Čia – putinų viržynė

Nuo neatmenamų laikų pasaulio paslaptys perprasti trokštantys išminčiai Trečiosios Romos ištakų paieškas pradėdavo nuo pasakojimų apie skandinavą Riuriką (gimimo data nežinoma, spėjama mirties data – 879 m.) ir kadaise šiuolaikinių Rusijos, Ukrainos ir Baltarusijos valstybių žemes apėmusią Kijevo Rusios valstybę.

Šie miglotais faktais paremti padavimai vaidina itin svarbų vaidmenį ir mūsų dienomis, mat Kremliaus balalaikininkai, siekdami pateisinti specialiąją operaciją, neretai miestui ir pasauliui suokia giesmeles apie organiškus Ukrainos ir Baltarusijos ryšius su Rusijos civilizacija.

Jomis veikiausiai bandoma pašaliniams, menkai su Rytų Europos praeitimi susipažinusiems asmenims, įdiegti nuostatą, kad Kremliaus politikų elgesys yra teisėtas ir kad nei Baltarusija, nei Ukraina, nei kitos regiono valstybės neturi teisės net pagalvoti apie savarankiškumą arba priklausymą Europos Sąjungai bei Šiaurės Atlanto Sutarties Organizacijai.

Teisingumo dėlei reikia pasakyti, kad šiose giesmėse yra tam tikra dalis tiesos. Kijevo Rusia, kaip ir Bizantijos imperija bei Aukso Orda, veikiausiai padarė nemenką įtaką rusiško stiliaus ir gyvenimo būdo formavimuisi, tačiau moksliškai ir politiškai teisingiausia būtų šiuolaikinės Rusijos iškilimą sieti ne su pirmojo mūsų eros tūkstantmečio pabaigoje siautėjusiais variagais, o su Maskvos miesto raida (prasidėjo maždaug XIV a. pradžioje) ir kasmet vis labiau augusiu jo didžiūnų politiniu apetitu.

Kijevo Rusios didikai nevykdė tokios sektantišku fanatiškumu atsiduodančios, fundamentalios, visa apimančios imperialistinės politikos, kokią iki pat šių dienų puoselėja Kremliaus šeimininkai. Net ir didelę dalį Azijos bei gabalą Europos užkariavę mongolai pasotindavo savo alkį paprasčiausiu plėšikavimu, griovimu ar prievartavimu. Jų ekspansijos užkariautas tautas paveikė labai paviršutiniškai, tad faktas, kad Temudžino (1162–1227) ir jo ainių kurta imperija greitai subyrėjo, nieko neturėtų stebinti.

„Sovietų Sąjunga buvo (o Rusija vis dar tebėra) ideokratinė imperija, tačiau ne kolonijinė, pavyzdžiui, kaip Austrija-Vengrija, Britanija ar Ispanija. Kokia yra Rusijos imperija? Kai kas ją gali apibūdinti, kaip teokratinę imperiją, nes ji buvo sukurta idėjos pagrindu. Rusijos valstybės ir visuomenės koncepciją suformavo idėja, kad Maskva – Trečioji Roma“, – ketvirtoje Sovietų Sąjungai apraudoti skirto dokumentinio serialo „Viso gero, draugai!“ (Farewell, Comrades!) dalyje samprotavo ekspertas Jurijus N. Afanasjevas (1934–2015).

Manoma, kad viskas prasidėjo XIII a. antrojoje pusėje, Danieliui Aleksandrovičiui (1261–1303) tapus atokaus Maskvos miestelio valdovu. Jis buvo ketvirtasis ir jauniausias žymiojo Aleksandro Jeroslovičiaus (1221–1263), išgarsėjusio pergalingomis kovomis su vokiečių ir švedų krikščionimis ant ledo, sūnus. Dėl didžiūnų vidaus kovų susilpnėjusią Kijevo Rusią galutinai pražudė mongolų invazija, tad regione atsivėrė politinis vakuumas. Naujasis Maskvos valdovas pradėjo steigti bažnyčias, vienuolynus ir kovoti su savo giminaičiais dėl žemių.

Pakeitęs savo tėvą, Danieliaus sūnus Jurijus (1281–1325) žengė dar toliau. Siekdamas įveikti kitus aristokratus, jis pradėjo bendradarbiauti su Aukso Orda ir netgi vedė vieno šios valstybės didžiūno seserį.

Jurijų pakeitęs brolis Ivanas (1288–1340 ar 1341), pramintas „Pinigų krepšiu“ (Kalita) taip pat bendradarbiavo su mongolų valstybe ir jos vardu rinko duoklę iš kitų Rusijos žemėse viešpatavusių aristokratų. Vykdant šią veiklą, augo ne tik Maskvos politinis statusas, bet ir turtai, o iš gautų pajamų būdavo supirkinėjamos žemės ir statomi mūriniai maldos namai.

Tais laikais slavų žemes vargino ne tik Azijos klajokliai, bet ir šiuolaikinėje Marijos žemėje gyvenantys pagonys bei užkrečiamų ligų (maro) plitimas. 1380 m. rugsėjį Kulikovo lauke, prie Dono upės, įvyko legendinės kautynės, atnešusios amžiną šlovę „Pinigų krepšio“ anūkui Dmitrijui Ivanovičiui (1350–1389), mongolų didžiūnui Mamajui (1325–1380 arba 1381) ir jų kariams, tačiau rimti politiniai pokyčiai Aukso Ordos ir Maskvos santykiuose buvo pasiekti praėjus daugiau nei šimtui metų prie Ugros upės (1480 m. ruduo).

