Transliuotojo ZDF, žurnalo „Der Spiegel“ ir Vokietijos tyrimų leidinio „Paper Trailer Media“ duomenimis, H. Seipelis pinigus gavo per Kipre įsikūrusią bendrovę, susijusią su V. Putinui artimu oligarchu Aleksejumi Mordašovu. Šiam plieno verslo grupę „Severstal“ valdančiam veikėjui, buvusiam didžiausiam kompanijos TUI akcininkui, po Rusijos invazijos į Ukrainą JAV, ES ir Jungtinė Karalystė įvedė sankcijas.
Skandalingus faktus paskelbė Tarptautinis tiriamosios žurnalistikos konsorciumas (ICIJ), remdamasis Kipre įsikūrusių finansinių paslaugų bendrovių konfidencialiais dokumentais. Ant sutarties su H. Seipeliu padarytas prierašas ranka leidžia manyti, kad panašus susitarimas dėl V. Putino biografijos jau egzistavo 2013 m.
Komentuodamas paviešintą informaciją apie įspūdingą sumą H. Seipelis nesigynė gavęs paramą iš A. Mordašovo, tačiau tikino, kad tai neturėjo jokios įtakos knygų turiniui.
Sutartyje teigiama, kad autorius neturi „įsipareigojimų rėmėjui, susijusiam su projektu (nesvarbu, dėl knygos turinio, kompozicijos ar kitų) ar jo užbaigimo“. H. Seipeliui buvo pažadėta „logistinė ir organizacinė parama“ atliekant tyrimus Rusijoje, jis nebuvo įpareigotas grąžinti pinigų, jei knyga niekada nebūtų išleista.
Komentuodamas įtarimus H. Seipelis pripažino A. Mordašovo palaikymą, tačiau tikino, kad tai neturėjo jokios įtakos knygų turiniui.
Komentuodamas kilusį skandalą britų žiniasklaidai H. Seipelis sakė, kad jo darbo objektyvumą įrodo ir tai, kad ištraukas iš knygų yra publikavo „Die Zeit“ ir „Der Spiegel“, jis neslėpė apmaudo dėl tariamo visuomenės spaudimo, kurį patiria ICIJ.
Vokietijoje ši istorija sukėlė pasipiktinimą pirmiausia dėl formalių priežasčių, mat H. Seipelis neinformavo visuomeninės televizijos NDR, kurios eteryje buvo transliuoti interviu su V. Putinu, apie gautas pajamas. Anot NRD pirmininko Joachimo Knutho, kompanija „svarsto galimybę imtis teisinių veiksmų“ prieš žurnalistą.
Analogiška nuostaba į skandalingus faktus reagavo ir leidykla „Hoffmann und Campe“, išleidusi abi H. Seipelio knygas apie V. Putiną. Kilus skandalui, knygų prekyba buvo nutraukta.
Tačiau ši istorija reikšminga ir dėl kitos priežasties: iliustruoja netoleruotinas schemas, kuriomis Rusijos valdžia naudojasi siekdama sukurti melagingą savo įvaizdį, ir daro tai pasitelkdama Vakarų demokratijai itin svarbų ramstį – žiniasklaidą.
H. Seipelis, žinomas tiriamosios žurnalistikos asas, už profesinę veiklą apdovanotas ne viena premija, nebuvo tarp didžiausių Rusijos žinovų, tačiau jis atliko svarbų vaidmenį formuojant Rusijos ir V. Putino įvaizdį. Beveik 100 kartų su V. Putinu susitikęs žurnalistas oficialiajam politiko portretui suteikė kitokių spalvų – koks jis medžioklėje, sportuodamas, privačioje aplinkoje.
Jis nuolat komentavo įvykius Rusijoje tiek po Krymo aneksijos 2014-aisiais, tiek po plataus masto invazijos į Ukrainą. Kol kas jis yra ir pirmasis garsus Vakarų žurnalistas, kuriam galėjo sumokėti V. Putino aplinka.
Kai vienoje ARD laidoje buvo paklaustas apie savo, kaip žurnalisto, šališkumą, H. Seipelis ironiškai atsakė: žinia, V. Putinas jį pavertęs savo įrankiu ir pervedęs į banką Šveicarijoje milijoną. Po ICIJ paviešintos informacijos šis atsakymas nebeatrodo labai juokingas.
Naujausi komentarai