Pereiti į pagrindinį turinį

Daugelis pasaulio lyderių po J. Bideno pergalės kalba apie viltį ir palengvėjimą

Pasaulio lyderiai sveikino JAV išrinktąjį prezidentą Joe Bideną (Džo Baideną) su pergale, kurią vadino proga sustiprinti pasaulio demokratiją, ir akcentavo pirmosios moters – Kamalos Harris (Kamalos Haris) – išrinkimo JAV viceprezidente reikšmę.

Borisas Johnsonas, Angela Merkel, Joe Bidenas, Emmanuelis Macronas, Volodymyras Zelenskis
Borisas Johnsonas, Angela Merkel, Joe Bidenas, Emmanuelis Macronas, Volodymyras Zelenskis / Scanpix nuotr.

Nors prezidentas Donaldas Trumpas(Donaldas Trampas) pralaimėjimo nepripažino, palengvėjimas buvo bendra tema daugelyje pasaulio vietų.

„Amerikiečiai išsirinko prezidentą. Sveikinimai @JoeBiden ir @KamalaHarris! Turime daug padaryti, kad įveiktume šiandienos iššūkius. Dirbkime drauge!” – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emaniuelis Makronas).

Tarp kitų sveikinimus atsiuntusių lyderių yra Vokietijos kanclerė Angela Merkel, NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas ir Egipto prezidentas Abdel Fattahas el Sissi (Abdel Fatahas Sisis), kuris sakė laukiantis galimybės „stiprinti strateginius dvišalius santykius“.

J. Stoltenbergas šeštadienį pavadino J. Bideną „tvirtu NATO ir transatlantinio ryšio šalininku“ ir išreiškė viltį bendradarbiauti su J. Bidenu bei K. Harris, „kad būtų toliau stiprinamas ryšys tarp Šiaurės Amerikos ir Europos“.

Jis pridūrė, kad „JAV lyderystė yra svarbi kaip niekad šiame neprognozuojamame pasaulyje.“

Scanpix nuotr.

JAV prezidentas D. Trumpas aštriai kritikuodavo NATO per savo 2016 metų rinkimų kampaniją, o per savo kadenciją ne kartą grasino išvesti Jungtines Valstijas iš Aljanso.

D. Trumpas spaudė bloko nares didinti savo išlaidas gynybai – tai buvo ir jo pirmtakų prioritetas – kad būtų sustiprinta visos NATO kolektyvinė gynyba. Jis taip pat skatino Aljansą nukreipti dėmesį nuo Rusijos į kylančias grėsmes, tokias kaip Kinija ir terorizmas.

Nauja pradžia

Sveikinimą J. Bidenui atsiuntė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, kurio šalis buvo svarbi D. Trumpo apkaltai ir D. Trumpo kampanijos bandymui kaltinti J. Bideną bei jo šeimą korupcija.

Dauguma JAV sąjungininkių Vakaruose suskubo sveikinti naują pradžią su nauja administracija Vašingtone. Išrinktąjį prezidentą pasveikino Graikijos premjeras Kiriakas Micotakis (Kyriakos Mitsotakis), Italijos premjeras Giuseppe Conte (Džuzepė Kontė), Ispanijos premjeras Pedro Sanchezas (Pedras Sančesas).

„Laukiame, kol galėsime dirbti su kita JAV vyriausybe, – tviteryje rašė Vokietijos užsienio reikalų ministras Heiko Maasas (Heikas Masas). – Norime bendradarbiauti ir siekti naujos transatlantinės pradžios, Naujojo susitarimo.“

„Sveikinimai! – sakė kanclerė A. Merkel. – Iš visos širdies linkiu sėkmės.“

„Mūsų transatlantinė draugystė yra nepakeičiama, jei norime įveikti didelius šių laikų iššūkius“, – sakoma jos tviterio žinutėje, kurią paskelbė vyriausybės atstovas.

Scanpix nuotr.

Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas (Borisas Džonsonas), D. Trumpo sąjungininkas, pasveikino J. Bideną „su išrinkimu“, o K. Harris – „su istoriniu pasiekimu“.

„JAV yra mūsų svarbiausia sąjungininkė ir laukiu galimybės glaudžiai bendradarbiauti dėl mūsų bendrų prioritetų, nuo klimato kaitos iki prekybos ir saugumo“, – sakė B. Johnsonas.

Airijos ministras pirmininkas Michealas Martinas (Mikalas Martinas) vienas pirmųjų tviteryje parašė sveikinimą, kuriame J. Bideną pavadino savo šalies „tikru draugu“.

Tuo metu Izraelio premjeras, artimas D. Trumpo sąjungininkas Benjaminas Netanyahu (Benjaminas Netanjahus), anksti sekmadienį sveikindamas J. Bideną, pavadino jį „dideliu Izraelio draugu“.

„Laukiu, kol galėsiu dirbti su jumis abiem, kad toliau stiprintume ypatingą JAV ir Izraelio aljansą“, – tviteryje parašė B. Netanyahu, turėdamas galvoje J. Bideną ir K. Harris.

Naujienos apie pergalę Pensilvanijoje, kuri užtikrino buvusiam Baracko Obamos (Barako Obamos) viceprezidentui daugiau nei 270 bendrai pergalei būtinų balsų Rinkikų kolegijoje, nusirito per pasaulį socialinėje žiniasklaidoje ir tiesioginėmis naujienų transliacijomis, sukeldamos džiūgavimą ir šventimą.

Įvairūs vertinimai

Oficialios reakcijos kol kas nėra iš Kinijos, kuri konfliktavo su D. Trumpo administracija dėl virtinės klausimų, įskaitant prekybą, saugumą ir technologijas. Tačiau socialinės žiniasklaidos vartotojai sveikino permainas. Gong Teng Xin Yi (Gong Teng Sin I) pasirašytame įraše populiariame socialiniame tinkle „Sina Weibo“ sakoma: „Sveikinu Bideną, seną kinų liaudies draugą, laimėjus rinkimus.“

Demokratiškai ir autonomiškai valdomo Taivano, kurį Kinija laiko savo teritorijos dalimi, prezidentė Tsai Ing-wen (Cai Ingven) taip pat pasveikino J. Bideną ir K. Harris. JAV nepalaiko su Taivanu oficialių santykių, bet D. Trumpo administracija stiprino neformalius ryšius rengdama savo pareigūnų vizitus į salą, kurie piktino Pekiną.

Scanpix nuotr.

„Vertybės, kuriomis remdamiesi kūrėme savo santykius, negalėtų būti stipresnės, – tviteryje rašė Tsai Ing-wen. – Laukiu, kol galėsiu drauge dirbti dėl mūsų draugystės ir indėlių į tarptautinę visuomenę.“

JAV rinkimų rezultatu sunkiai galėjo patikėti Slovėnija, kur yra gimusi amerikiečių pirmoji ponia Melania Trump (Melanija Tramp). Dešiniojo sparno premjeras Janezas Janša buvo vienintelis, pasveikinęs D. Trumpą su pergale dar nesuskaičiavus visų balsų, kai pareiškė, jog „aišku, kad Amerikos žmonės išrinko Donaldą Trumpą“.

Įvairiai naujienos buvo vertinamos Irake. Daugelis irakiečių prisimena, kad J. Bidenas pritarė JAV invazijai į Iraką 2003 metais. Aktyvistai, kurie protestavo prieš didelę kaimyninio Irano įtaką Irake, rėmė D. Trumpą ir sveikino JAV drono smūgį, kuriuo šių metų pradžioje Bagdado oro uoste buvo nukautas įtakingas Irano generolas.

Vis dėlto Irako prezidentas Barhamas Salihas tviteryje pasveikino J. Bideną, kurį pavadino draugu ir patikimu partneriu.

Permąstyti nuostatas

Tačiau peikėjų buvo mažuma. Sveikinimai plūdo ir iš šalių, kurios nepritarė D. Trumpo administracijos politikai, ir iš lyderių, kurie sutardavo su respublikonų prezidentu, bet dabar iš esmės ignoravo jo pareiškimus, kad rinkimai dar nesibaigė.

JAV karinės sąjungininkės Pietų Korėjos, kurią D. Trumpas spaudė iš naujo derėtis dėl prekybos, prezidentas Moon Jae-inas (Mun Džejinas) pasveikino J. Bideną ir K. Harris. „Mūsų aljansas stiprus, o ryšys tarp mūsų šalių tvirtas. Labai laukiu galimybės dirbti su jumis dėl mūsų bendrų vertybių“, – tviteryje parašė jis.

Venesuelos prezidentas Nicolas Maduro (Nikolas Maduras) ir JAV remiamas jo varžovas Juanas Guaido (Chuanas Gvaidas) abu pasveikino J. Bideną. N. Maduro tviteryje parašė, kad Venesuela „visuomet bus pasirengusi dialogui“ su Vašingtonu, o J. Guaido taip pat padėkojo D. Trumpui už „tvirtumą ir ryžtą“ stojant prieš N. Maduro.

Jungtinių Arabų Emyratų (JAE) sosto įpėdinis Mohammedas bin Zayedas al Nahyanas (Mohammedas bin Zajedas Nahjanas), kuris yra artimas D. Trumpo žentui Jaredui Kushneriui (Džaredui Kušneriui), tviteryje pasiuntė geriausius linkėjimus J. Bidenui.

Indijos premjeras Narendra Modi (Narendra Modis), kuris viešai demonstruodavo draugiškumą D. Trumpui, paskelbė bendrą savo ir J. Bideno nuotrauką, ir pasveikino demokratą su „įspūdinga pergale“.

Indijos lyderis taip pat akcentavo K. Harris indišką paveldą. „Jūsų sėkmė praskynė taką ir kelia didžiulį pasididžiavimą ne tik jūsų čitėms, bet ir visiems Amerikos indams“, – sakė jis. Tamilišku žodžiu „čitė“ meiliai vadinamos žmogaus motinos jaunesnės seserys; šį žodį K. Harris panaudojo sakydama sutikimo tapti demokratų kandidate į viceprezidentus kalbą.

K. Harris velionė motina buvo iš Indijos. Kandidatė visos kampanijos metu minėdavo savo indišką paveldą. Jos išrinkimas iškart sukėlė tarptautinį atgarsį ir kai kuriose Afrikos šalyse išprovokavo raginimus ilgai vyrų valdomoms vyriausybėms permąstyti nuostatas.

“Kamala Harris nušviečia tunelį daugeliui moterų, siekiančių lyčių lygybės ir įtraukimo į vadovybes!” – tviteryje parašė Anne Waiguru (En Vaiguru), viena iš dviejų Kenijos gubernatorių moterų. Šios šalies Aukščiausiojo Teismo pirmininkas yra pataręs prezidentui paleisti parlamentą dėl nepakankamo moterų jame skaičiaus.

Nigerijos prezidentas Muhammadu Buhari (Muhamadus Buharis) paragino J. Bideną spręsti „neigiamas nacionalistinės politikos dėl pasaulinių reikalų, skaldžiusios ir kėlusios nežinią, pasekmes“.

Kanados ministras pirmininkas Justinas Trudeau (Džastinas Triudo) sakė laukiantis galimybės „drauge spręsti didžiausius pasaulio iššūkius“, Australijos ministras pirmininkas Scottas Morrisonas (Skotas Morisonas) palinkėjo J. Bidenui ir K. Harris „visokeriopos sėkmės“, o Naujosios Zelandijos lyderė Jacinda Ardern (Džasinda Ardern), kuri ne kartą ginčijosi su D. Trumpu, sveikindama J. Bideną akcentavo bendradarbiavimą.

Japonijos premjeras Yoshihide Suga (Jošihidė Suga) sveikinimo žinutėje akcentavo saugumo klausimus regione ir pasaulyje.

„Ačiū, Joe“

Vis dėlto keli lyderiai, palaikę šiltus santykius su D. Trumpo administracija, kol kas nesveikina J. Bideno. Tarp jų yra Brazilijos prezidentas populistas Jairas Bolsonaro (Žairas Bolsonaru), Saudo Arabijos sosto įpėdinis Mohammedas bin Salmanas (Mohamedas bin Salmanas), Meksikos prezidentas Andresas Manuelis Lopezas Obradoras (Andresas Manuelis Lopesas Obradoras).

„Palauksime, kol bus išspręsti visi teisiniai klausimai. Nenorime pasielgti neapgalvotai. Nenorime veikti lengvabūdiškai ir norime gerbti žmonių apsisprendimą bei teises“, – žurnalistams sakė A. M. Lopezas.

Kol kas nebuvo ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino pareiškimo.

Daug žmonių, ypač audringos politikos valstybėse, J. Bideno pergalę vertino kaip dalyką, gerinantį pagarbos demokratijai padėtį.

„Ši pergalė simbolizuoja demokratijos viltį tokiu metu, kai daugelyje kitų pasaulio vietų ta šviesa blanksta. Ji suteikia vilties, kad sąžiningumas, dorumas ir atkaklumas vis dar svarbūs“, – sakė Tanzanijos opozicijos lyderis Zitto Kabwe (Zitas Kabvė), kuris po savo šalies prezidento rinkimų buvo areštuotas ir apkaltintas teroristiniais nusikaltimais.

Argentinos prezidentas Alberto Fernandezas (Albertas Fernandesas) tviteryje J. Bideno ir K. Harris išrinkimą pavadino „aiškiu žmonių valios pareiškimu“.

J. Bideno pergalė taip pat padrąsino žmones populistinių, demokratines normas ardžiusių vyriausybių valdomose centrinės Europos šalyse. D. Trumpas draugiškai elgdavosi su dešiniojo sparno vyriausybe Lenkijoje ir daug kas mano, kad jo parama sudarė sąlygas lenkų lyderiams apriboti teismų nepriklausomybę.

„Trumpo pralaimėjimas gali būti kraštutinių dešiniųjų populizmo triumfo, taip pat ir Europoje, pabaigos pradžia“, – sakė buvęs Europos Sąjungos lyderis, buvęs Lenkijos premjeras Donaldas Tuskas.

„Ačiū, Joe“, – pridūrė jis.

Pasaulio žiniasklaida reaguoja į J. Bideno pergalę

Tokiomis antraštėmis kaip „Telaimina Dievas Ameriką“ didžiosios žiniasklaidos priemonės visame pasaulyje sveikino D. Trumpo pralaimėjimą, tačiau perspėjo, kad išrinktasis prezidentas J. Bidenas JAV prezidento poste susidurs su didžiuliais iššūkiais.

Tarptautinė žiniasklaida taip pat daug dėmesio skyrė K. Harris, kuri taps pirmąja juodaode JAV viceprezidente, žygdarbiui.

„Nauja Amerikos aušra“, – skelbė britų „The Independent“ antraštė šalia K. Harris ir J. Bideno nuotraukos, pažymint jos istorinį pasiekimą.

„The Sunday Times“ išspausdino švenčiančios juodaodės moters, apsigobusios JAV vėliava, nuotrauką ir antraštę: „Miegalius Joe pažadina Ameriką“, taip pašiepdamas D. Trumpą, pavartodamas niekinančią pravardę, kurią jis naudodavo J. Bideno atžvilgiu.

Bulvarinis leidinys „Sunday People“ didžiosiomis raidėmis skelbė: „TELAIMINA DIEVAS  AMERIKĄ“.

Vokietijos laikraštyje „Bild“ buvo matyti D. Trumpo nuotrauka su antrašte: „Išėjimas be orumo“.

„Koks išsivadavimas, koks palengvėjimas“, – skelbė kairiųjų pažiūrų Vokietijos leidinys „Suddeutsche Zeitung“.

Tačiau jis pažymėjo, kad J. Bidenas „paveldi sunkią naštą“, su kokia nesusidūrė jo pirmtakai, ir perspėjo, kad scenarijus, jog D. Trumpas priims pralaimėjimą, yra „neįsivaizduojamas“.

Australų Ruperto Murdocho (Ruperto Merdoko) žiniasklaidos imperijai priklausantis bulvarinis laikraštis „The Daily Telegraph“ taip pat sutelkė dėmesį į numanomą D. Trumpo pasipriešinimą ir pavadino jį „įniršio kamuoliu“.

„(D. Trumpas) paprasčiausiai nepriims pažeminimo, kad, panašu, jį sumušė priešas, kurį jis manė esant silpnu ir beveik nenusipelniusiu, kad jis ateitų į kovą“, – sakoma jame.

Perspėjimai dėl populizmo

Pagrindinės Brazilijos žiniasklaidos priemonės apie D. Trumpo pralaimėjimą skelbė savo paties lyderio populisto Jairo Bolsonaro (Žairo Bolsonaru), kuris panašiai siekė sumenkinti demokratines institucijas ir atmetė mokslu pagrįstus faktus, kontekste.

„Trumpo pralaimėjimas baudžia išpuolius prieš civilizaciją, tai – pamoka Bolsonaro“, – rašė vienas didžiausių Brazilijos dienraščių „Folha de Sao Paulo“.

Ispanijos centro dešinysis laikraštis „El Mundo“ teigė, kad J. Bideno pergalė reiškia atsisveikinimą su D. Trumpo populizmu, ir apibūdino K. Harris kaip „atsinaujinimo simbolį“.

Didžiausias Švedijos dienraštis „Dagens Nyheter“ paskelbė savo nuomonės ir redakcijos straipsnį „Karčiai saldi pergalė – Bidenas stengsis išgydyti JAV“.

J. Bideno pažadą grįžti į normalumą leidinys pavadino „neįmanoma misija“.

„Rinkimų rezultatai rodo, kad šalis yra labai susiskaldžiusi, ir Bidenui bus sunku vykdyti reformų programą, kurią jis pažadėjo savo pagrindiniams rinkėjams“, – rašė laikraštis.

Švedijos konservatyvus dienraštis „Svenska Dagbladet“ perspėjo apie daugelio milijonų amerikiečių, kurie ir toliau tikės pavojinga D. Trumpo retorika, kad rinkimai buvo iš jo pavogti, keliamus pavojus.

„Rinkimai baigėsi, bet konfliktas tęsiasi“, – skelbia jo antraštė.

„Pusė šalies – bent jau pusė tų, kurie balsavo, – gali dar ilgai justi, kad kažkas yra labai negerai po kelių mėnesių mūšių ir balsų, abejojančių dėl pačių rinkimų. Kad pati rinkimų sistema yra suklastota ir ja negalima pasitikėti“, – rašė leidinys.

Tuo metu škotų „Ayrshire Daily News“ rezultatą įvertino labiau vietiniu mastu.

„Pietų Eršyro golfo klubo savininkas pralaimėjo 2020-ųjų prezidento rinkimus“, – rašoma jo antraštėje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų