G 8 lyderiams sunkiai sekėsi sutarti Pereiti į pagrindinį turinį

G 8 lyderiams sunkiai sekėsi sutarti

2009-07-10 23:59

Italijoje vykusį pompastišką Didžiojo aštuoneto (G 8) susitikimą apkartino skirtingos šalių pozicijos Irano ir ekologijos klausimais.

Kai L'Akvilos kareivinėse G 8 šalių lyderiai pradėjo derybas, paaiškėjo, kad ambicingiems planams iki 2050 m. perpus sumažinti išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį nepritars kitos didžiosios teršėjos, tokios kaip Kinija ir Indija.

Padėtį dar apsunkino Rusija, kai prezidento Dmitrijaus Medvedevo vyriausiasis patarėjas ekonomikos klausimais Arkadijus Dvorkovičius pareiškė, jog G 8 paskelbtas pažadas, kad išsivysčiusios valstybės iki 2050 m. turėtų 80 proc. sumažinti taršą šiltnamio efektą sukeliančiomis dujomis, yra "nepriimtinas".

Lyderiams taip pat sunkiai sekėsi susitarti dėl Irano pasmerkimo už griežtus veiksmus prieš protestuotojus, kurie išėjo į Teherano gatves po prieštaringai vertinamų prezidento rinkimų, nes Rusija pasisakė prieš sankcijas šiai šaliai.

Paskelbtame bendrame pareiškime reiškiamas rimtas susirūpinimas dėl po rinkimų Irane kilusio smurto, tačiau taip pat pabrėžiama, jog svarbu vesti derybas su Teheranu, kad būtų taikiai išspręsti nesutarimai dėl jo branduolinės programos.

Pareiškime nė žodžiu neužsimenama apie galimas griežtesnes sankcijas Iranui, kurias paskelbti anksčiau ragino JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton.

Tiesa, Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy pranešė, kad G 8 šalys duos laiko Iranui iki rugsėjo surengti derybas dėl jo branduolinės programos, priešingu atveju jam bus taikomos griežtos sankcijos. N.Sarkozy pabrėžė, kad valstybės vėl nagrinės šią padėtį Didžiojo dvidešimtuko (G 20) susitikime, kuris vyks rugsėjo 24 ir 25 d. Pitsburge (JAV).

"Mes pasistengėme negriežtinti sankcijų tiesiog dabar... Atsargiausi iš mūsų sutiko, kad laikas priimti sprendimus – tai Pitsburgas", – sakė Prancūzijos vadovas.

G 8 viršūnių susitikime tradiciškai dalyvauja aštuonių didžiausių pramoninių šalių: Italijos, Jungtinių Valstijų, Kanados, Rusijos, Japonijos, Didžiosios Britanijos, Prancūzijos ir Vokietijos, lyderiai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų