Olimpinės žaidynės Sočyje jau sulaukė daug dėmesio. Ypač praėjusią savaitę, kai į olimpinį miestelį ir patį miestą pradėjo važiuoti sportininkai, žurnalistai, savanoriai ir visi kiti delegacijų nariai. Ir tai nebuvo pozityvūs pranešimai. Laikinieji Sočio gyventojai noriai fiksavo įvairiausius nepadarytus darbus, statybines keistenybes, logistines ir organizacines klaidas, vertimų riktus. Jiems tai daryti nebuvo sunku, nes medžiagos pašaipoms rusai pažėrė dosniai. Kartu su baksnojimais ir kikenimu olimpiada vėl prikėlė šiek tiek primirštą ir vis dar Vakaruose mėgstamą žanrą – raktų į Rusijos (kurios, kaip sako nuo ilgo vartojimo subanalėjusi citata, "protu nesuvoksi") sielą, mentalitetą, charakterį paieškas.
Aš vos per porą dienų perskaičiau ar šiaip akimis permečiau keliolika britų intelektualų, dažniausiai – buržuaziškai kairuoliškų – svarstymus, kas yra Rusija ir kaip ji pasikeitė arba ne. Ir prie vieno tokio straipsnio radau pramoginį bonusą – interneto testą "Sužinok, kiek tavyje ruso". Suspaudyti "Taip" arba "Ne" ilgai neužtruko ir aš, šiek tiek nustebęs, sužinojau, kad manyje yra 80 proc. ruso – šitaip įsitikinę testo sudarytojai.
Testas labai trumpas, todėl galime jį atlikti kartu. Sužinosite, kiek jūs turite savyje ruso. Pagal britų versiją.
1. Ar maudėtės žiemą?
Atsakiau į šį klausimą teigiamai. Vieną kartą nešalto gruodžio vakarą, kažką švenčiant sodyboje, buvau įkalbintas pasėdėti pirtyje ir, man pačiam netikėtai, kartu su kitais įšokau į ežerą. Man nepatiko ir daugiau į žiemos ežerus aš nešokinėjau, bet vieną kartą tai padariau.
2. Ar bandėte laižyti varveklius?
Žinoma, ir ne tik vaikystėje. Praėjusią savaitę einu, žiūriu – kabo varvekliai. Blizga saulėje. Nedelsiant vieną nulaužiau ir automatiškai lyžtelėjau. Skonis vis dar toks pat.
3. Ar žinote biatlono taisykles?
Nuo 1984 m., kai Algis Šalna tapo olimpiniu čempionu estafetėje, visi žino šios sporto šakos taisykles. Jaunesni gal ir primiršo, bet aš klausimo laukelyje nedvejodamas paspaudžiau "Taip". Beje, A.Šalna keliose olimpiadose buvo vyriausiuoju JAV olimpinės biatlono rinktinės treneriu, o šiemet irgi dirba amerikiečių komandoje. Dar vienas objektas sirgaliams.
4. Ar jūsų liežuvis buvo prišalęs prie stulpo?
Buvo. Kaip ir su maudynėmis žiemą, šis eksperimentas virto vienkartine patirtimi. Jį atlikau darželyje, kai žaidžiant kieme mano grupės draugas paaiškino, kad, prilietus liežuvį prie lauko durų rankenos, jis prilips. Aš nepatikėjau ir teoriją patikrinau praktiškai. Liežuvis prilipo. Nelaukdamas auklėtojų įsikišimo (ir būsimos bausmės) liežuvį nuo metalo nuplėšiau. Ir gavau dar vienos teorijos patvirtinimą – šiame organe tikrai yra labai daug nervų šaknelių.
5. Ar mokate slidinėti lygumų slidėmis?
Slidinėjimas – kaip ir mokslas važiuoti dviračiu. Kartą išmokęs – nebepamiršti. Tą patį praėjusį saulėtą savaitgalį, kai laužiau varveklius, bandėme patikrinti, ar ši taisyklė tebegalioja. Nepavyko – aplink Trakus iškritusio sniego nepakako trasoms suformuoti. Bet, jei būčiau ant jų atsistojęs, nušliuožčiau be problemų. Tikiuosi.
6. Ar žaidėte ant užšalusio tvenkinio ledo?
Suprantu, tai skamba juokingai, bet vis tą patį legendinį savaitgalį, kai laižiau varveklius ir bandžiau paslidinėti, žaidėme (spardėme kepurę), čiužinėjome ir nerangiai bėgiojome ir ant užšalusio tvenkinio, ir ant ežero, Trakų pilies fone. Ir vėl tą patį darysime, bet jau su pačiūžomis.
Taigi, testas beveik baigtas. Aš paspaudžiau "Ne" tik prie dviejų klausimų.
7. Ar galite atmintinai cituoti filmus "Brolis" ir "Brolis 2".
8. Ar kėlėtės 4 val. ryto, kad pažiūrėtumėte ledo ritulio varžybas.
Su aštuntu klausimu šiek tiek sunkiau. Aš ir, kiek žinau, mano bičiuliai ledo ritulio varžyboms taip pat abejingi, bet, esu įsitikinęs, kad dėl jų savo miegą aukojo ne tik rusai (kaip galvoja testo sudarytojai), bet ir latviai su suomiais – jei kalbame apie artimesnius kaimynus.
Vieną iš tų šviežių, Rusijos esmę bandančių atskleisti straipsnių parašė Tony Parsonas. Muzikos kritikas, BBC laidų vedėjas ir rašytojas, jo knyga "Vyras ir vaikas" išversta į lietuvių kalbą. Savo tekste jis galų gale padaro išvadą: "Jūs praradote SSRS, mes – Britų imperiją, bet dažnai elgiamės taip, lyg nieko nepraradome, tik kažkur paslėpėme. Londonas visuomet jaučia giminystę rusiškai sielai. Pagrindinė ES yda – mus prašo giminiuotis su absoliučiai svetimais žmonėmis."
Tokie jie ir yra, imperialistai. Ir T.Parsono žodžiai, ir pramoginis brito sugalvotas testas, pavertęs mane rusu, rodo viena – jiems neegzistuoja geografiniai, istoriniai, psichologiniai šalių skirtumai. Jei tavo šalyje yra žiema, vadinasi, ji yra Rusija. Arba Kanada, pasakytų kitos buvusios imperijos gyventojas.
Naujausi komentarai