Kaip ir Lietuvoje, daugelyje Europos šalių pirmaisiais pavasario mėnesiais iškrito mažiau kritulių ir palydovų parsiunčiami duomenys rodo, jog dirva žemyne džiūsta. Kai kuriose šalyse jau baiminamasi sausros.
Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba skelbia paskutinio balandžio dešimtadienio duomenis, kad kritulių kiekis šalyje vidutiniškai sudarė tik 8 proc. normos - kiek daugiau jų gavo tik pietrytiniai šalies rajonai (Lazdijai, Varėna, Vilnius, Švenčionys), bet ir čia kiekis buvo mažesnis nei pusė normos. Smarkesnio lietaus kol kas nebuvo ir gegužę - jo galime sulaukti penktadienį, tačiau savaitgalį vėl nebeturėtų lynoti.
Kiek sausa dirva Europoje prasidedant pavasariui, kai vanduo būtinas augalams, akivaizdu iš duomenų, kuriuos parsiuntė vienas iš planetą stebinčių palydovų, SMOS. Juo stebimas drėgmės lygis paviršiniuose sluoksniuose ir dabar aišku, kad Didžioji Britanija, Prancūzija, Ispanija bei daugiau kitų Europos valstybių kamuoja lietaus troškulys, rašo BBC.
Žemėlapyje melsvos spalvos žymi gausesnius kritulius, gelsvos - retesnius. Duomenis galima palyginti su pernykščiais.
SMOS duomenis analizuojantys ir pateikiantys tyrėjai pažymi, kad šiemet kritulių mažiau nei pernai, nors ir pernai jų jau buvo apie trečdaliu mažiau, nei įprasta.
Palydovo misija, pradėta užpernai, yra Europos kosmoso agentūros (ESA) eksperimentas, meteorologams ir hidrologams pateikiantis naujos informacijos.
Supratimas, kiek vandens laikosi žemėje po mūsų kojomis, yra būtinas norint skelbti orų prognozes. Jei dirva drėgna, tuomet didelė dalis iš saulės atkeliaujančios energijos bus sunaudota garavimo procese, kuris vėsina orą. Bet jei dirva sausa, tuomet garuoti gali tik ribotas kiekis vandens ir atkeliaujanti saulės energija įkaitina paviršių. Jei tęsiasi ilgesnį laikotarpį, tai gali lemti sausrą.
Kai kuriose studijose, iš atliktų po 2003 metų karščio bangos Europoje, teigiama, jog jei būtų daugiau žinota apie palyginti sausą žemyno dirvą pavasarį, meteorologai būtų galėję žymiai geriau nuspėti ekstremalias temperatūras po kelių mėnesių.
Mėnesiai - karščiausi istorijoje
Didžiojoje Britanijoje šių metų balandis buvo karščiausias istorijoje. Jis taip pat buvo vienuoliktas sausiausias mėnuo, per kurį šalyje iškrito vidutiniškai tik pusė įprastos kritulių normos. Prancūzijoje jis buvo antras karščiausias nuo 1900 metų, o kritulių sulaukta dviem trečdaliais mažiau už normą.
Olandijoje per Velykas dėl gaisrų pavojaus buvo uždraustos kepsninės, Šveicarijoje iš džiūvančios upės kitur perkelti upėtakiai ir, kai kurių klimatologų nuomone, galima laukti didžiausios sausros per pusantro šimto metų - nuo tada, kai pradėti fiksuoti duomenys.
Grėsmė maisto kainoms
„Bloomberg“ rašo, jog sausas pavasaris kenkia Europos javų derliui bei gali pakenkti galvijų ūkiams, jei jiems pritrūktų žolės. Žemės ūkio specialistų teigimu, po žiemos dirvoje sukaupta drėgmė jau išnaudota.
Michelas Portier, Paryžiuje įsikūrusios žemės ūkio patarėjų įmonės vadovas, prognozuoja, kad Europos Sąjungos kviečių derlius, kuris sudaro penktadalį viso pasaulio derliaus, šiemet bus mažesnis dėl lietaus trūkumo Prancūzijoje ir Lenkijoje.
„Mes prarandame derlių. Jau žinome, kad šių metų bus mažesnis už pernykštį - tiek Prancūzijoje, tiek Europoje“, - teigė jis. Pasak M. Portier, situacija „taps katastrofiška“ jei sausas periodas tęsis iki gegužės vidurio, tačiau šiam laikui šiaurinėje Europos dalyje žymių kritulių neprognozuojama. Kol kas javų kainoms kilti neleidžia stabili situacija Juodosios jūros regione, rašo „Bloomberg“.
„Reuters“ skelbia, jog dėmesys kritulių trūkumui šiemet didesnis nei bet kada po pernykščių gaisrų Rusijoje ir Ukrainoje, dėl kurių pašoko pasaulinės kviečių ir kito maisto kainos. Tačiau tikimasi, kad padėtis galėtų pasitaisyti antrojoje gegužės pusėje.
Smarkaus lietaus tikisi mėnesio pabaigoje
Sauso periodo Europoje priežastis - aukšto slėgio tiltas vakarinėje ir centrinėje Europoje, kuri sulaiko drėgmę iš Atlanto, aiškina Toddas Crawfordas, JAV meteorologas. Anot jo, gegužės pabaigoje bus tikrai lietingų dienų. Nors meteorologai pabrėžia, kad prognozes ilgesniam nei septynių dienų laikotarpiui reikia vertinti atsargiai.
Manoma, kad sausas periodas turėtų laikytis kviečių auginimo regionuose Kinijoje ir JAV. „Daugelis dalykų juda priešinga kryptimi - srityse, kurios paprastai negauna lietaus, lyja daugiau, o srityse, kur lietaus tikėtumeisi, yra sausros“, - „Bloomberg“ komentavo britų meteorologas Jimas Dale'as.
Naujausi komentarai