- Rūta Androšiūnaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Austrijos užsienio reikalų ministras Alexander'as Schallenbergas (Aleksandras Šalenbergas) sekmadienį turėtų perimti kanclerio postą iš į korupcijos skandalą įsivėlusio Sebastiano Kurzo (Sebastiano Kurco).
35-erių konservatorius – vienas jauniausių Europos politinių lyderių – šeštadienio vakarą paskelbė atsistatydinantis iš kanclerio posto, pasiduodamas spaudimui pasitraukti dėl korupcijos skandalo.
S. Kurzas, per pastaruosius ketverius metus vadovavęs dviem vyriausybėms, pareiškė, kad siekia „išvengti chaoso“. Jis pasiūlė, kad kanclerio postą perimtų A. Schallenbergas.
52-ejų diplomatas po susitikimo su žaliųjų lyderiu vicekancleriu Werneriu Kogleriu (Verneriu Kogleriu) sekmadienį turėjo susitikti su Austrijos prezidentu Alexander'u Van der Bellenu (Aleksandru Van der Belenu).
A. Schallenbergas viešai dar nekalbėjo, tačiau W. Kogleris šeštadienio vakarą davė suprasti, kad jo partija jį parems, kad konservatorių ir žaliųjų koalicija išliktų valdžioje.
S. Kurzą pradėta spausti atsistatydinti po to, kai trečiadienį prokurorai atliko kratas keliuose su valdančiąja Liaudies partija (OeVP) susijusiuose biuruose ir pranešė, jog atlieka tyrimą, kuriame figūruoja kancleris ir dar devyni asmenys.
Teisėsaugai kilo įtarimų, kad vyriausybės pinigai buvo panaudoti korupciniam sandoriui, siekiant užtikrinti valdančiajai partijai palankų nušvietimą žiniasklaidoje.
S. Kurzas neigia atlikęs kokių nors neteisėtų veiksmų, o šeštadienį pakartojo, kad jam mesti kaltinimai yra „klaidingi“. Politikas pareiškė, kad toliau vadovaus partijai ir dirbs parlamente bei sieks, kad šis reikalas būtų išaiškintas.
„Šešėlinis kancleris“
Opozicija savo ruožtu kritikuoja konservatorių ir žaliųjų koaliciją dėl su kyšininkavimu susijusio tyrimo, o Socialdemokratų partijos (SPOe) lyderė Pamela Rendi-Wagner (Pamela Rendi-Vagner) sakė, kad S. Kurzas net pasitraukęs iš posto liks „šešėliniu kancleriu“.
Sekmadienį žiniasklaidos komentaruose buvo atkartojama ši mintis ir buvo pabrėžiama, kad dar neaišku, ar A. Schallenbergas sugebės vadovauti šaliai savaip.
„Nėra jokių abejonių, jog jis (S. Kurzas) mano, kad sugebės traukioti virveles iš ne itin subtilaus antrojo plano“, – rašė kairuoliško „Der Standard“ skiltininkas Hansas Rauscheris (Hansas Raušeris), S. Kurzą pavadinęs „gudriu Sebastianu“.
Pirmą kartą nacionaliniu lygmeniu suformuota OeVP ir žaliųjų koalicinė vyriausybė darbą pradėjo 2020 metų sausį, tačiau joje jau ne kartą kilo įtampa dėl ankstesnių korupcijos skandalų, be to, partijos nesutaria tokiais klausimais kaip pabėgėlių politika.
Vėliausiame skandale prokurorai pareiškė įtariantys, kad 2016–2018 metais „Finansų ministerijos ištekliai buvo panaudoti iš dalies manipuliuotoms nuomonės apklausoms, kurios buvo naudingos tik partiniams politiniams interesams, finansuoti“.
Tuo laikotarpiu S. Kurzas perėmė vadovavimą OeVP, atvedė ją į koaliciją su kraštutinių dešiniųjų Laisvės partija (FPOe) ir stojo prie vyriausybės vairo.
