Harvardo universitetas su Trumpo administracija teisiasi Bostono teisme Pereiti į pagrindinį turinį

Harvardo universitetas su Trumpo administracija teisiasi Bostono teisme

2025-07-22 18:54

 Pirmadienį sausakimšame federaliniame teisme Harvardo universiteto teisininkai siekė įtikinti teisėją, kad federalinė valdžia neteisėtai įšaldė dotacijų ir sutarčių už 2 mlrd. JAV dolerių, o toks sprendimas turėtų būti atšauktas, praneša NPR.

Harvardo universiteto teisininkai teigė, kad JAV prezidento Donaldo Trumpo administracijai sumažinus federalinį finansavimą iškilo grėsmę itin svarbiems tyrimams medicinos, mokslo ir technologijų srityse. Universitetas ieškiniu siekia, kad D. Trumpo administracijai nebūtų leista nutraukti federalinį finansavimą ir tokiu būdu kontroliuoti akademinių sprendimų priėmimą šioje aukštojoje mokykloje.

D. Trumpo administracija teigė įšaldžiusi finansavimą, nes Harvardas neužkirto kelio antisemitizmui universiteto miestelyje, taip pažeisdamas Pilietinių teisių įstatymo 6-ąją dalį.

Tačiau atrodo, kad teisėja Allison D. Burroughs tokiais argumentais nepatikėjo per posėdį JAV apygardos teisme Bostone. Ji paklausė prezidentūros teisininko, ką bendra turi vėžio tyrimai ir kova su antisemitizmu.

Vienintelis prezidentūros teisininkas teisme, Michaelis Vlechikas, aiškino, kad prezidento administracija turi teisę bet kada atšaukti dotacijas, jeigu nusprendžiama, kad institucija nesilaiko prioritetų, o kova su antisemitizmu yra vienas iš prezidento prioritetų. M. Velchikas tikino, kad šis klausimas susijęs su finansais, o valdžia turi teisę pinigus tyrimams skirti kitoms aukštosioms mokykloms.

„Harvardas nori milijardų dolerių. Tai vienintelė priežastis, kodėl mes esame čia. Jie nori, kad valdžia išrašytų čekį“, – sakė M. Velchikas, kuris pats yra Harvardo universiteto absolventas.

Posėdis baigėsi teisėjai A. D. Burroughs paskelbus, kad prieš priimant sprendimą jai reikia daugiau laiko abiejų pusių pateiktų dokumentų peržiūrai. Kol kas neaišku, kada bus paskelbtas verdiktas.

Po teismo posėdžio Prezidentas D. Trumpas jį pakomentavo socialinėje žiniasklaidoje. Jis aiškino, kad teisėją paskyrė buvęs prezidentas Barackas Obama, kad ji yra „visiška nelaimė“ ir tai akivaizdu net neišgirdus nuosprendžio. D. Trumpas taip pat pareiškė, kad ši teisėja jo nekenčia ir klausė, kaip jai apskritai atiteko tokia byla. Prezidentas pridėjo, kad jeigu nuosprendis administracijos netenkins, tai pastaroji sprendimą apskųs ir laimės.

NPR pakalbinti teisės ekspertai mano, kad ką teismas benuspręstų, šis klausimas artimiausiu metu liks atviras, nes abi pusės galės pateikti apeliacijas.

Posėdžio metu prie teismo demonstraciją surengė apie šimtas Harvardo universiteto absolventų, studentų ir jų rėmėjų.

Viešąjį valdymą studijuojantis Harvardo universiteto studentas Jamesas McAffrey, vienas iš studentų grupės „Studentai už laisvę“ įkūrėjų, mano, kad tai, ką daro D. Trumpas, yra akivaizdžiai neteisinga. Iš Oklahomos kilęs J. McAffey sako, kad jo valstijoje Respublikonų partija yra labai populiari, o jis didžiuojasi esąs amerikiečiu, tiki žodžio laisve ir amerikietiška svajone. Jis pabrėžia, kad užsipulti žodžio laisvę yra antiamerikietiška.

Teisės ekspertai teigia, kad Harvardo universitetas turi rimtų argumentų šioje byloje.

„Ar Harvardas laimės Bostone? Yra didelė tikimybė, kad taip. Tačiau ar tuo klausimas bus išspręstas? Tikriausiai ne. Bus teikiama apeliacija ir jis bus sprendžiamas Aukščiausiame teisme. Todėl pergalė, nors ja ir džiaugtųsi universitetai, nebus šios istorijos pabaiga“, – sako Jodie Ferise, teisininkė iš Indianos valstijos, kuri specializuojasi aukštojo mokslo teisėje ir atstovauja kolegijas bei universitetus.

 

 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų