Jeigu dyzelinas toliau brangs, už duonos gaminius teks mokėti daugiau. Dėl karštos vasaros pabrangę grūdai duonos kainos ypatingai nedidins. Apie tai su kepyklų atstovais Kaune diskutavo žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius.
Brangino iš anksto
"Atvykau pajausti miltų ir šviežios duonos kvapo", – Kaune juokavo K.Starkevičius, šiomis savaitėmis lankantis beveik visus stambiuosius duonos gamintojus.
"Šiandien pirkėjas gali rasti duonos, kainuojančios 4 litus, galima nusipirkti ir už litą", – pasirinkimo galimybes aiškino K.Starkevičius.
Ministro duomenimis, trys didžiausios įmonės: "Vilniaus duona", "Klaipėdos duona" ir "Fazer kepyklos" – šiuo metu užima 52 proc. rinkos.
Kepėjams prabilus apie prastą šių metų grūdų derlių ir išaugusias miltų kainas, netrukus pradėjo augti ir baltos bei juodos duonos kaina.
"Jeigu visos įmonės būtų elgusios atsakingai, nebūtume patyrę tokio kainų šuolio. Rugpjūtį sakiau, kad duona negali brangti, nes ūkininkų kombainai dar laukuose. Tačiau kepyklos pradėjo branginti duoną, nors kepiniams naudojo anksčiau pirktus grūdus", – tvirtino žemės ūkio ministras.
Pasak K.Starkevičiaus, "Vilniaus duona" visus sandorius su grūdų pardavėjais buvo užbaigusi iki spalio 1 d. "Fazer kepyklos" dėl grūdų pirkimo derasi šiuo metu ir iki lapkričio 1 d. planuoja sukirsti rankomis su palankiausią kainą siūlančiais grūdų pardavėjais.
Užaugina užtektinai
Bendrovės "Fazer kepyklos" prekybos direktorius Mindaugas Snarskis aiškino, kad gerokai išaugusios dyzelino kainos gali lemti, jog pirkėjai parduotuvių lentynose išvys brangesnę duoną.
"Dyzelinis kuras brango ir toliau brangsta. Tenka mažinti išlaidas patiems, jeigu nenorime branginti produktų. Faktas, kad miltų kaina šiemet kur kas didesnė nei pernai. Šiuo metu deramės dėl jų kainos", – M.Snarskis negalėjo atsakyti, ar šios bendrovės produkcija brangs.
Lietuvoje vidutinė duonos kilogramo kaina siekia 4 litus, Latvijoje ir Estijoje – puse lito daugiau. Pasak K.Starkevičiaus, Lietuvos ūkininkai užaugina pakankamai grūdų, kad užtektų ir eksportui – pernai buvo išvežta apie 1,8 mln. tonų grūdų, šiemet planuojama eksportuoti apie 1 mln. tonų.
Degalai turi įtakos
Žemės ūkio viceministras Aušrys Macijauskas pastebėjo, kad šių metų situacija grūdų rinkoje primena 2007 m. pabaigoje įsitvirtinusias grūdų kainas.
"Tąkart grūdų kainų šuolis buvo dar greitesnis – vieną savaitę tona kviečių kainavo 300 eurų. Pamažu ji nusileido, 2008 ir 2009 m. tona kainavo 120 eurų. Šiemet grūdai brangiausiai kainavo 232 eurų už toną, dabar kaina svyruoja apie 200–210 eurų", – skaičius vardijo viceministras.
Jis svarstė, kad dėl padidėjusios grūdų kainos šiemet duona turėtų kainuoti panašiai kaip 2007 m. pabaigoje.
Visgi A.Macijauskas pabrėžė, kad grūdų kaina duonos gaminiuose sudaro tik 10 proc., tad jeigu grūdai brangtų dvigubai, duonos kaina lentynoje negalėtų keistis daugiau kaip 10 proc.
"Tačiau, jeigu dyzelinio kuro kaina toliau kils, duona toliau brangs", – įsitikinęs "Fazer kepyklos" prekybos direktorius M.Snarskis.
Skaičiai
Pernai ūkininkams už kviečių toną mokėta apie 430 litų. Šiemet už aukštos kokybės kviečių toną prašoma daugiau kaip 600 litų.
Pernai Lietuvoje užauginta 3,8 mln. tonų grūdų, šiemet, negalutiniais duomenimis, – 3,2 mln. tonų.
Naujausi komentarai