Prokurorai įtaria, kad neįvardyta žiniasklaidos bendrovė gavo mokėjimus mainais už šių apklausų paskelbimą. Daugelio manoma, kad tai yra bulvarinis laikraštis „Oesterreich“, kurio biure trečiadienį irgi vyko krata.
Ankstesnė S. Kurzo koalicinė vyriausybė, suformuota su FPOe, žlugo 2019 metų gegužę dėl „Ibisageitu“ („Ibizagate“) vadinamo korupcijos skandalo. Tačiau po jo vykusiuose naujuose rinkimuose S. Kurzo OeVP vėl užėmė pirmą vietą ir nuo praėjusių metų pradžios dirba koalicijoje su žaliaisiais.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
„BelTA“: Baltarusija leido Lenkijos piliečiams be vizų atvykti į šalį
Lenkijos piliečiams nuo liepos 1 d. leidžiama be vizų atvykti į Baltarusiją. ...
-
R. T. Erdoganas perspėja, kad Turkija dar gali blokuoti Šiaurės šalių stojimą į NATO4
Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdohanas) ketvirtadienį perspėjo Švediją ir Suomiją, kad dar gali blokuoti jų stojimą į NATO, jeigu jos neįgyvendins naujo susitarimo su Ankara. ...
-
Didžiosios Britanijos ambasadorė buvo iškviesta į Rusijos URM
Ketvirtadienį Didžiosios Britanijos ambasadorė Maskvoje Deborah Bronnert buvo iškviesta į Rusijos užsienio reikalų ministeriją, kur jai buvo pareikštas protestas „dėl chamiškų šalies vadovybės pasisakymų“ apie...
-
Lenkai seka Lietuvos pavyzdžiu: renka pinigus „Bayraktar“ dronui
Lietuvos pavyzdys, kai paprasti žmonės, surinkę pinigus, nupirko Ukrainai „Bayraktar“ droną, įkvėpė ir kitas šalis. ...
-
D. Peskovas: Kremlius laukia EK sprendimo dėl prekių tranzito per Lietuvą
Kremlius laukia Europos Komisijos sprendimo dėl elgesio su prekėmis, kurioms taikomas tranzito į Kaliningradą per Lietuvos teritoriją draudimas, principų. ...
-
R. T. Erdoganas ragina Švediją ir Suomiją aktyviau kovoti su terorizmu1
Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdohanas) ketvirtadienį paragino Švediją ir Suomiją aktyviau kovoti su terorizmu, pabrėždamas, kad reikia visiškai įgyvendinti jų su Ankara pasirašytą susitarimą....
-
Kanada patieks Ukrainai 39 šarvuotuosius transporterius
Kanados vyriausybė pagal karinės pagalbos Ukrainai programą patieks jai 39 šarvuotuosius transporterius ir šešias kameras bepilotėms skraidyklėms. ...
-
A. Lukašenka: aprūpinsime Kaliningradą be jokių karų ir įtampų
Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka susitikime su Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu aptarė tranzitą į Kaliningradą, praneša BelTA. ...
-
U. von der Leyen: ES ir Naujoji Zelandija pasiekė laisvosios prekybos susitarimą
Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen (Urzula fon der Lajen) ketvirtadienį pareiškė, kad Europos Sąjunga ir Naujoji Zelandija po ketverius metus trukusių derybų pasiekė laisvosios prekybos susitarimą, ir pažadėjo, kad tai sustiprins ry...
-
Vokietijos kanclerio alga pirmą kartą viršys 30 tūkst. eurų per mėnesį3
Vokietijos kanclerio Olafo Scholzo darbo užmokestis pirmą kartą viršys 30 tūkst. eurų per mėnesį. Tai ketvirtadienį pranešė laikraštis „Bild“, remdamasis vyriausybės atsakymu į partijos „Alternatyva Vokietijai&...