Lisabonos sutarčiai uždegta žalia šviesa. 67,13 proc. Airijos rinkėjų pritarė ES reformų projektui. Prieš jį buvo 32,87 proc. rinkėjų.
Džiaugsmas visai Europai
Airija per antrą referendumą ryžtingai pritarė ES Lisabonos sutarčiai, kurią buvo atmetusi per ankstesnį balsavimą. Daugiau kaip du trečdaliai airių rinkėjų penktadienį pritarė sutarčiai, kuria siekiama racionalizuoti sprendimų priėmimo procesą nuo 2004-ųjų į rytus išsiplėtusioje Bendrijoje.
Airijos premjeras Brianas Cowenas pavadino tai "gera diena Airijai ir... gera diena Europai". "Šiandien Airijos žmonės kalbėjo aiškiai ir skardžiai", – sakė jis.
Briuselyje Europos Komisijos pirmininkas José Manuelis Barroso padėkojo Airijai už šį pasitikėjimo ženklą. Britų ministras pirmininkas Gordonas Brownas teigė, jog šis rezultatas sudarė sąlygas ES judėti į priekį, o Vokietijos kanclerė Angela Merkel pabrėžė, kad tai buvo svarbus žingsnis sutarties įgyvendinimo link.
Oficialūs rezultatai rodo, kad 67,13 proc. referendume dalyvavusių Airijos rinkėjų balsavo už Lisabonos sutartį, o 32,87 proc. jai nepritarė. Rinkėjų aktyvumas buvo 59 proc.
Įveiktos ne visos kliūtys
Tačiau airiams net ir pasakius "taip", kliūčių Lisabonos sutarčiai lieka: nors 25 ES valstybės dabar jau formaliai yra pritarusios sutarčiai, jos dar neratifikavo Lenkija ir Čekija. Penktadienį Čekijos Konstitucinis teismas nurodė prezidentui Václavui Klausui, kuris yra griežtas sutarties oponentas, atidėti jos ratifikavimo dokumentų pasirašymą. Trūksta dar ir Lenkijos prezidento Lecho Kaczyńskio parašo.
Airijos referendumo rezultatų nekantriai laukta Didžiojoje Britanijoje. Opozicijos lyderis Davidas Cameronas, tikriausiai laimėsiantis kitus rinkimus, buvo pažadėjęs surengti referendumą, jei jis ateis į valdžią, o Lisabonos sutartis dar nebus ratifikuota. Airijos rinkėjams pabalsavus, tokios galimybės D.Cameronas jau tikriausiai nebeturės.
Nulėmė nuolaidos
Per pirmą referendumą 2008 m. birželį airiai rinkėjai pribloškė ES – 53 proc. balsavusių atmetė šią reformų sutartį. Lisabonos sutartį, kad ji įsigaliotų, turi ratifikuoti visos bloko, kuriame gyvena maždaug 500 mln. žmonių, narės. Airija yra vienintelė šalis, konstituciškai įpareigota dėl šios sutarties rengti referendumą.
Antras airių "ne" būtų iš esmės palaidojęs šią sutartį, pagal kurią įsteigiami ES prezidento ir užsienio reikalų ministro postai. Tačiau šį kartą "ne" šalininkų stovykla pripažino pralaimėjimą dar gerokai prieš tai, kai Airijoje buvo paskelbti oficialūs referendumo rezultatai.
Analitikai teigia, kad gyventojų palankumą nulėmė krizė ir tam tikros Briuselio nuolaidos. Antrą referendumą Dublinas sutiko rengti užsitikrinęs garantijas svarbiose politikos srityse, kurios, kaip manė valdžia, nulėmė pernai pareikštą "ne", – tokiose kaip karinis neutralumas, abortų klausimas ir mokesčių įstatymai.
Naujausi komentarai