Tarpžvaigždinėje erdvėje pirmą kartą buvo aptiktos vandenilio peroksido molekulės. Šis atradimas „meta“ užuominą apie dviejų gyvybei būtinų molekulių: vandens ir deguonies, atsiradimą. Žemėje vandenilio peroksidas svarbus vandens chemijai ir ozonui. Taip pat jis gerai žinomas kaip antiseptikas ar baliklis plaukams dažyti.
Šios molekulės kosmose aptiktos Čilėje esančiu „APEX“ teleskopu, kuris įtaisytas pusės kilometrų aukštyje.
Tarptautinė astronomų komanda šiuo teleskopu tyrinėjo mūsų galaktikos regioną, kuris nutolęs apie 400 šviesmečių nuo Žemės. Šiame regione gausu tankių, ypač šaltų debesų, sudarytų iš kosminių garų ir dulkių. Šiuose debesyse „gimsta“ žvaigždės.
Daugiausia debesys sudaryti iš vandenilio, tačiau juose randama ir kitų cheminių medžiagų.
Mokslininkai galingu teleskopu pastebėjo šviesos bangas, kurios yra skleidžiamos vandenilio peroksido.
Vandenilio peroksidas (H2O2) yra labai svarbi molekulė tiek astronomams, tiek chemikams. Šios molekulės susidarymas panašus į deguonies ar vandens molekulės "gimimą". Kadangi didžioji vandens dalis mūsų planetoje yra susiformavęs kosminėje erdvėje, mokslininkai tikisi išsiaiškinti, kaip jis susidarė.
Manoma, kad vandenilio peroksidas kosmose susiformuoja ant kosminių dulkių dalelių. Tolimesnis vandenilio peroksido susijungimas su vandenilio atomais gali virsti vandeniu.
Mokslininkai viliasi, kad vandenilio peroksido atradimas kosmose padės atsakyti ir į kitą klausimą: kodėl kosmose taip sunku surasti deguonies molekulių. Pirmą kartą deguonies molekulės kosmose buvo aptiktos tik 2007 metais.
Naujausi komentarai