- Raimondas Čiuplys, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Didžiojo septyneto (G-7) valstybių užsienio reikalų ministrai antradienį Londone rengia pirmąsias po ilgiau nei dvejų metų pertraukos tiesiogines derybas, aidint raginimams skubiai imtis bendrų veiksmų kovoti su didžiausiomis pasaulio grėsmėmis.
Tarp oficialios susitikimo darbotvarkės temų – Kinija, Mianmaras, Libija, Sirija ir Rusija. Ministrų derybos rengiamos prieš ateinantį mėnesį Kornvalyje pietvakarių Anglijoje numatytą turtingųjų demokratinių valstybių klubo lyderių susitikimą.
Ministrai taip pat aptars smurto Etiopijoje, taip pat Irano ir Šiaurės Korėjos, Somalio, Sachelio regiono ir Vakarų Balkanų temas – anot Londono, „opius geopolitinius klausimus, keliančius grėsmę demokratijai, laisvėms ir žmogaus teisėms“.
Jungtinės Karalystės diplomatijos vadovas Dominicas Raabas (Dominikas Rabas) pirmadienį susitiko su JAV valstybės sekretoriumi Antony Blinkenu (Entoniu Blinkenu). Jie abu kalba apie būtinybę laikytis vieningesnės pozicijos.
„JK pirmininkavimas G-7 yra proga sutelkti atviras, demokratiškas bendruomenes ir pademonstruoti vienybę tokiu metu, kai jos labai reikia kovai su bendrais iššūkiais ir augančiomis grėsmėmis“, – nurodė D. Raabas išplatintame pareiškime.
A. Blinkenas akcentavo būtinybę laikytis bendros pozicijos, patvirtindamas JAV įsipareigojimą „tarptautinei taisyklėmis paremtai tvarkai“ sprendžiant įvairius klausimus, pradedant klimato kaita ir baigiant atsigavimu po koronaviruso pandemijos.
Ministrų derybos vyks laikantis griežtų koronaviruso infekcijos valdymo protokolų, įskaitant privalomą kaukių dėvėjimą, socialinio atstumo laikymąsi ir organinio stiklo užtvaras tarp kalbėtojų.
Britanija, kur nuo pandemijos pradžios COVID-19 pasiglemžė per 127 500 gyvybių, jau palaipsniui švelnina suvaržymus, daugėjant paskiepytų žmonių ir mažėjant sergamumui. Tuo metu kitos šalys, tokios kaip Indija ir Brazilija, grumiasi su naujomis katastrofiškomis COVID-19 bangomis.
Dramatiška padėtis tose šalyse paskatino raginimus imtis labiau suderintų tarptautinių pastangų, įskaitant būtinybę užtikrinti plačią prieigą prie vakcinų.
A. Blinkenas pirmadienį vakare per bendrą spaudos konferenciją su D. Raabu sakė: „Dauguma iššūkių, su kuriais susiduriame,.. nė vienas iš tų iššūkių negali būti veiksmingai sprendžiamas vienos šalies – netgi Jungtinių Valstijų ar Jungtinės Karalystės.“
„Manau, dabar kaip niekada anksčiau nuo tada, kai aš dalyvauju sprendžiant šiuos klausimus, esama būtinybės rasti kelius šalims bendradarbiauti, koordinuoti savo veiksmus, dirbti drauge“, – sakė jis.
„Elgesys ir darbai“
G-7 priklausančių šalių – JK, JAV, Kanados, Prancūzijos, Vokietijos, Italijos ir Japonijos – ministrai taip pat susitiks su kolegomis iš Europos Sąjungos, taip pat delegatais iš Indijos, Australijos, Pietų Afrikos Respublikos, Pietų Korėjos ir Pietryčių Azijos valstybių asociacijai (ASEAN) pirmininkaujančio Brunėjaus.
D. Raabas sakė, kad jų dalyvavimas įrodo „augantį poreikį burtis panašiai mąstančioms šalims, puoselėjančioms tokias pat vertybes ir norinčioms ginti daugiašališkumo principu pagrįstą sistemą“.
Pernai iš ES pasitraukusi Britanija žvelgia į Azijos ir Ramiojo vandenyno šalis ieškodama naujų prekybos ir investavimo galimybių, taip pat turėdama galvoje augančią šio regiono strateginę svarbą.
Londonas siekia platesnių, tvirtesnių pasaulinių įsipareigojimų dėl kovos su klimato kaita, Britanijai ruošiantis lapkričio mėnesį Glazge Škotijoje vyksiančiai Jungtinių Tautų klimato konferencijai COP26.
Artimos sąjungininkės JK ir JAV laikosi vis labiau suderintos užsienio politikos dėl geopolitinių grėsmių, ypač keliamų Rusijos ir Kinijos.
