Praėjusiais metais siuntos į užsienį buvo retas šviesulys, kadangi vangus vidaus vartojimas ir užsitęsusi nekilnojamojo turto sektoriaus krizė stabdė ekonomikos augimą.
Tačiau D. Trumpas, kuris per pirmąją savo kadenciją įvedė Kinijai griežtus tarifus, kitą savaitę, vos tik sugrįš į Baltuosius rūmus, Pekinui grasina dar didesniais mokesčiais.
Pasak stebėtojų, pastaruoju metu ženkliai išaugusį Kinijos eksportą greičiausiai paskatino tai, kad įmonės puolė kaupti atsargas prieš antrąją D. Trumpo kadenciją, baimindamosi skausmingo prekybos karo.
„2024 m. bendras Kinijos eksportas pirmą kartą viršijo 25 trilijonus juanių ir sudarė 25,45 trilijono juanių (3,47 trln. dolerių), t. y. per metus išaugo 7,1 proc.“, – spaudos konferencijoje teigė Muitinės generalinės administracijos atstovas Lu Daliangas.
Tuo tarpu bendras importas išaugo 2,3 proc. iki 18,39 trilijono juanių, pridūrė D. Lu.
Muitinės administracijos viceministras Wangas Lingjunas sakė, kad bendra prekyba išaugo penkiais procentais ir pasiekė rekordinį 43,85 trilijono juanių lygį.
„Kinijos, kaip didžiausios prekybos šalies, padėtis tapo dar užtikrintesnė“, – pridūrė L. Wangas.
Oficialūs muitinės duomenys pirmadienį parodė, kad eksportas gruodžio mėnesį, lyginant su praėjusiais metais, šoktelėjo 10,7 proc., ženkliai pranokdamas „Bloomberg“ ekonomistų prognozę (7,5 proc.).
„Numatome, kad artimiausiais mėnesiais eksportas išliks stiprus, nes JAV importuotojai prieš muitų didinimą toliau kaupia kiniškų prekių atsargas“, – pranešime teigė „Capital Economics“ Kinijos ekonomistė Zichun Huang.
„Tačiau vėliau šiais metais eksportas greičiausiai susilpnės, jei prezidentas Trumpas įgyvendins savo grasinimus dėl muitų“, – pridūrė ji.
Muitinės duomenimis, praėjusį mėnesį importas, lyginant su praėjusiais metais, išaugo vienu procentu. „Bloomberg“ analitikai prognozavo vieno procento sumažėjimą.
„Atsparus“
Istoriškai eksportas buvo pagrindinis antrosios pagal dydį pasaulio ekonomikos variklis. Pareigūnai teigia, kad per praėjusius metus ji išaugo penkiais procentais.
Pastarojoje JAV prezidento rinkimų kampanijoje D. Trumpas pagrasino visoms Kinijos prekėms įvesti 60 proc. tarifą.
Tikėtina, kad Kinijos eksportas „artimiausiu metu išliks atsparus“, rašė Z. Huang.
„Tačiau vėliau šiais metais, jei Trumpas įgyvendins savo ketinimus, eksporto siuntos susilpnės“, – pabrėžė ji ir pridūrė, kad naujieji JAV tarifai „gali sumažinti eksporto apimtis maždaug trimis procentais ir atimti iš Kinijos BVP apytikriai 0,5 procento“.
Rugsėjį Pekinas paskelbė keletą agresyviausių politinių priemonių per pastaruosius metus, pareigūnams siekiant išjudinti ekonomiką, kuriai taip ir nepavyko visiškai atsigauti po pandemijos.
Priemonės apėmė kai kurių būsto įsigijimo apribojimų panaikinimą, subsidijas namų apyvokos daiktams įsigyti ir bazinės palūkanų normos sumažinimą.
„Padedant stipriam eksportui ir makroekonominės politikos švelnėjimui, ekonomikos augimo tempas stabilizavosi“, – pirmadienį paskelbus prekybos duomenis rašė „Pinpoint Asset Management“ vyriausiasis ekonomistas Zhiwei Zhangas.
Vėliau šią savaitę vyriausybė turėtų paskelbti 2024 m. ekonomikos augimo skaičius. Prezidentas Xi Jinpingas neseniai išsakė įsitikinimą, jog šalis pasiekė oficialų maždaug penkių procentų tikslą.
Daugelis ekonomistų teigia, kad norint atkurti Kinijos ekonomikos sveikatą, reikės daugiau politinės paramos, nukreiptos į vidaus vartojimo skatinimą.
Praėjusią savaitę paskelbtais oficialiais duomenimis, šalis vos išvengė defliacijos, o tai leidžia manyti, kad neseniai priimtos priemonės dar nepaskatino stiprių vidaus išlaidų.
Menka infliacija gali lemti realiųjų palūkanų normų didėjimą, teigė „Economist Intelligence Unit“ vyriausioji ekonomistė Yue Su.
„Taigi švelninimo politika turėtų būti proaktyvesnė, kad iš tikrųjų sumažintų verslo skolinimosi išlaidas, nes tai būtina plataus masto ekonomikos atsigavimui“, – sakė ji AFP.
Tarptautinis valiutos fondas anksčiau prognozavo, kad Kinijos ekonomika 2024 m. išaugs 4,8 proc., o šiemet sulėtės iki 4,5 proc.
Naujausi komentarai