Saugojo nuo švedų
Vienas iš tokių objektų yra Vyslos žiočių tvirtovė (lenkiškai Twierdza Wisłoujście) Gdanske.
Tvirtovės statyba prasidėjo dar 1482 m. nuo bokšto. Jis tarnavo kaip švyturys laivams jūroje. Specialiame metaliniame krepšyje jo viršuje buvo kūrenama ugnis.
Žečpospolita gyvavo nuo 1569 iki 1791 m. Jos laikotarpiu aplink signalinės ugnies bokštą buvo tobulinama tvirtovė. Ji Abiejų Tautų Respublikai turėjo svarbią įtaką kovojant su švedais.
Po Žečpospolitos žlugimo tvirtovės kovotojai kovėsi ir su Napoleono armija, ir su rusais. Tvirtovė buvo naudota ir kaip kalėjimas, ir kaip amunicijos sandėlis.
Antrojo pasaulinio karo metais joje buvo Vokietijos karo laivyno („Kriegsmarine“) kareivinės ir ligoninė. 1945 m. sovietų kariuomenė tvirtovę smarkiai apgadino. Pokariu jos atstatymas vyko lėtai.
1974 m. tvirtovė buvo perduota Gdansko miesto muziejui, kuriam priklauso iki šiol. Tačiau tik 1992 m. po Pasaulio paminklų fondo, Norvegijos fondo, taip pat Gdansko verslo paramos tvirtovę pavyko atnaujinti ir atidaryti turistams.
17 hektarų kompleksas
Vyslos žiočių tvirtovė yra įtraukta į labiausiai nykstančių istorinių Pasaulio paminklų stebėjimo fondo objektų sąrašą. Tai padėjo gauti pinigų iš įvairių šaltinių.
Tvirtovės komplekso, kurio bendras plotas 17 hektarų, atstatymas vyko nuolat. Atkurtas tvirtovės vandens bastionas. Šiuo metu tvirtovės lankytojai gali pamatyti bokštą, du bastionus ir kiemą su vienu kambariu.
Net ir 2020 m., nors buvo pandemija, vyko tvirtovės atstatymo, kai kur konservavimo darbai. Įrengta nuolatinė šiuolaikiška paroda.
Šiomis dienomis pranešta, kad tvirtovei atnaujinti gauta nauja 15 mln. zlotų (3,3 mln. eurų) suma. Tvirtovės ir šalia esančios gatvės atnaujinimas pratęstas iki 2024 m.
Istorija: Gdansko tvirtovė tarpukariu.
Akcentuoja sandraugą
Pristatydama Vyslos žiočių tvirtovę, Lenkija akcentuoja, kad tai yra objektas, menantis buvusią Lenkijos ir Lietuvos sandraugą – Žečpospolitą. Taip pat tai yra vienintelis išlikęs dabartinės Lenkijos jūrinis karinis įtvirtinimas.
Tvirtovės muziejaus atidarymas su platesne ekspozicija įvyks po 2024 m. Lankytojai galės lankyti 1 200 kv. m muziejaus plotą su naujomis nuolatinių ekspozicijų salėmis, dirbtuvių erdvėmis, edukaciniais kambariais, realybę išplečiančiomis technologijomis.
Planuojama sutvarkyti ir šalia esantį uostelį, kur Lenkijos liaudies respublikos laikais būdavo švartuojamos jachtos.
Veikiant muziejui tikimasi surinkti pinigų ir toliau juos naudoti rytiniam tvirtovės sparnui tvarkyti.
Naujausi komentarai