A. Blinkenas trečiadienį vyksta į Ukrainą, Vakarams nerimaujant dėl Rusijos pajėgų telkimo prie šios šalies sienų, Maskvos elgesio su kalinamu Kremliaus kritiku Aleksejumi Navalnu, taip pat dėl padėties Baltarusijoje.
Šiaurės Korėjos klausimu A. Blinkenas sakė, kad Pchenjanas turi parodyti iniciatyvą, jei nori diplomatinėmis priemonėmis kartu su Vašingtonu spręsti klausimą dėl šios izoliuotos šalies branduolinių ambicijų.
Kalbėdamas apie Kiniją, kaltinamą represijomis prieš musulmonų uigūrų mažumą ir laisvių slopinimu Honkonge, bei Rusiją, britų užsienio reikalų sekretorius D. Raabas sakė, kad šioms šalims „atviros durys“ gerinti ryšius.
„Tačiau viskas priklauso nuo elgesio ir darbų“, – pridūrė jis.
Ministrai taip pat aptars vasario 1 dieną Mianmare įvykdytą perversmą ir susipažins su padėties šalyje ataskaita. Manoma, kad D. Raabas paragins partnerius užimti griežtesnę poziciją Mianmaro karinės chuntos atžvilgiu ir plėsti tikslines sankcijas.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Iranas užsiminė galįs sutikti su pasiūlytu kompromisu dėl branduolinės sutarties
Iranas gali sutikti su Vienoje parengtu galutiniu kompromisiniu pasiūlymu, turinčiu išgelbėti 2015 metų sutartį dėl Teherano branduolinės programos, penktadienį pranešė valstybinė naujienų agentūra IRNA. ...
-
Vašingtonas: Rusija planuoja surengti Ukrainoje kelis referendumus
Pasak aukšto rango Vašingtono pareigūnų, Maskva pradėjo įgyvendinti konkrečius planus surengti referendumus keliuose miestuose okupuotose Rytų Ukrainos dalyse, taip siekiama priartinti juos prie Rusijos. ...
-
„Frontex“: į ES atvykstančių migrantų smarkiai padaugėjo
Į Europos Sąjungą (ES) atvykstančių migrantų skaičius nuo sausio iki liepos išaugo 86 proc., palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, penktadienį pranešė Europos sienų agentūra „Frontex“. ...
-
Ispanija ir Portugalija giria Berlyno raginimą plėtoti dujotiekių jungtis Europoje
Ispanija ir Portugalija penktadienį parėmė Vokietijos raginimą nutiesti dujotiekį, kuris sujungtų Pirėnų pusiasalį su Europos centrine dalimi, o Madridas pareiškė, kad tokia jungtis galėtų pradėti veikti jau per kelis mėnesius. ...
-
Pasaulinis LGBT renginys atšauktas po reikalavimo pašalinti Taivano pavadinimą5
Tarptautinis LGBT suvažiavimas Taivane penktadienį buvo atšauktas, organizatoriams pareikalavus, kad autonominės salos vardas būtų pašalintas iš 2025 metų renginio pavadinimo. ...
-
Estijos lyderė vizų rusams draudimą vadina Kremliaus „Achilo kulnu“
Estijos premjerė Kaja Kallas penktadienį, kitą dieną, kai jos vyriausybė sugriežtino taisykles atvykstantiesiems iš Rusijos, pareiškė, kad vis stiprėjantis raginimas nebeišduoti Rusijos turistams Šengeno erdvės vizų pataik...
-
Amsterdamo oro uostas žada kompensacijas dėl chaoso nukentėjusiems keliautojams
Amsterdamo Schipholio oro uostas pranešė, kad kompensuos keleiviams, dėl didžiulių eilių pavėlavusiems į skrydžius per chaotišką vasarą viename judriausių Europos oro uostų. ...
-
Į Ukrainą turi atplaukti pirmasis laivas, išgabensiantis JT misijoms skirtų grūdų krovinį
Pirmasis Jungtinių Tautų užsakytas laivas, turintis paimti grūdų krovinį iš Ukrainos pagal susitarimą, kuriuo siekiama sušvelninti pasaulinę maisto krizę, penktadienį turėtų atplaukti į vieną Ukrainos uostą, pranešė JT Pasa...
-
Gresiant dujų stygiui Vokietija žiemą sumažins viešųjų pastatų šildymą
Vokietija žiemą sumažins viešųjų pastatų šildymą, kad sumažintų dujų poreikį, Rusijai sumažinus šių energijos išteklių tiekimą Europai, penktadienį pranešė ekonomikos ministras Robertas Habeckas (Robertas Hab...
-
Čekija siūlys ES šalims nebeišduoti vizų Rusijos piliečiams
Čekija, kuri šiuo metu pirmininkauja Europos Sąjungai, penktadienį pareiškė, kad draudimas išduoti vizas visiems Rusijos piliečiams galėtų papildyti Bendrijos paskelbtas sankcijas Maskvai dėl karo Ukrainoje. ...