Kai kuriose savivaldybės įmonėse, kurios dividendais ir tantjemomis galėtų pildyti miesto biudžetą, priimami su logika prasilenkiantys sprendimai – nors pajamos mažėja, darbuotojams numatytas didesnis atlyginimų fondas, o pinigų jam bus ieškoma klaipėdiečių kišenėse. Į jį gali pretenduoti ir vienas savivaldybės vadovų.
Užkliuvo turgus
Miesto taryba yra nustačiusi, jog visos savivaldybės kontroliuojamos įmonės privalo sudaryti savo trejų metų veiklos planus. Juos išvydę valdininkai tokių planų buvo šokiruoti.
Daug klaustukų sukėlė bendrovės „Naujasis turgus“, kurios 100 proc. akcijų valdo savivaldybė, trejų metų veiklos planas. Jame, anot Klaipėdos savivaldybės Finansų ir turto departamento direktorės Aldonos Špučienės, numatyta, jog šiemet darbo užmokesčio fondas turi didėti 19 proc., nors pajamos praėjusiais metais sumažėjo beveik trečdaliu.
„Kai pajamos mažėja, tikrai nelogiška didinti išlaidas. Per krizę darbo užmokesčio augimo tikrai neturėtų būti. Savivaldybės administracijos direktorė Judita Simonavičiūtė savo įsakymu sudarė darbo grupę, kuri nagrinės savivaldybės kontroliuojamų įmonių trejų metų veiklos strategijas ir planus. Dar ne visos bendrovės juos pateikė, o iš pateiktųjų būtent užkliuvo “Naujasis turgus", – teigė A.Špučienė.
Atlyginimai padidėjo
Trejų metų „Naujojo turgaus“ veiklos planą patvirtino bendrovės valdyba, kuriai pirmininkauja savivaldybės administracijos direktorės pavaduotojas Viačeslavas Karmanovas. Jau kurį laiką savivaldybės kuluaruose netyla kalbos, kad jis ketina pasitraukti iš politinio posto ir užimti bendrovės „Naujasis turgus“ direktoriaus kėdę. Svarstoma, jog būtent dėl to ir padidintas šios bendrovės darbo užmokesčio fondas – ten pradėjęs dirbti V.Karmanovas gaus didesnį atlyginimą.
„Tai tokie gandai, kad net komentuoti nenoriu. Niekas direktorių atlyginimo nedidins. Didesnis darbo užmokesčio fondas numatytas todėl, kad Vyriausybė rengiasi padidinti minimalų atlyginimą. Mano žiniomis, “Naujajame turguje„ dirba 48 žmonės, kurie gauna minimalų atlyginimą, todėl tiek ir reikia didinti darbo užmokesčio fondą“, – tvirtino V.Karmanovas.
Tačiau pateiktoje „Naujojo turgaus“ atlyginimų lentelėje nematyti, kad bendrovėje yra žmonių, kurie uždirba tik minimalų atlyginimą. Nurodoma, kad bendrovės vadovai per mėnesį popieriuje uždirba 6 tūkst. litų, tarnautojai – 1,7 tūkst. litų, inspektoriai – beveik 1,4 tūkst. litų, darbininkai – apie 1,5 tūkst. litų, sargai – 1 tūkst. litų, o valytojai – 974 litus.
Atlyginimai, palyginti su praėjusiais metais, padidėjo. Sumažėjo tik valytojų algos.
Įvertins išlaidas
V.Karmanovas neneigė, jog bendrovės pajamos sumažėjo. Tai esą lėmė sumažėjęs prekeivių skaičius, nes įvedus kasos aparatus dalis jų pasitraukė iš šios veiklos.
„Rinkliavos už prekybos vietą įkainiai buvo patvirtinti dar 2008 m. pradžioje ir jie nekito. Tačiau liepą tarifai vis tiek valdyboje turės būti peržiūrėti, nes didėja darbo užmokesčio fondas, išlaidos energetiniams ištekliams, todėl viskas turės būti įvertinta“, – teigė V.Karmanovas.
