Finansinių sunkumų slegiamą Graikiją užgriuvo dar viena problema – ŽIV. Valdžia puolė kaltinti prostitutes, bet ekspertai pirštu baksnoja į pačią vyriausybę.
Reidai, tyrimai ir panika
Ankstyvą gegužę, prieš pat parlamento rinkimus, Graikija sužinojo, kad ją ištiko dar ir sveikatos krizė. Nauji statistiniai duomenys parodė, kad šalyje smarkiai išaugo infekuotų ŽIV žmonių skaičius. Sveikatos specialistai dėl to kaltino lėšų socialinėms programoms mažinimą, bet lengvais balsais susivilioję politikai visą kaltę suvertė prostitutėms.
Gydytojai bei policija Atėnuose surengė reidus ir privertė seniausios profesijos atstoves atlikti ŽIV tyrimus. Kai paaiškėjo, kad dešimties testų rezultatai – teigiami, bausmė buvo greita ir skausminga: policija paskelbė šių moterų vardus ir nuotraukas internete, o paskui apkaltino padarius žalą kitų asmenų sveikatai.
Prostitučių vardai bei nuotraukos pasirodė ir Graikijos naujienų portaluose, o šalia jų – bauginančios istorijos apie tūkstančius vedusių vyrų, kurie gali būti užsikrėtę.
"Tai buvo katastrofa"
Netrukus prie prostitučių namų, kurių adresai buvo paviešinti, pradėjo rinktis linčiuotojų minios, o Atėnų klinikoje "Praksis" netilo skambučiai: panikuojantys vyrai, naudojęsi prostitučių paslaugomis, norėjo sužinoti, ar yra užsikrėtę, bet nenorėjo atlikti tyrimų – bijojo, kad jų vardai irgi pateks į viešumą.
Klinikos "Praksis" vadovas Tzanetas Antypas teigė, kad Graikijos vyriausybė pažeidė visuotinai pripažįstamą taisyklę dėl ŽIV sergančių žmonių privatumo.
"Tai buvo katastrofa, – sakė jis. – 15 metų mes žingsnis po žingsnio judėjome į priekį, bet visos pastangos žlugo vos per keletą dienų."
Visame pasaulyje ŽIV atvejų mažėja, o Graikijoje 2011-aisiais jų skaičius išaugo 57 proc., palyginti su ankstesniais metais. Ypač šokiruojantis šio skaičiaus augimas užfiksuotas tarp narkomanų – 1450 proc. Vyriausybė bandė kaltinti imigrantus, bet ekspertai nurodė tikrąsias priežastis. Tai lėšų švirkštų keitimo programoms mažinimas, visuomenėje įsitvirtinusios smerkiamos nuotaikos ir išaugęs skaičius prostitučių, kurios iš nevilties sutinka lytiškai santykiauti be prezervatyvų, kad nors kiek padidintų pajamas, kai kainos per krizę nusirito vos iki kelių eurų už vieną klientą.
ŽIV – lyg nuosprendis
Ką reiškia būti ŽIV nešiotoju Graikijoje, gerai žino 35 metų Thodoris. 2010 m. vyras pateko į virėjų mėgėjų šou "Masterchef" finalą. Kai šou organizatoriai liepė visiems dalyviams atlikti sveikatos patikrinimą, jis noriai sutiko.
Bet dalyviams buvo atlikti ŽIV tyrimai, jiems patiems net nepranešus. Kitą dieną Thodoris buvo pakviestas į kliniką ir sužinojo, kad yra užsikrėtęs ŽIV. Prodiuseriai leido jam pasirinkti: jis galėjo likti su sąlyga, kad savo tyrimo rezultatą praneš kitiems dalyviams.
"Nusprendžiau pasitraukti dėl šeimos, nes kas nors iš kitų 19 dalyvių galėjo prasitarti apie tai žurnalistams, tuomet būčiau turėjęs labai didelių problemų", – pasakojo Thodoris.
"Masterchef" pranešė žiūrovams, kad šou vyras paliko dėl verslo problemų. Dabar Thodoris yra bedarbis. Visose kavinėse ir restoranuose, kuriuose bando įsidarbinti, jis girdi tik neigiamus atsakymus. Pasak Thodorio, Atėnai panašūs į mažą kaimą: nors jo vardas nebuvo paskelbtas viešai, apie jo sveikatos būklę žino kiekviena sostinės virtuvė.
Nors dabar nemokamai gauna antiretrovirusinius vaistus, Thodoris baiminasi, kad tolesnis valstybės išlaidų mažinimas paliks jį be gyvybiškai svarbių medikamentų.
Nematomos krizės aukos
Thodoris yra vienas žmonių, kuriuos tarptautinės organizacijos "Gydytojai be sienų" atstovas Graikijoje Apostolas Veizis vadina nematomomis krizės aukomis. Jie liko pamiršti, nes nėra pakankamai skurdūs, kad galėtų gauti nemokamas medicinines paslaugas, ir neturi draudimo, iš kurio būtų sumokama už privačią sveikatos apsaugą.
"Krizės sąlygomis tikrai nereikėtų mažinti lėšų sveikatos apsaugai ir socialinėms programoms. Jeigu rytoj pratrūks ŽIV, tuberkuliozė arba kitos ligos, pacientų priežiūra kainos dar daugiau", – įspėjimą Graikijos vyriausybei pasiuntė A.Veizis.
Serganti valstybė
1450 proc. išaugo infekuotų ŽIV narkomanų skaičius per 2010–2011 m.
63 maliarijos atvejai užfiksuoti pernai – tai pirmas šios ligos protrūkis Graikijoje per pastaruosius 40 metų.
25 proc. išaugo benamių skaičius Atėnuose 2011 m.
40 proc. padidėjo savižudybių skaičius 2011 m. pirmoje pusėje, palyginti su atitinkamu laikotarpiu 2009-aisiais.
70 proc. ligonių Achajos provincijoje neįperka gydytojų skirtų vaistų, kaip nustatyta per Patro universiteto atliktą tyrimą.
40 proc. sumažėjo ligoninių biudžetai.
24 proc. daugiau pacientų pateko į ligoninę 2010-aisiais, palyginti su ankstesniais metais.
Naujausi komentarai