Tuo metu Maskvoje jau šeimininkavo Ivanas III (1440–1505), kurį galima laikyti vienu svarbiausiu ir įtakingiausiu Rusijos didžiūnų, padėjusių pamatus savo anūko Ivano Vasiljevičiaus (1530–1584) ir vėliau po jo buvusių valdovų siautėjimui.

Ivanas III tęsė savo pirmtakų politiką. Jis ne tik užkariavimais, paveldėjimais, pirkimais bei vedybomis didino Maskvos žemių įtaką, bet ir siekė įgyti visokeriopą galią prieš kitus slavų didžiūnus bei kvietėsi Vakarų Europos amatininkus, trokšdamas suteikti Maskvai naujų technologinių galimybių.

Jis taip pat kariavo su Marijos žeme, kuri per krikštą ir dinastijų ryšius susirišo su katalikiška Lenkija, dėl įtakos pusiau autonomiškose slavų kraštuose ir galiausiai išleido savo dukterį Eleną Ivanovną (1476–1513) už Marijos žemės valdovo Aleksandro (1461–1506).

Elenos motina ir antroji Ivano III žmona Sofija (1449–1503) buvo Bizantijos imperijos provincijos despoto dukra ir paskutiniojo Rytų Romos imperatoriaus Konstantino XI (1405–1453) dukterėčia.

Ivano ir Sofijos sūnus Vasilijus Ivanovičius (1479–1533) politikoje nuveikė nedaug, tačiau jis gavo žymiąją pataikaujančio pobūdžio žinutę, atsiųstą Pskovo šventiko Filotėjaus (1465–1542). Būtent joje tvirtinta, kad dvi Romos jau sunaikintos, trečioji stovi, o ketvirtosios nebus.

P.S. Čia putinų viržynė/ Čia krūmas jų vešlus/ Čia Kremlius su birbyne/ įstatė sau ragus.


Šiame straipsnyje: karas UkrainojeKijevo RusiaSovietų sąjunga

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

 • Apie prastą muzikinį skonį
  Apie prastą muzikinį skonį

  Norėčiau pareikšti savo nuomonę dėl Selu vadinamo dainininko Egidijaus Dragūno. ...

  10
 • Generolo Vasaros pergalė
  Generolo Vasaros pergalė

  Išsprendus Rusiją ir Prūsiją liečiančius klausimus, Napoleono (1769–1821) žvilgsnis nukrypo į Portugaliją, bene paskutinę Europos valstybę, kuri tuo metu vis dar palaikė prekybinius ryšius su Didžiąja Britanija – svarbiau...

  1
 • Minint 160 metų sukilėlių desanto Juodkrantėje sukaktį
  Minint 160 metų sukilėlių desanto Juodkrantėje sukaktį

  Netrukus sukaks 160 metų nuo 1863 m. sukilėlių bandymo išlaipinti jūrų desantą Juodkrantėje. Tai vienintelė didesnė karinė sukilėlių akcija Baltijoje ir Prūsijoje. Tuomet buvo suprasta, kad šią jūrą kontroliuoja Rusijos imperijos ...

 • Išpuolis nusipelno pasmerkimo
  Išpuolis nusipelno pasmerkimo

  Antisemitizmas – labai baisus dalykas, mat tas, kas lieja pagiežą dėl gyvenimo nesėkmių ant „svetimų“ (žydų, lenkų ar rusų), anksčiau ar vėliau nuskriaus ir „savus“ (lietuvius). ...

  17
 • Išgelbėkime nuo „gelbėtojų“ Klaipėdos ligoninę
  Išgelbėkime nuo „gelbėtojų“ Klaipėdos ligoninę

  Jau daug metų su šeima gyvenu Klaipėdoje. Todėl kaip normaliam miestiečiui man rūpi, kas vyksta mieste. Man rūpi iš letargo miego nepabundantis senamiestis, apleisti jo pastatai, nuolatos rausiami jo šaligatviai ir gatvės. Neabejing...

  11
 • Šyvos kumelės sapnas
  Šyvos kumelės sapnas

  Šią savaitę sukako treji metai, kai visa tauta, visa Lietuva, visa tikroji demokratija pakilo į kovą už tikrąsias vertybes. Prisimenu, kaip mes, tikrųjų patriotų minia, seni šustauskininkai ir paksistai, prieš du dešimtme...

  4
 • Didi padėka Vyriausybei
  Didi padėka Vyriausybei

  Mūsų valdžiai ir vėl nepatinka pagyvenę žmonės. Negana to, kad miesteliuose ir bažnytkaimiuose išnaikino paštus, nėra bankomatų, naikina ligonines, o dabar nori atimti ir paskutinę susisiekimo priemonę – automobilį. ...

  1
 • Ar minėti vadinamąją Pergalės dieną?
  Ar minėti vadinamąją Pergalės dieną?

  Daugelis dabar aiškinasi, ar reikia leisti Lietuvoje minėti vadinamąją Pergalės dieną – gegužės 9-ąją, ar ne. ...

  7
 • Marksizmo dozė – už valstybės lėšas?
  Marksizmo dozė – už valstybės lėšas?

  Norėčiau išdėstyti nuomonę apie vieną Lietuvos žiniasklaidos reiškinį – kultūros žurnalus, kurie nors ir merdi, tačiau gyvi tik mokesčių mokėtojų pinigais ir kurių kūrėjai vis dažniau zyzia reikalaudami dar daugiau lė&sca...

  3
 • Prezidentui – laiškas butelyje
  Prezidentui – laiškas butelyje

  Gerbiamas Prezidente, neseniai Lietuvos žiniasklaida paskelbė informaciją, kad Jūsų reitingai nukrito net dešimčia procentų. Didieji politologai pradėjo burbėti, kad šis kritimas įvyko dėl neseniai paviešintos informacijos apie ...

  4
Daugiau straipsnių