Visai kitokius skaičius ir samprotavimus pateikė laikinai „Naujojo turgaus“ direktorės pareigas einanti Zinaida Karpalo. Jos teigimu, šiemet ir kitais metais bendrovės darbuotojų darbo užmokesčio fondas didėja ne 19 proc., o 0,6 proc. „Tokį didėjimą numatėme, nes kils minimalus atlyginimas. Algų mes tikrai nedidiname ir praėjusiais metais dar truputį sutaupėme. Mūsų pajamos taip pat nemažėja, metus būtume baigę pelningai, tačiau pinigus surijo “Snoro„ bankrotas, užtat mūsų balansas ir yra minusinis“, – aiškino Z.Karpalo.
Nusižengtų įstatymui?
Nors V.Karmanovas nenorėjo kalbėti apie tai, kad rengiasi užimti „Naujojo turgaus“ direktoriaus kėdę, tai – vieša paslaptis. Kai kuriems savivaldybės tarnautojams net kilo įtarimų, ar toks V.Karmanovo karjeros šuolis nekvepia viešųjų ir privačių interesų konfliktu.
Vyriausioji tarnybinės etikos komisija iš Klaipėdos savivaldybės tarnautojų sulaukė anoniminio paklausimo, ar V.Karmanovas, jei užimtų „Naujojo turgaus“ direktoriaus pareigas, nenusižengtų Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymui. Atsakymas buvo vienareikšmis – asmuo, kuris kontroliavo bendrovę, buvo jo valdybos pirmininku, vienerius metus, nustojęs būti valstybės tarnautoju, negali jai vadovauti.
Gauna milijonus litų
Klaipėdos savivaldybė yra suinteresuota, kad jos kontroliuojamos įmonės dirbtų pelningai, nes tuomet biudžetas pasipildo milijonais litų. Bendrovių valdybos sprendžia, ar pelno dalį skirti dividendams ir atlygiui už darbą valdyboje bei stebėtojų taryboje.
Teisės aktai įpareigoja, kad valdininkams ir politikams už darbą savivaldybės kontroliuojamų įmonių valdybose ir stebėtojų tarybose skirti pinigai būtų pervedami į miesto biudžetą. Už praėjusius metus tantjemas į miesto biudžetą pervedė tik „Klaipėdos energija“ ir Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras. „Klaipėdos energija“ sumokėjo 48 tūkst. litų, o Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras – 8 tūkst. litų.
„Kitos įmonės arba dirbo nepelningai, arba valdymo organai priėmė sprendimą tantjemų nemokėti“, – paaiškino A.Špučienė.
Kur kas labiau miesto biudžetą pildo dividendai. Praėjusiais metais iš „Klaipėdos energijos“ jų sulaukta 5,871 mln. litų, „Naujojo turgaus“ – 300 tūkst. litų, „Gatvių apšvietimo“ – 7 tūkst. litų.
Savivaldybės kontroliuojamos įmonės UAB „Poilsio parkas“ – 97,9 proc. akcijų UAB Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras – 85,02 proc. akcijų UAB „Klaipėdos autobusų parkas“ – 100 proc. akcijų UAB „Vilmina“ – 100 proc. akcijų UAB „Gatvių apšvietimas“ – 100 proc. akcijų AB „Klaipėdos vanduo“ – 94,3 proc. akcijų AB „Klaipėdos energija“ – 75,2 proc. akcijų UAB „Naujasis turgus“ – 100 proc. akcijų UAB „Klaipėdos bendrabutis“ – 70,4 proc. akcijų UAB „Baltic car service Klaipėda“ – 49 proc. akcijų AB „Klaipėdos laivų remontas“ – 0,002 proc. akcijų UAB „Klaipėdos laisvosios ekonominės zonos valdymo bendrovė“ – 0,02 proc. akcijų |
---|
Naujausi komentarai