Antradienį sostinės savivaldybėje vykusioje spaudos konferencijoje pranešta apie užsimotą tikslą savivaldai perimti slaugos ir globos įstaigų priežiūrą, kurios šiuo metu administruojamos Sveikatos apsaugos ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijų.
Vilniuje šiuo metu yra apie 3500 gyventojų, kuriems yra reikalinga nuolatinė slauga.Tų kuriems reikalinga priežiūra yra apie 68 tūkst. Vilniaus savivaldybės žinioje penkios įstaigos, besirūpinančios gyventojų slauga, tačiau jose yra tik 700 vietų.
„Pagrindinė problema yra terminai: kas yra globa, slauga, rūpyba, skatinamosios paslaugos. Ši problema yra pasklidusi tarp dviejų institucijų. Globa Lietuvoje užsiima Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, slauga – Sveikatos apsaugos ministerija. Savivaldybės lyg ir turėtų užsiimti šia veikla, bet jos neturi finansų. Keista, kad šitiek metų šios ministerijos tarpusavį nesusišneka“, - kalbėjo Vilniaus savivaldybės slaugos ir globos reikalų komisijos pirmininkė Rūta Vanagaitė.
Lietuvos visuomenei senėjant, slaugos ir globos problemos tampa vis aktualesnės ir turėtų būti sprendžiamos kuo anksčiau. Tyrimų duomenimis, apie 56 proc. gyventojų nediskutuoja apie galimą ligą ir kas juos prižiūrės ištikus nelaimei. Didele problema tampa ir tai, kad gyventojai negalvoja apie pinigų taupymą slaugai.
Sostinės savivaldybės organizuotame susitikime taip pat pristatytos slaugos ir globos komisijos išvados po apsilankymų sostinėje esančiose slaugos įstaigose. Slaugos ir globos komisija „reidų“ metu apsilankė penkiose slaugos ligoninėse. „Radome ne pažeidimų, bet daug aplaidumo ir nedėmesingumo. Susidūrėme su tuo, kad higienos normos įstaigose yra 1995 metų senumo. Maisto kontrolę vykdo Maisto ir veterinarijos tarnyba, kuri kai kuriuose slaugos namuose nebuvo apsilankius dešimtmetį“, - pasakojo R.Vanagaitė.
Dėl finansų stokos ar aplaidumo kai kurių slaugos įstaigų gyventojai vis dar priversti valgyti aliuminiuose puoduose pagaminamą maistą. „Aliuminis seniai pripažintas kaip metalas prisidedantis prie Alzhaimerio ligos formavimosi“, - tvirtino sostinės savivaldybės darbuotoja.
Reformą padaryti slaugos ir globos sektoriuje pasiryžusi savivaldybė taip pat atidaro Globos ir slaugos komisijos priimamąjį, kur žmonės, kurie nedrįsta skųstis, galėtų kreiptis į savivaldybę.
Naujausi komentarai