Lenkija aiškinsis sutarties dėl kovos su piratavimu poveikį Pereiti į pagrindinį turinį

Lenkija aiškinsis sutarties dėl kovos su piratavimu poveikį

2012-01-27 19:19
Lenkija aiškinsis sutarties dėl kovos su piratavimu poveikį
Lenkija aiškinsis sutarties dėl kovos su piratavimu poveikį / Scanpix nuotr.

Lenkijos premjeras penktadienį nurodė, kad Varšuva neratifikuos prieštaringai vertinamos tarptautinės sutarties dėl kovos su kompiuteriniu piratavimu, jeigu išsamios teisinės studijos parodys, kad ji kelia pavojų interneto laisvei.

Šis sprendimas buvo paskelbtas Lenkijoje jau savaitę vykstant protestams, kurių dalyviai, daugiausiai jaunimas, reiškia nuogąstavimus, kad Tarptautinio prekybos susitarimo dėl kovos su klastojimu (Anti-Counterfeiting Trade Agreement, ACTA) gali smarkiai suvaržyti interneto laisvę, nors jo deklaruojamas tikslas - nustatyti tarptautinius intelektinės nuosavybės apsaugos standartus.

„Jeigu nustatysime, kad iš tikrųjų esama priežasčių manyti, jog (ACTA) kelia pavojų, mes jo neratifikuosime“, - liberalių pažiūrų premjeras Donaldas Tuskas sakė žurnalistams.

Nors Lenkijos internautai organizavo didelius protestus, Varšuva ketvirtadienį preliminariai pasirašė ACTA, tačiau šis susitarimas įsiteisėtų tik jį ratifikavus Seimui.

Lenkijos dešinioji opozicinės Įstatymo ir teisingumo partija (PiS) pasiūlė dėl ACTA surengti referendumą.

Svarbus D.Tusko patarėjas - administracijos ir skaitmeninės visuomenės kūrimo ministras Michalas Bonis - vadovavęs pastangoms, kad Varšuva ratifikuotų ACTA, penktadienį pateikė savo atsistatydinimo raštą po precedento neturinčios protestų bangos, tačiau premjeras atsisakė jį patenkinti.

M.Bonis ir Lenkijos kultūros ministras konsultavosi dėl šio dokumento su vaizdo ir muzikos įrašų bendrovėmis bei komercine žiniasklaida, tačiau jų nenoras atsižvelgti į internautams atstovaujančių judėjimų nuomonę išprovokavo visuomenės pasipiktinimą.

Pietvakarių Lenkijos miesto Vroclavo policija penktadienį sakė naujienų agentūrai AFP sulaikiusi vieną 22 metų studentą, kuris bus apklaustas dėl masinių kompiuterinių atakų, dėl kurių pastarąją savaitę kelias dienas neveikė oficialus premjero tinklalapis.

Praeitą savaitgalį prieš ACTA protestuojančių programišių grupuočių „Anonymous“ ir „Polish Underground“ atakos privertė laikinai išjungti Lenkijos prezidento, parlamento, URM ir Kultūros ministerijos svetaines.

Taip pat išsijungė nacionalinės policijos tinklalapis, prieš kurį naujausia ataka buvo surengta penktadienį.

Visoje Lenkijoje dešimtys tūkstančių aktyvistų išėjo į gatves protestuoti prieš ACTA. Dauguma šių demonstracijų buvo organizuojamos per socialinį tinklą „Facebook“, o per kai kuriuos protestus prasiveržė smurtas.

Savo simboliu protestuotojai pasirinko jau plačiai pagarsėjusią klastingai besišypsančio istorinio Anglijos sąmokslininko Guy Fawkeso (Gajaus Fokso) kaukę, daugiausiai siejamą su programišių judėjimu „Anonymous“.

Protestuoti prieš ACTA raginančios „Facebook“ svetainės pritraukė beveik 400 tūkst. šalininkų, o internetinę peticiją prieš šį susitarimą iki penktadienio vidurdienio pasirašė apie 147 tūkst. žmonių.

Socialinių tinklų aktyvistai planuoja penktadienį surengti daugiau protestų prieš ACTA, ypač sostinėje Varšuvoje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra