J. Bidenas „perkrauna“ JAV politiką dėl karo Jemene, pabėgėlių, Rusijos

Prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) ketvirtadienį „perkraudamas“ JAV užsienio politiką nutraukė Vašingtono paramą niokojamam Saudo Arabijos karui Jemene ir smarkiai padidino šalyje laukiamų pabėgėlių skaičių.

Kaip JAV prezidentas sakydamas pirmąją svarbią kalbą užsienio politikos klausimais, J. Bidenas taip pat įšaldė buvusio prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) planus perdislokuoti didelę dalį Vokietijoje laikomų amerikiečių karių ir pažadėjo griežtą poziciją dėl „didėjančios autoritarinės Kinijos ir Rusijos grėsmės“.

Prieš dvi savaites dirbti pradėję J. Bidenas ir viceprezidentė Kamala Harris (Kamala Haris) drauge nuvyko į Valstybės departamentą, pademonstruodami atsinaujinusį dėmesį diplomatijai po audringų ketverių D. Trumpo valdymo metų.

„Amerika sugrįžo. Diplomatija sugrįžo“, – diplomatų auditorijai, kurioje buvo laikomasi socialinio atstumo taisyklių, pasakė J. Bidenas, stengdamasis padrąsinti diplomatinį korpusą, kurio daugelį narių slėgė D. Trumpo politika ir tonas.

Netrukus sakydamas kalbą puošnioje Benjamino Franklino (Bendžamino Franklino) salėje, J. Bidenas paskelbė, kad Jungtinės Valstijos nutrauks bet kokią paramą savo sąjungininkės Saudo Arabijos karui Jemene su Irano remiamais husių sukilėliais, įskaitant  pažangios ginkluotės pardavimą.

Šis karas, pasak J. Bideno, „sukėlė humanitarinę ir strateginę katastrofą“.

Prezidentas paskyrė JAV specialųjį pasiuntinį Jemenui – diplomatą veteraną Timothy Lenderkingą (Timotį Lenderkingą), kuris rems Jungtinių Tautų pastangas pasiekti ugnies nutraukimą ir atgaivinti taikos derybas tarp vyriausybės ir husių sukilėlių, kontroliuojančių didelę šalies teritorijos dalį, įskaitant sostinę Saną.

JAV sieks „užtikrinti, kad humanitarinė pagalba pasiektų Jemeno žmones, kenčiančius nepakeliamą nuniokojimą“, sakė J. Bidenas.

„Šis karas turi baigtis“, – pareiškė jis.

Aktyvistai spaudė nutraukti JAV paramą karui Jemene, kur 80 proc. gyventojų yra priklausomi nuo pagalbos, tęsiantis humanitarinei krizei, kurią Jungtinės Tautos vadina didžiausia pasaulyje.

D. Trumpas Rijado vadovaujamai koalicijai siūlė JAV logistikos paramą ir daug pažangios ginkluotės, tokios kaip tiksliai nutaikomos aviacijos bombos, tvirtindamas, kad Saudo Arabija kuria darbo vietas JAV gynybos sektoriuje.

D. Trumpas šį karą taip pat laikė vienu iš būdų veikti prieš husių sąjungininką Iraną, kurį ankstesnė amerikiečių administracija laikė nesutaikomu priešu.

J. Bidenas remia sugrįžimą prie diplomatijos ir susitarimo su Iranu dėl jo branduolinės programos, bet tik netiesiogiai paminėjo Teheraną savo kalboje dėl užsienio politikos prioritetų.

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas) yra sakęs, kad greit iš naujo svarstys D. Trumpo paskutinės minutės sprendimą paskelbti husius teroristine organizacija, kuriuo, pagalbos grupių teigimu, iš esmės kriminalizuojamas gyvybiškai svarbus humanitarinis darbas.

Jemene aukšto rango politikas Hamidas Assemas (Hamidas Asemas) išreiškė viltį, kad J. Bideno planas žymės šešerius metus trunkančio ir dešimtis tūkstančių gyvybių nusinešusio karo pabaigą.

„Bideno administracija matė, kad karas Jemene labai daug atsieina ir kad Amerikos reputaciją teršia Jemeno žmonių žudymas“, – naujienų agentūrai AFP sakė jis.

„Moralinis vadovavimas“ pabėgėlių klausimu

Skelbdamas kitą didelį pasikeitimą J. Bidenas sakė, kad Jungtinės Valstijos pirmaisiais jo administracijos biudžetiniais metais priims iki 125 tūkst. pabėgėlių. Tai daug daugiau nei D. Trumpo praėjusį kartą patvirtintas rekordiškai mažas skaičius – 15 tūkstančių. D. Trumpas labai griežtai kritikuodavo imigraciją iš Vakarams nepriklausančių šalių.

„Jungtinių Valstijų moralinis vadovavimas pabėgėlių klausimais daug dešimtmečių nuo to laiko, kai čia patekau, buvo abiejų partijų konsensuso dalykas“, – sakė J. Bidenas, kuris į Senatą buvo išrinktas 1972 metais.

„Mes deginame laisvės... žiburį engiamiems žmonėms. Mūsų pavyzdys skatino kitas šalis taip pat plačiai atverti savo duris“, – sakė jis.

Pasak prezidento, tarp prieglobsčio prašytojų grupių, kurias jo administracija priims, yra LGBTQ žmonės, bėgantys nuo persekiojimo dėl savo lytinės orientacijos.

J. Bidenas taip pat sustabdė D. Trumpo pradėtus vykdyti planus mažinti Vokietijoje dislokuotą JAV karių kontingentą, kuris nuo Šaltojo karo pradžios yra svarbus NATO saugumo elementas.

