Pereiti į pagrindinį turinį

Ar teisingai elgėsi Seimas?

2015-10-05 11:49
DMN inf.
Stasys Šedbaras Stasys Šedbaras

Seimui neįtiko antras iš eilės Prezidentės Dalios Grybauskaitės teiktas kandidatas į generalinio prokuroro postą. Parlamentarai slaptu balsavimu nusprendė, kad Kaišiadorių rajono apylinkės teismo pirmininkė Edita Dambrauskienė negali tapti generaline prokurore. Už jos kandidatūrą balsavo 50 Seimo narių, prieš – 49, dar devyniolika susilaikė. Ar teisingai šiuo atveju pasielgė Seimas, pačių politikų nuomonės išsiskyrė.

Prieš

Stasys Šedbaras, Seimo narys:

– Šiuo atveju Seimas pasielgė tikrai neteisingai, juolab jokių objektyvių kriterijų, kodėl taip nuspręsta, nebuvo išsakyta. Priešingai, net trys frakcijos, kurių balsų būtų daugiau nei reikia, viešai išreiškė palaikymą. O paskui viskas apsivertė. Tai reiškia, kad atskiri frakcijų nariai nesilaikė tam tikro susitarimo arba jų atstovai blefavo. Esu girdėjęs pasisakymų, kad esą nebus pritariama "kišeniniams prokurorams". Tačiau nesuprantu, kokiais kriterijais remiantis kolega L.Balsys vieną ar kitą kandidatą vadina kišeniniu. O koks yra ne kišeninis, gal tas, kurį L.Balsys pasiūlytų? Bet Konstitucija jam tokios teisės nesuteikė, ji suteikta valstybės vadovui. Kodėl generalinio prokuroro postas vis dar tuščias ir kelia tiek diskusijų, gali būti kelios priežastys. Viena vertus, manau, kad pati prokuratūros sistema nenori esminių pokyčių. Kitas dalykas, yra mentaliteto klausimas, prokuratūros funkcijų, misijos supratimas. Manau, reikia naujų žmonių, kurie ateitų į prokuratūrą dirbti. Tie naujesni vėjai būtų įmanomi, jei kandidatas būtų "iš šalies". E.Dambrauskienė buvo dirbusi ir prokuratūroje, ir advokate, ir teisėja. Ji turėjo galimybę pažvelgti į problemas iš šalies. Galima spėti, kad šią kandidatę atmetė tie, kurie nenori pasikeitimų. Yra ir dar viena priežastis – Seimo frakcijos, kurios turi reikalų su teisėsauga, o Prezidentė ne kartą yra griežtai pasisakiusi tų frakcijų atžvilgiu. Galbūt kandidatų atmetimas yra užsitęsęs bandymas keršyti be jokių argumentų. Tokių atvejų buvo ne tik generalinio prokuroro, bet ir kai kurių teisėjų atžvilgiu.

Linas Balsys, Seimo narys:

– Seimas pasielgė teisingai. Balsavimo teisė yra demokratijos išraiška. Parlamentarai pasielgė principingai – parodė, kad Seimas turi stuburą. Ir balsavo pagal savo sąžinę. Nors po balsavimo per diskusiją paskui išaiškėjo, kad kažkokių sandėrių vis dėlto būta. Nes Seimo pirmininkė atkreipė dėmesį, jog frakcijų vadai nevaldo situacijos. Paskui pradėjo vieni politikai kaltinti kitus – konservatoriai – socialdemokratus ir atvirkščiai. Iš to aiškėja, kad kažkokie susitarimai vis dėlto buvo. Tačiau džiaugiuosi, kad dauguma Seimo narių, kurie balsavo prieš arba susilaikė, visgi balsavo pagal sąžinę, suprasdami ir matydami realią situaciją, suvokdami, kad ši kandidatė buvo pasirinkta ne pagal profesionalumą, o – pagal lojalumą Prezidentei. Labai džiaugiuosi, kad Seimo nariai tai mato ir supranta. Todėl šis balsavimas dar sykį parodė, kad į tokį svarbų, sakyčiau, vieną svarbiausių Lietuvos teisėsaugos postų negalima skirti žmogaus vien tik pagal lojalumą. Pagal lojalumą iš viso neturi būti skiriamas joks pareigūnas. Deja, situacija yra kitokia, ir labai džiaugiuosi, kad mes ją įvertinome teisingai. Aš tikiuosi, kad Prezidentė nelauks, kol baigsis parlamento kadencija (kaip ji grasina), o remdamasi Konstitucijos dvasia siūlys kandidatą į tokį svarbų postą. Tikiuosi, kad galiausiai bus surastas žmogus, kuris tikrai bus profesionalas, tikrai sugebės pakelti Generalinės prokuratūros sistemą, prokurorus įkvėpti savo pavyzdžiu, o ne įbauginti kokiais nors nurodymais arba įsakymais. Nemanau, kad paprastas provincijos teisėjas yra pajėgus tokį darbą dirbti.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų