E. Macronas su M. Le Pen trečiadienį vakare susirems vieninteliuose tiesioginiuose savo debatuose prieš sekmadienį įvyksiantį antrąjį rinkimų ratą. Prognozuojama, kad debatus stebės milijonai prancūzų.
Kai kurios apklausos rodo, kad E. Macronas prieš antrąjį rinkimų ratą maždaug 10 procentinių punktų lenkia M. Le Pen, bet dar neapsisprendę rinkėjai ir rinkėjų nedalyvavimas galėtų viską pakeisti.
Abu kandidatai ypač nori patraukti savo pusėn kraštutinių kairiųjų kandidato Jeano-Luco Melenchono (Žano Liuko Melanšono), kuris pirmajame rinkimų rate pasirodė labai gerai ir liko trečias, rinkėjus.
Kraštutiniai dešinieji dar niekada nebuvo taip arti prezidento posto. M. Le Pen tėvą Jeaną-Marie (Žaną Mari) 2002 metų rinkimų antrajame rate Jacques'as Chiracas (Žakas Širakas) tiesiog sutriuškino, o pačią Marine 2017 metais lengvai įveikė E. Macronas.
Šiuo metu visuomenės apklausos rodo, kad centristą E. Macroną remia 53–56 proc., o M. Le Pen – 44–47 proc. rinkėjų. Atotrūkis tarp jų yra gerokai mažesnis nei prieš penkerius metus, kai už E. Macroną balsavo 66 proc. rinkėjų.
„Žaidimas dar nebaigtas ir tikrai dar negalime daryti išvadų, kad... šie rinkimai, šis mačas jau nulemti“, – radijui „France Inter“ sakė premjeras Jeanas Castexas (Žanas Kasteksas).
„Turime įtikinti prancūzus, kad Emmanuelio Macrono programos yra geriausios Prancūzijai ir jiems“, – sakė jis.
Pasak J. Castexo, jei E. Macronas laimės, vyriausybė atsistatydins, kad suteiktų valdančiajai partijai naują postūmį prieš birželį įvyksiančius parlamento rinkimus.
„Bet kuris gali laimėti“
J. Castexo pirmtakas Edouard'as Philippe'as (Eduaras Filipas), šiaurinio Havro miesto meras ir svarbus E. Macrono rėmėjas centro dešiniųjų stovykloje, pareiškė, kad nieko negalima laikyti savaime suprantamu dalyku dėl daugybės „nežinomųjų“, susijusių su rinkimais ir – svarbiausia – mažu rinkėjų aktyvumu.
Pirmadienį laikraščiui „Le Figaro“ jis sakė, kad vadinamasis Respublikonų frontas, kuriame per praėjusius rinkimus įvairių politinių sluoksnių prancūzai stojo prieš kraštutinius dešiniuosius, „nebėra natūralus refleksas“.
„Dabar bet kuris kandidatas gali laimėti“, – pridūrė kitas E. Macrono sąjungininkas Francois Bayrou (Fransua Bairu), centristinio judėjimo „MoDem“ lyderis.
Pats E. Macronas aiškiai leido suprasti, kad rinkimų baigtis nėra aiški. Jis priminė rinkėjams apie anksčiau pasaulį sukrėtusius rinkimų rezultatus, kai 2016 metais britai nubalsavo už išstojimą iš Europos Sąjungos, o amerikiečiai prezidentu išrinko Donaldą Trumpą (Donaldą Trampą).
„Prisiminkite, ką sakė britai likus valandoms iki „Brexito“ referendumo arba JAV prieš ateinant D. Trumpui: „Aš nebalsuosiu. Kokia prasmė?“ Galiu pasakyti, kad jau kitą dieną jie pasigailėjo“, – E. Macronas sakė televizijai „France 5“.
„Taigi, jei norite išvengti neįsivaizduojamo ar to, kas jums nepriimtina, rinkitės patys“, – paragino jis.
„Spyris į užpakalį“
Antrojo prezidento rinkimų turo kandidatų debatai tradiciškai yra lemiamas Prancūzijos prezidento rinkimų momentas. Jie bus transliuojami per nacionalinę televiziją tiesiogiai trečiadienį nuo 19 val. Grinvičo (22 val. Lietuvos) laiku.
M. Le Pen šie debatai bus paskutinė galimybė atsikovoti pozicijas ir įtikinti Prancūziją, kad ji pavertė šią aršiai prieš imigraciją pasisakančią partiją nuosaikesne jėga.
E. Macronas veikiausiai bandys ją parodyti kaip pavojingą ekstremistę, kuriai negalima patikėti užsienio politikos – ypač po Rusijos invazijos į Ukrainą – dėl jos glaudžių ryšių su prezidentu Vladimiru Putinu praeityje.
Pranešama, kad M. Le Pen antradienį leido su savo patarėjais ir ruošėsi debatams, norėdama išvengti 2017 metų debatuose padarytų klaidų. Jokių kelionių jos antradienio dienotvarkėje nėra numatyta.
„Man pralaimėjimas kartais yra spyris į užpakalį“, – sakė ji televizijai TF1, pripažindama, kad 2017-aisiais ji nebuvo geriausios formos.
Ji žadėjo uždrausti nešioti musulmoniškas skaras viešose vietose, nors tam nepritaria artimi politikės bendražygiai. M. Le Pen atstovas Sebastienas Chenu (Sebastjanas Šaniu) per televiziją BFM pripažino, kad tai yra „sudėtinga problema“.
Naujausi komentarai