Bausmė – nekaltiesiems?

Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas pritarė Lietuvos užsienio reikalų ministerijos siūlymui apriboti Rusijos ir Baltarusijos piliečių galimybę gauti Lietuvos Respublikos pilietybę, taip pat parėmė draudimą Rusijos ir Baltarusijos piliečiams bei verslininkams įsigyti nekilnojamojo turto Lietuvoje.

Apsvarstykime šį pasiūlymą.

Pagal Lietuvos įstatymus, norint kreiptis dėl Lietuvos pilietybės, reikia legaliai gyventi Lietuvoje ilgiau nei 10 metų.

Tai reiškia, kad dabar šis pasiūlymas paliečia teises ir interesus tų Rusijos ir Baltarusijos piliečių, kurie atvyko į Lietuvą iki Krymo okupacijos, teisėtai gavo laikiną, o vėliau ir nuolatinį leidimą gyventi Lietuvoje, teisėtai gyveno šalyje 10 ir daugiau metų.

Šis pasiūlymas tiems žmonėms taip pat apriboja teisę kreiptis dėl Lietuvos pilietybės savo vaikams, atvykusiems į Lietuvą prieš 10 ir daugiau metų, kurie tuomet buvo 5 metų ir vyresni.

Dar po kelerių metų šis apribojimas bus taikomas Rusijos ir Baltarusijos piliečių vaikams, atvykusiems į Lietuvą iki 5 metų amžiaus ar net gimusiems Lietuvoje.

Kaip tai gali prisidėti prie „nacionalinio saugumo interesų“?

Šiuo metu Lietuvoje gyvena keli tūkstančiai Rusijos ir Baltarusijos piliečių šeimų, atvykusių į Lietuvą daugiau nei prieš 10 metų, legaliai gyvenusių šalyje, mokėjusių mokesčius, kūrusių verslus, integravusių į Lietuvos visuomenę. Šių piliečių vaikai mokėsi lietuviškose mokyklose ir retas iš jų save sieja su „išvykimo šalimi“. Dauguma šių vaikų puikiai kalba lietuviškai ir savo tėvyne laiko Lietuvą, o ne Rusiją ar Baltarusiją.

O kaip dėl to, kad dauguma šių Rusijos ir Baltarusijos piliečių gyveno Lietuvoje tuos 10 metų, būtent tikėdamiesi pakeisti pilietybę ir pagaliau atsisveikinti su „pirmąja tėvyne“? Būtent tokią galimybę Lietuvos įstatymas šiems žmonėms pažadėjo prieš 10 metų.

Bet koks įstatymas yra socialinė sutartis. Valstybė nustato tam tikras sąlygas ir prisiima tam tikrus įsipareigojimus. O jeigu gyventojai įvykdo sąlygas, valstybė privalo vykdyti savo įsipareigojimus.

Užsienio reikalų ministerijos siūlymu šie įsipareigojimai nutraukiami. Vienašališkai.

Kalbant apie nekilnojamąjį turtą, įstatymų leidėjų ir Užsienio reikalų ministerijos logika dar mažiau aiški.

Jeigu žmonės atvyko į Lietuvą legaliai, gavo leidimą laikinai ar nuolat gyventi, vadinasi, jiems reikia kur nors gyventi. Ir tam reikia nusipirkti namą ar butą.

Ir žmonės, atvykę į Lietuvą prieš metus, dvejus, penkerius, 10 metų, taip ir padarė. Įstatymas tai leido.

O kai žmonės gyvena kelerius metus, kartais keičia gyvenamąjį miestą ar gatvę, tai yra parduoda seną ir perka naują nekilnojamąjį turtą.

Kai ką stebina tai, kad keli tūkstančiai legaliai Lietuvoje gyvenančių rusų šeimų „2020 metais Lietuvoje įsigijo 632 nekilnojamojo turto objektus, 2021 metais – 786, o 2022 metais – 699 nekilnojamojo turto objektus“. Deputatas L. Kasčiūnas remiasi šiais skaičiais, argumentuodamas pritarimą Užsienio reikalų ministerijos iniciatyvai.

Tačiau kuo šie skaičiai ypatingi? Žmonės gyvena. Jie turi vaikų. Jie nori pagerinti arba pakeisti savo gyvenimo sąlygas. Kas šiuose skaičiuose taip išgąsdino poną L. Kasčiūną? O kaip L. Kasčiūno patvirtintas draudimas dera su privačios nuosavybės neliečiamumo principu ir nekaltumo prezumpcija?

Ir kuo prasikalto šių Rusijos ir Baltarusijos piliečių vaikai, gyvenantys šiuose legaliai įsigytuose namuose ir butuose prieš poną L. Kasčiūną ir Lietuvos užsienio reikalų ministeriją?

Kaip nekilnojamojo turto įsigijimo draudimas gali pasitarnauti nacionalinio saugumo interesams? Ar rusai ir baltarusiai išveš šį turtą?

Negalima kovoti su blogiu kitu blogiu, nes galiausiai blogis nugalės.

Negalima įveikti melo melu, nes galiausiai laimi tiesiog kitas melas.

Jeigu norime gėrio pergalės prieš blogį, tiesos pergalės prieš melą, tuomet turime priešinti blogį gėriui, naudoti gėrio metodus, kurti gėrį. Jei norime nugalėti melą, turime priešinti tiesą melui, naudoti tiesą įtvirtinančius metodus.

Tai daug sunkiau nei tai, ką žmonės buvo įpratę daryti šimtmečius, nugalėdami blogį tik dar didesniu blogiu ir nugalėdami melą didesniu melu. Ir taip – ratu. Būti maloniam, humaniškam, teisingam, gerbti teises ir laisves yra sunkiau nei būti piktam ir agresyviam. Norint pralaužti šį ratą, reikia pasirinkti tai, kas sunkiau.

Žmonės negali pasirinkti tautybės, gimimo vietos ar pilietybės. Bausti žmones pagal jų gimimo vietą, pasą ar pilietybę demokratinėje XXI amžiaus šalyje yra gana nepadoru.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

 • Apie prastą muzikinį skonį
  Apie prastą muzikinį skonį

  Norėčiau pareikšti savo nuomonę dėl Selu vadinamo dainininko Egidijaus Dragūno. ...

  14
 • Generolo Vasaros pergalė
  Generolo Vasaros pergalė

  Išsprendus Rusiją ir Prūsiją liečiančius klausimus, Napoleono (1769–1821) žvilgsnis nukrypo į Portugaliją, bene paskutinę Europos valstybę, kuri tuo metu vis dar palaikė prekybinius ryšius su Didžiąja Britanija – svarbiau...

  1
 • Minint 160 metų sukilėlių desanto Juodkrantėje sukaktį
  Minint 160 metų sukilėlių desanto Juodkrantėje sukaktį

  Netrukus sukaks 160 metų nuo 1863 m. sukilėlių bandymo išlaipinti jūrų desantą Juodkrantėje. Tai vienintelė didesnė karinė sukilėlių akcija Baltijoje ir Prūsijoje. Tuomet buvo suprasta, kad šią jūrą kontroliuoja Rusijos imperijos ...

 • Išpuolis nusipelno pasmerkimo
  Išpuolis nusipelno pasmerkimo

  Antisemitizmas – labai baisus dalykas, mat tas, kas lieja pagiežą dėl gyvenimo nesėkmių ant „svetimų“ (žydų, lenkų ar rusų), anksčiau ar vėliau nuskriaus ir „savus“ (lietuvius). ...

  17
 • Išgelbėkime nuo „gelbėtojų“ Klaipėdos ligoninę
  Išgelbėkime nuo „gelbėtojų“ Klaipėdos ligoninę

  Jau daug metų su šeima gyvenu Klaipėdoje. Todėl kaip normaliam miestiečiui man rūpi, kas vyksta mieste. Man rūpi iš letargo miego nepabundantis senamiestis, apleisti jo pastatai, nuolatos rausiami jo šaligatviai ir gatvės. Neabejing...

  11
 • Šyvos kumelės sapnas
  Šyvos kumelės sapnas

  Šią savaitę sukako treji metai, kai visa tauta, visa Lietuva, visa tikroji demokratija pakilo į kovą už tikrąsias vertybes. Prisimenu, kaip mes, tikrųjų patriotų minia, seni šustauskininkai ir paksistai, prieš du dešimtme...

  4
 • Didi padėka Vyriausybei
  Didi padėka Vyriausybei

  Mūsų valdžiai ir vėl nepatinka pagyvenę žmonės. Negana to, kad miesteliuose ir bažnytkaimiuose išnaikino paštus, nėra bankomatų, naikina ligonines, o dabar nori atimti ir paskutinę susisiekimo priemonę – automobilį. ...

  1
 • Ar minėti vadinamąją Pergalės dieną?
  Ar minėti vadinamąją Pergalės dieną?

  Daugelis dabar aiškinasi, ar reikia leisti Lietuvoje minėti vadinamąją Pergalės dieną – gegužės 9-ąją, ar ne. ...

  7
 • Marksizmo dozė – už valstybės lėšas?
  Marksizmo dozė – už valstybės lėšas?

  Norėčiau išdėstyti nuomonę apie vieną Lietuvos žiniasklaidos reiškinį – kultūros žurnalus, kurie nors ir merdi, tačiau gyvi tik mokesčių mokėtojų pinigais ir kurių kūrėjai vis dažniau zyzia reikalaudami dar daugiau lė&sca...

  3
 • Prezidentui – laiškas butelyje
  Prezidentui – laiškas butelyje

  Gerbiamas Prezidente, neseniai Lietuvos žiniasklaida paskelbė informaciją, kad Jūsų reitingai nukrito net dešimčia procentų. Didieji politologai pradėjo burbėti, kad šis kritimas įvyko dėl neseniai paviešintos informacijos apie ...

  4
Daugiau straipsnių