Pereiti į pagrindinį turinį

A.Samaras - pasiryžęs išjudinti Graikijos ekonomikos augimą

2012-06-20 23:51
A.Samaras - pasiryžęs išjudinti Graikijos ekonomikos augimą
A.Samaras - pasiryžęs išjudinti Graikijos ekonomikos augimą / Scanpix nuotr.

Graikijos naujasis premjeras Antonis Samaras yra žinomas kaip buvęs karingas užsienio reikalų ministras, žadėjęs peržiūrėti „kankinančią“  Europos Sąjungos (ES) ir Tarptautinio valiutos fondo (TVF) finansinės pagalbos sutartį ir išvalyti šalį nuo niekur neregistruotų imigrantų.

Konservatyvus nedidele balsų persvara rinkimus prieš „Syriza“ laimėjusios partijos „Naujoji demokratija“ 61-erių metų lyderis A.Samaras kadaise buvo vienas iš jauniausių į Graikijos parlamentą išrinktų politikų ir kylanti konservatyviųjų jėgų žvaigždė.

Rinkimų kampanijos metu jis žadėjo daryti viską, kad Graikija išliktų euro zonoje, tačiau taip pat pasisakė už ES ir TVF finansinės pagalbos sutarties sąlygų peržiūrėjimą, nors šis kelias gali privesti jį iki konfrontacijos su užsienio kreditoriais.

Be to, jam teks atlaikyti ir visuomenės spaudimą, kuri pavargo dvejus metus veržtis diržus. Dauguma rinkėjų savo balsus už „Naująją demokratiją“ atidavė tik todėl, kad išvengtų pražūtingo išėjimo iš euro zonos, nors iš tiesų naujasis premjeras jiems labai ne prie širdies.

Puikų išsilavinimą gavęs A.Samaras pirmą kartą į parlamentą buvo išrinktas 26-erių. Jis stulbinančiai greitai kilo karjeros laiptais, tačiau dėl savo pozicijos buvusiosios Jugoslavijos respublikos Makedonijos klausimu dešimtajame dešimtmetyje prarado malonę.Jis buvo griežtai nusistatęs prieš šią naują valstybę, atsiskyrusią nuo Jugoslavijos. Atėnų požiūriu, Makedonija neteisėtai pasisavino jos šiaurinio regiono vardą, paskelbusi nepriklausomybę 1991 metais.

A.Samaras dėl šio klausimo susikirto su tuomečiu Graikijos premjeru Konstantinu Micotakiu ir atsistatydino, sužlugdydamas visą vyriausybę.Tuomet jis sukūrė savo „Politinio pavasario“ partiją, o po to beveik dešimtmečiui pasitraukė iš Graikijos politikos arenos.Įdomiausia, kad po dešimtmečio jis grįžo pas konservatorius į „Naująją demokratiją“ ir įveikė K.Micotakio dukrą Dorą Bakojanis per partijos vadovo rinkimus 2009 metais.

A.Samaras yra kilęs iš vienos Graikijos elito šeimos ir yra baigęs ekonomikos bei verslo vadybos studijas Jungtinėse Valstijose - Amhersto koledže bei Harvardo universitete.Dar mokydamasis Amherste jis draugavo su buvusiu premjeru ir „Pasok“ partijos lyderiu socialistu Georgu Papandrėjumi, kuris vėliau tapo jo politiniu varžovu.Savo rinkiminėje kampanijoje jis daug dėmesio skyrė graikų nerimą keliančiai migracijai ir žadėjo „susigrąžinti“ Graikijos miestus iš „nelegalių įsiveržėlių“, - taip pavadindamas šitmus tūkstančių šalį užplūdusių nelegalių imigrantų.

„Imigracija yra masiška, milijonai jų neturi darbo, - sakė A.Samaras naujienų agentūrai AFP praėjusią savaitę partijos susitikimo užkulisiuose. - Mes sustabdysime šią invaziją“.A.Samaras žadėjo panaikinti įstatymą, kurį priėmė socialistų vyriausybė ir kuris leidžia čia gimusiems imigrantų vaikams gauti Graikijos pilietybę. Naujasis premjeras taip pat sakė pradėsiąs reformas, kurios turėtų sustiprinti saugumą šalyje.

Beje, pats A.Samaras nėra be dėmės, kai kalbama apie neteisėtą imigraciją.Sakoma, kad būtent jis, būdamas užsienio reikalų ministru, prisidėjo prie pirmosios nelegalių migrantų bangos, atverdamas sieną etniniams graikams iš kaimyninės Albanijos.A.Samaras  yra linkęs į konfliktus, kai reikia ginti savo poziciją. Tai įrodo 20 metų senumo įvykiai, kai susikivirčijęs su premjeru jis sužlugdė visą vyriausybę.

Jis tikisi, kad jo politiką palaikys kiti svarbūs Europos lyderiai, tokie kaip Vokietijos kanclerė Angela Merkel ir Ispanijos premjeras Mariano Rajoy, ir tai jam padės diplomatiniais būdais gelbėti smarkiai šlubuojančią ekonomiką.Verslą palaikantys konservatoriai nori sumažinti maksimalaus pajamų mokesčio ribas ir prekybos mokestį, mobilizuoti europos fondus statybos projektams ir išjudinti šalies ekonomiką iš penkerius metus trunkančio nuosmukio, dėl kurio darbo neturi milijonai žmonių.

Graikai prisimena ir A.Samaro pažadą „graužti geležį“, kad tik pritrauktų į Graikiją investuotojų.  Konservatorių lyderis 2010 metais atsisakė patvirtinti pirmąją ES ir TVF sutartį dėl 110 mlrd. eurų finansinės paramos. Vis tik praėjusiais metais po kelių savaičių delsimo jis su tam tikromis sąlygomis sutiko su antruoju 130 mlrd. finansinės pagalbos paketu.

A.Samaras buvo vienas tų, kurie reikalavo surengti pirmalaikius rinkimus ir užbaigti daugumą parlamente turėjusios konservatorių ir socialistų vyriausybės, kuriai vadovavo buvęs Europos centrinio banko (ECB) viceprezidentas Lukas Papadimas, šešių mėnesių valdymą.Dviejų vaikų tėvas A.Samara yra kilęs iš vienos garsiausių Graikijos šeimų.Jo protėviai buvo turtingi graikų pirkliai iš Aleksandrijos, įkūrę Benakio muziejų - vieną iš pagrindinių Graikijos kultūros centrų. A.Samaro prosenelė Penelopė Delta buvo viena žinomiausių šalies rašytojų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų