Pereiti į pagrindinį turinį

Paties S. Freudo plunksnos vertas klausimas

2016-04-08 07:30
Leonas Dykovas
Leonas Dykovas

Smagu gyventi šiais laikais. Kiekvieną savaitę – vis kažkas naujo, intriguojančio, verčiančio su nekantrumu laukti ateities, ir tai, mielieji, ne koks nors TV serialas, o pati tikriausia realybė.

Štai praėjusį savaitgalį, iškart po melagysčių ir išdaigų šventės, kažkas sumanė iškrėsti rimtą pokštą. Buvo paviešinta daugiau nei 11 milijonų dokumentų. Visa informacija susijusi su teisinių paslaugų kompanija "Mossack Fonseca". Šios specializacija – fiktyvių, marionetinių įmonių, per kurias būtų galima valdyti kilnojamąjį ar nekilnojamąjį turtą, kūrimas.

Teoriškai susikurti ir valdyti marionetinę įmonę nėra nelegalu. Įsivaizduokime, kad į vieną kurią nors Baltijos valstybę atvažiuoja pats Bradas Pittas ir kokioje nors provincijoje eidamas gatve pamato nuostabų rožinės spalvos trijų aukštų daugiabutį, kurio betono šalčiu tvoskiančios laiptinės primena, jog šie pastatai buvo sukurti dar Josifo Džiugašvilio laikais. "Koks nuostabus šiuolaikinės architektūros meno kūrinys. Kaip būtų šaunu vieną tokį įsigyti, atsivežti Angeliną ir vaikus atostogų. Galėtume įsivaizduoti, jog gyvename SSRS laikais, esame disidentai, o kiekvienas tarakonas būste – NKVD agentas", – pagalvoja Holivudo dievaitis.

Bet B.Pittas negali įsigyti šio namo. Visų pirma, jeigu jis oficialiai jį įsigytų, tai vietiniai smalsuoliai dienų dienas vaikščiotų, rodytų pirštais ir kalbėtų: "Žiūrėk, čia gyvena Bradas Pittas". Antra, name jau gyvena žmonės su šeimomis. Įžymybė negali išdygti vidury baltos dienos ir pasakyti: "Sveiki, aš esu Pittas. Noriu nusipirkti jūsų butą, sumokėsiu, kiek paprašysite. Be to, kai kuriais kambariais ir toliau galėsite naudotis".

Taigi Bradas skrenda į Panamą, eina į kompaniją "Mossack Fonseca" ir ten jam paaiškina, jog jeigu jis nori pirkti tą daugiabutį bei išvengti dėmesio, jam reikia įkurti krūvą fiktyvių įmonių, iš kurių kiekviena nupirktų po atskirą kambarį tame name. Dar geriau būtų, jeigu kiekviena bendrovė būtų skirtingoje šalyje, pvz., viena – Didžiosios Britanijos Mergelių salose, kita – Bahamuose ir t. t. Taigi, B.Pittas taip ir padaro.

Tokiu būdu galima supirkti visą rajoną arba net miestą. Galbūt krikščioniškas mentalitetas ir šnabžda, jog tai yra tuštybė, o sveikas protas, jog tai – pinigų švaistymas, bet šiuose veiksmuose formaliai nėra nieko nelegalaus. O dabar įsivaizduokime, kad šį miestą superka ne koks nors aktorius, o, pavyzdžiui, Dmitrijus Peskovas. Ir ne todėl, kad jam šie namai primena paauglystę ar jiems jis jaučia švelnią nostalgiją, o todėl, jog siekia paslėpti nusikalstamu būdu įsigytą turtą.

Aštuoniais atvejais iš dešimties "Mossack Fonseca" klientai yra ne šiaip žmonės, trokštantys anonimiškumo, o asmenys, tiesiogiai susiję su narkotikų, ginklų, žmonių, žaliavų prekyba, korupcija, stambiomis vagystėmis, mokesčių vengimu ir t. t. Minėta kompanija sukuria daug fiktyvių įmonių, kurios yra valdomos dar per antrąsias įmones, o šios dar per trečiąsias ir t. t. ir panašiai, o visas pelnas keliauja į kokį nors labdaros fondą, esantį dar viename egzotiškame krašte, kuris valdomas dar viso tunto butaforinių įstaigų.

Tokiu būdu galima ne tik legalizuoti "purviną turtą", bet ir jį skirti organizacijoms ar projektams, kuriems daug kas nepritartų, pvz., finansuoti kokią nors teroristinę grupuotę arba branduolinio ginklo kūrimą. Ir niekas viso šito neįtars, nes formaliai daugiau ar mažiau viskas bus legalu arba bent jau gerai užmaskuota.

Paviešinta informacija apima maždaug keturių dešimtmečių laikotarpį ir yra susijusi su trečiųjų šalių diktatorių, Kinijos bei Šiaurės Korėjos partinių nomenklatūrininkų, demokratinių šalių lyderių ir politinių veikėjų, įžymybių ir, suprantama, Rusijos valdžios grietinėlės veikla. Visa ši istorija buvo pakrikštyta "Panamos popierių" (Panama Papers) vardu. Jau dabar daug kas šį incidentą lygina su "WikiLeaks" epu, bet pasakysime atvirai, "WikiLeaks", palyginti su "Panama Papers", yra mėšlas – "Cosmopolitan" lygio apkalbos, pornografija, skirta kovotojų su JAV hegemonija mentalinei ir, kas ten žino, galbūt net fizinei masturbacijai inicijuoti.

O štai "Panamos popieriuose" viskas yra gerokai rimčiau. Juose figūruoja informacija apie individus ir jų naudojamas schemas, tų individų ryšiai su bjauria reputacija turinčiais, bet dokumentuose neminimais asmenimis, ir svarbiausia – skaičiai, tai yra pinigai. Jau dabar galima konstatuoti, kad "Panama Papers" padarys milžinišką žalą įvairių kontroversiškai vertinamų asmenų (pvz., VVP) reputacijai Vakarų gyventojų akyse. O tai mums bus naudinga, nes svarbu, kad Vakarai nesumąstytų pasielgti taip, kaip siūlė Sergejus Lavrovas: "Atsisakyti geopolitinių ambicijų ir susitelkti kovai su "tikruoju" priešu".

Patiems Rusijos gyventojams skandalas įtakos veikiausiai neturės, nes juk kalbame apie šalį, kurioje nepagarba įstatymams ir žmogaus teisių niekinimas suvešėjo dar gerokai iki J.Džiugašvilio, o žurnalistų, teisininkų ir opozicionierių žudymas yra tapęs nacionaline sporto šaka. Tiesa, Rusija galėtų išsisukti.

Štai "Panama Papers" sąraše minimi ir Ukrainos prezidentas, ir Ispanijos kino legenda Pedro Almodovaras su savo broliu Augustinu. Bet A.Almodovaras jau prisipažino, kad jis 1991 m., siekdamas plėsti brolio kino verslą, įkūrė fiktyvią įmonę ir tai buvo padaryta "dėl patirties stokos gyvenime". Augustas atsiprašė ir išreiškė lūkesčius, kad jo brolio – "Oskaro" laureato reputacijai galbūt tas nepakenks.

Petro Porošenko irgi pripažino, ką padaręs, ir pasakė, jog viskas tik tam, kad galėtų parduoti savo šokolado verslą, mat niekas iki tol nenorėjo pirkti įmonės karo krečiamoje šalyje. Ar Kremliaus grietinėlė prisipažins vogę ir karui, terorui, priešiškumo ES bei JAV kurstymui, taip pat savo gerovei leidę Rusijos žmonių pinigus? Abejotina.

Dar "Panama Papers" mus visus verčia susimąstyti, kodėl net turtingi ir žymūs žmonės vengia mokėti mokesčius? Kodėl jie nenori prisidėti prie savo valstybės suklestėjimo ir taip užsitarnauti žmonių pagarbą bei, kas ten žino, vietelę geresniame pasaulyje? Ar dėl tokio jų elgesio yra kalti smurto kupini filmai bei amoralų gyvenimo būdą propaguojanti muzika? O gal kompiuteriniai žaidimai? Į tai galėtų atsakyti nebent Sigmundas Freudas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra