Dėl ES ukrainiečiai pasidaliję į dvi stovyklas Pereiti į pagrindinį turinį

Dėl ES ukrainiečiai pasidaliję į dvi stovyklas

Dėl ES ukrainiečiai pasidaliję į dvi stovyklas
Dėl ES ukrainiečiai pasidaliję į dvi stovyklas / AFP nuotr.

Tebesitęsiant konfliktui Rytų Ukrainoje, kituose miestuose dažnėja akcijos prieš Rusijos agresiją ir už šalies narystę Europos Sąjungoje (ES). Apklausos rodo, kad Vakarų Ukrainoje šalies eurointegraciją palaiko daugiau nei du trečdaliai gyventojų. Kitokia padėtis miestuose, kur gyvena daug rusakalbių, pavyzdžiui daugianacionalinėje Odesoje. Politologai teigia, kad čia visuomenė yra susiskaldžiusi, nors tuo pačiu piktinasi korupcija valdžioje ir pasisako už didesnį regionų savarankiškumą.

Odesa – milijoninis miestas, kuriame gyvena 130 tautybių žmonės. Nors ukrainiečiai sudaro 60 proc. gyventojų, daugelis kalba rusiškai.

Sociologinės apklausos rodo, kad Odesos visuomenė gana susiskaldžiusi. Pasak Odesos politologų, vieni pasisako už ES, kiti – prieš, tačiau į akcijas susirenka nemažai odesiečių.

„Vienareikšmiškai atsakau – visuomenė keičiasi į gerąją pusę. Konfliktas sutelkė  žmones. Negalima nuleisti rankų. Ukrainos vieta – ES“, – tvirtina odesietis Leonidas.

Dalis Odesos gyventojų sako negalintys apsimesti, kad už kelių šimtų kilometrų tebesitęsiantis ginkluotas konfliktas jų neliečia. Šalies rytuose žuvo daugiau kaip 50 Odesos regiono vyrų, prieglobsčio ieško pabėgėlių šeimos.

„Mes visi jaučiame karo skonį. Stengiamės, kad Odesoje užtektų vietos  pabėgėliams, kad žmonės galėtų atvažiuoti ir turėtų jėgų gyventi. Čia persikelia šeimos su vaikais. Stengiamės jiems padėti įsikurti, rasti namus“, – teigia Lietuvos garbės konsulė Odesoje Jelena Drutis.

Pasak politologų, Ukrainai dabar svarbiausia išspręsti socialinius klausimus: brangsta elektra, maistas, važiavimas vietos transportu, komunalinės paslaugos, mažiausios pensijos siekia vos 50 Jungtinių Amerikos Valstijų dolerių.

„Yra visuomenės dalis, kuri sako – gyvenkime be jokių sąjungų, pasėdėkime tyliai ir palaukime, jeigu jau reikia pasirinkti. Suprantu, kad taip paprasčiau, bet kaip tuomet bus kovojama su korupcija, neigiamais politiniais reiškiniais? Žmonės Odesoje mąsto pragmatiškai, bet tai tikrai nėra pats geriausias variantas“, – sako politologė Irina Tereščenko..

Ji prideda, kad kontaktų ir dialogo su visuomene, ypač su euro skeptikais, ieško įvairūs fondai, bandydami įtikinti, kad šalies ekonominiai ir socialiniai sunkumai – laikini. Odesiečiai esą daug vilčių deda į prezidento Petro Porošenkos naujai paskirtą regiono gubernatorių Michailą Saakašvilį. Žmonės tikisi daugiau savarankiškumo, sprendžiant regiono problemas.

„Pas mus korupcija didelė, niekas ir neslepia. Kai valdžia nustos vogti, gyvensime geriau“, – mano ukrainietis Nikolajus.

Jam antrina ir ukrainietė Irina, kurios teigimu, viskas valstybėje juda labai lėtai ir sunkiai, o valdžioje gausu nesąžiningumo.

„Šalies decentralizacija – gerai, bet mes matome kaip stipriai tą procesą tiesiog neįprastais būdais veikia ekonominiai interesai. Supranti, kad nieko gero nebus. Čia vėl susimaišo politika ir ekonomika, žmonės niekuo netiki ir yra apatiški. Rusija, mūsų akyse, – agresorė, bet yra žmonių, su ja susietų giminystės ryšių, istorijos, todėl žmonės ir neapsisprendžia“, – situacija komentuoja I. Tereščenko.

Vakarų Ukrainoje ir sostinėje Kijeve nuotaikos kitokios – už regionų savarankiškumą ir šalies integraciją į ES pasisako daugiau nei du trečdaliai gyventojų.