Studijos užsienyje: universiteto barjerą įveikti lengviau nei kultūrinį šoką

Atsikandusi mokslų užsienyje, kaunietė Meilė grįžo į atgal Lietuvą. "Nenoriu, kad man būtų priklijuota nevykėlės etiketė", – duodama interviu aiškino mergina nenorą  atskleisti tapatybę.

Skirtingai nei dauguma ateitį kruopščiai planuojančių ir studijas užsienyje pasirinkusių lietuvaičių, siekti aukštojo išsilavinimo Škotijoje mergina nusprendė prieš pat abitūros egzaminus. "Mokslas užsienyje niekada nebuvo mano svajonė. Kodėl susigundžiau? Vyresnių bičiulių kalbos apie perspektyvas padarė savo", – šyptelėjo savo naivumą prisiminusi devyniolikmetė.

Prašymus į penkias Škotijos aukštąsias mokyklas Meilė išsiuntė pernai pavasarį. Nepraėjus nė porai savaičių, paštu gavo atsakymus su išsamiais stojimo tvarkos aprašymais.

Garsiojo finansininko George'o Herioto ir išradėjo Jameso Watto vardais pavadinto Herioto–Watto universiteto, kuris abiturientei pasirodė įdomiausias, vadovybė ypatingų reikalavimų pretendentams nekėlė. Pagrindinė sąlyga būsimiems studentams – žemiausias metinis pažymys – 7. Vienoje Kauno vidurinių mokyklų mokslus krimtusios merginos vidurkis siekė beveik 9 balus, todėl universiteto durys jai lengvai atsivėrė.

"Tiesa, stojant į šią aukštąją mokyklą, kiekvienas privalo laikyti anglų kalbos egzaminą. Ar dėl mano motyvacinio laiško, ar dėl kiek netradicinės – maisto technologijos ir vadybos specialybės pasirinkimo, man jo laikyti nereikėjo", – pasakojo Meilė.

Gavusi oficialų sveikinimą tapus universiteto bendruomenės nare, mergina nekantriai laukė rugsėjo.

– Laukimas pasitvirtino?

– Mokymo sistema, su kuria susidūriau, nuvylė. Per vienas paskaitas buvo demonstruojamos skaidrės, per kitas daugiau ar mažiau nuobodžiai kalbėjo dėstytojai. Galbūt visas įdomumas būtų buvęs antrame–trečiame kursuose, laboratorijose? Per savaitę paskaitoms buvo skirtos keturios dienos. Iš viso – apie dešimt valandų. Norint susirasti darbą, ką aš ir padariau, tai – idealus grafikas. Tačiau aš juk mokytis, o ne dirbti atvažiavau. Maža to, žmonės ten labai nuobodūs. Esu aktyvi, sportiška mergina. Visas škotų aktyvumas pasireikšdavo tik per vakarėlius. Studentų atstovybė? Joje tik vietiniai, škotų, studentai. Mokslo metų pradžioje suorganizavo susipažinimo savaitę. Regis, viskas gerai – smagus renginys dieną, vakare vėl tas pats – linksmybės, alkoholis.

– Kiek laiko ištvėrėte Škotijoje?

– Gruodį grįžau. Supratau, kad su Škotija ir vietine mokymo sistema nesusidraugausiu. Apie savo sprendimą pranešiau universiteto vadovybei. Jie manęs neklausinėjo, kodėl nutariau išeiti. To pasiteiravo bendrabučio, kuriame gyvenau administracija, atsakinga už studentų gyvenimą. Pasirodo, aš buvau ne pirmoji užsienietė, palikusi universitetą. Beje, bendrabučio vadovai – kinas ir lietuvė, nepaisant geros algos, taip pat ruošėsi išeiti iš darbo – nepritapo.

– Trumpa viešnagė Škotijoje atgrasė nuo noro studijuoti užsienyje?

– Dabar, jei pasiryšiu važiuoti į užsienį, tai tik per mainų programą, kad liktų galimybė grįžti atgal į Lietuvą studijuoti.

– Iš Edinburgo grįžote po pirmo semestro. Šie mokslo metai jau sugadinti. Kokie ateities planai?

– Įsidarbinau vienoje kavinėje – dirbsiu iki rugsėjo. Taip, supratote teisingai – žadu studijuoti Lietuvoje. Tik dar neapsisprendžiau: ar Kauno technologijos universitete, ar Kauno kolegijoje. Tiesa, privalau išsilaikyti matematikos egzaminą. Praėjusiais metais to nepadariau.

– Ką patartumėte jaunuoliams, svajojantiems apie studijas užsienyje?

– Pasverkite visus "už" ir "prieš". Jei yra galimybė – pabūkite bent porą savaičių šalyje, kurioje žadate studijuoti. Pažinkite ją. Be to, jei yra galimybė, teisę, mediciną ar vadybą studijuokite čia – nebėkite iš Lietuvos.


Šiame straipsnyje: studijos

NAUJAUSI KOMENTARAI

yoyo

yoyo portretas
iidomu ka parasys ji, kai istos cia i maisto produktu technologijos speciaybe ir pora metu teks mokytis tik aukstaja matematika, fizika, chemija,,,,

pylez

pylez portretas
kiekvienam savo...

anti

anti portretas
Na ka gi, tikrai nevykele. Cia, greiciausiai, antireklaminis straipsnelis besiruosianciam jaunimui isvykti svetur. Beje, susidare ispudis, kad autore labai prasta studente......
VISI KOMENTARAI 11

Galerijos

Daugiau straipsnių