šimtinę kitą palikęs bare ar kavinėje. Nes rūpi, ar „mersedesas“ dar tebėra.
Ką daryti? Lankstinukai, suoliukai, arbatos pardavimas gatvėse čia mažai padės.
Pasaulyje žinoma, kaip aptarnauti sąlyginį raseiniškį. Jis atvažiuoja prie Kauno muzikinio teatro ir perduoda automobilį patarnautojui. Tas pastato mašiną saugomoje aikštelėje. Po spektaklio privažiuoja prie įėjimo ir perduoda mašiną savininkui. Mūsų raseiniškis sėda su šeima ir pavažiuoja iki... kur jis nori. Ten vėl jį aptarnauja taip, kaip JAM PATOGU.
Miesto centrą reikia pritaikyti artimų ir tolimų turistų reikmėms. Laisvės alėjos tarpą nuo Gertrūdos gatvės iki Maironio g. iškloti trinkelėmis ir leisti stovėti lengviesiems automobiliams.
Likusi Alėjos dalis iki Soboro galėtų būti pritaikyta kad ir dalinai uždengto pasažo ar atviro po dangumi kino teatru. Bent jau pavasarį - vasarą.
Londono pavyzdžiu galima pastatyti apžvalgos ratą didelį didelį (už Londono gal kiek mažesnį, žinoma). Kad prie jo atvažiuotų vestuvininkai, abiturientai. Kad būtų galima pamatyti ne tik valdininkus, bet ir Kauną ir gražiąsias jo apylinkes. Ir nusifotografuoti...“
Inga S.
„Visų pirma siūlyčiau sutvarkyti Kauno gatves, nes jokio malonumo net siūlyti turistams atvykti į tokį miestą ir, tiesą pasakius, gėda. Prie sankryžų padaryti į gatves nuorodas kaip Vilniuje, ten bent turistas atvykęs nepasiklys, o čia be navigacijos gatvės nesurastum.
Prie įvažiavimų į Kauną padaryti stendus su Kauno žemėlapiu ir lankytinomis vietomis, kaip yra kai kuriuose Lietuvos miestuose, labai patogu. Pritaikyti turizmui galima būtų ir Kleboniškio mišką, išvalyti šiukšles, padaryti takelius tinkamesnius žygiams, įrengti vietas laužavietėms, galbūt padaryti kempingą, kad su kemperiais vykstantys turistai galėtų nusukę nuo autostrados pernakvoti. Labiau plėtoti dviračių infrastruktūrą, nes šiuo metu šaligatviai jiems nepritaikyti, o važiuoti gatve pavojinga dėl duobių.“
Sugalvokite ir jūs savų idėjų, atsiųskite mums. Komisijos atrinktas ir į finalą patekusias 9 idėjas apdovanosime „Kauno dienos“ firminiais prizais. Vieną geriausios idėjos autorių Kauno meras pakvies tapti visuomeniniu mero patarėju.
Idėjas pateikti galite nuo kovo 11 iki balandžio 21 d. Atsitiktine tvarka atrinktos idėjos kasdien bus publikuojamos dienraštyje. Visas atsiųstas idėjas ir dalyvavimo sąlygas rasite portale.
Kompetentinga komisija išrinks 9 idėjas (po 3 kiekvienai problemai), už kurias skaitytojai balsuoja savaitę nuo balandžio 24 d. iki gegužės 1 d. Tada gegužės 4 d. skelbiamas 3 skaitytojų simpatijų prizų (iš kiekvienos temos - po vieną), įsteigtų Kauno dienos“, savininkai, ir komisijos verdiktas-žmogus, kuriam atiteks visuomeninio mero patarėjo postas.
Naujausi komentarai