Daugelis spėliojo, kad D. Trumpo sprendimą padiktavo jo įtempti santykiai su Vokietija ir Europos Sąjunga dėl prekybos ginčų, bet buvo nuogąstaujama, kad toks žingsnis susilpnins Vakarų saugumą stiprėjant Rusijai.

JAV gynybos sekretorius Lloydas Austinas (Loidas Ostinas) vėliau sakė nurodęs Pentagonui peržiūrėti JAV „karines pozicijas“ pasaulyje.

„Vykdydami šį patikrinimą konsultuosimės su savo sąjungininkais ir partneriais, – sakoma L. Austino pareiškime. – Šioje srityje niekas nepasiekia sėkmės vienas.“

J. Bidenas savo kalboje taip pat ragino atnaujinti aljansų kūrimą ir JAV lyderystę pasaulio arenoje

Jokio „nuolaidžiavimo“ Rusijai

J. Bidenas yra pažadėjęs išlaikyti D. Trumpo griežtą poziciją Kinijos atžvilgiu ir griežtinti JAV poziciją dėl Rusijos prezidento Vladimiro Putino, kuriuo žavėjosi ankstesnis prezidentas.

„Aiškiai pasakiau prezidentui Putinui – visai kitaip nei mano pirmtakas – kad Jungtinių Valstijų nuolaidžiavimo dėl Rusijos agresyvių veiksmų, kišimosi į mūsų rinkimus, kibernetinių atakų ir jos piliečių nuodijimo laikas baigėsi“, – sakė J. Bidenas, kuris praėjusią savaitę pirmą kartą kalbėjosi su V. Putinu.

Baltųjų rūmų pareigūnai sakė, kad pokalbis buvo įtemptas.

„Nedvejodami didinsime sąskaitą Rusijai ir ginsime savo gyvybinius interesus ir savo žmones“, – Valstybės departamente sakė J. Bidenas.

Prieš pat J. Bideno kalbą departamentas paskelbė, kad A. Blinkenas telefonu pasikalbėjo su Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu ir, be kitų klausimų, išsakė susirūpinimą dėl Kremliaus kritiko Aleksejaus Navalno apnuodijimo ir įkalinimo, taip pat dėl Rusijoje kalinamų amerikiečių padėties.

J. Bidenas sakė, kad JAV „privalo reaguoti į šį naują kylančio autoritarizmo momentą, įskaitant augančias Kinijos ambicijas konkuruoti su Jungtinėmis Valstijomis ir Rusijos pasiryžimą kenkti mūsų demokratijai ir ją griauti“.

Prezidento kalba buvo griežčiausias V. Putino pasmerkimas, visoje Rusijoje kilus dideliems protestams dėl A. Navalno įkalinimo, per kuriuos buvo areštuota tūkstančiai žmonių.

J. Bidenas pasistengė pademonstruoti pasauliui, kad nusigręžia nuo V. Putino po D. Trumpo kadencijos, kai respublikonų prezidentas vengdavo tiesioginės konfrontacijos su Rusijos lyderiu ir dažnai siekdavo menkinti jo piktavališkus veiksmus.

JAV prezidentas dar kartą paragino paleisti A. Navalną.

„Navalnas, kaip ir visi Rusijos piliečiai, turi teisių pagal Rusijos konstituciją, – sakė jis. – Į jį nusitaikyta... už korupcijos demaskavimą. Jis turėtų būti nedelsiant ir be sąlygų paleistas.“

Praeitą mėnesį A. Navalnas grįžo į Rusiją iš Vokietijos, kur gydėsi po rugpjūtį įvykdyto jo apnuodijimo sovietų mokslininkų sukurta nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“. Opozicionierius dėl šio apnuodijimo kaltino Rusijos specialiąsias tarnybas ir V. Putiną.

A. Navalnas buvo sulaikytas vos atskridęs į Maskvą, o šis žingsnis daugelyje Rusijos miestų išprovokavo masines demonstracijas, per kurias saugumo pajėgos sulaikė daugiau kaip 10 tūkst. žmonių. Dėl šio griežto protestų malšinimo policija buvo kaltinama įgaliojimų viršijimu ir nereikalingu smurtu.

J. Bideno apsilankymas Valstybės departamente vos prasidėjus kadencijai yra neatsitiktinis ir parodo jo suinteresuotumą užsienio politika.

D. Trumpas laukė daugiau kaip metus, kol nusprendė pasirodyti Valstybės departamente – nuvyko ten į ankstesnio valstybės sekretoriaus Mike'o Pompeo (Maiko Pompėjo) prisaikdinimo ceremoniją 2018 metais. Eksprezidentas ne kartą vadino Valstybės departamentą „giluminės valstybės“, norinčios pakirsti jo administraciją, dalimi. D. Trumpas peikdavo ir atleisdavo departamento darbuotojus, nesėkmingai bandydavo sumažinti jo biudžetą.



NAUJAUSI KOMENTARAI

BIDENAS NE PERKRAUNA AMERIKOS POLITIKĄ

BIDENAS NE PERKRAUNA AMERIKOS POLITIKĄ portretas
Amerika, su Bidenu priešakyje, tęsia banditišką ir žandarinę pasaulio politiką. Tik...viena nedidelė pastabėlė - šiandien Pasaulis jau ne toks, koks buvo. Jis apie Rusiją ir Kiniją atsiliepė, maždaug, kaip apie Ukrainą - "įsakysime ir jie vykdys"...Banditinis JAV režimas savo atgyveno. Laikas patiems keistis. Tik,pirmoje eilėje, tikrą demokratiją pasiekti savo supuvusioje valstybėje.

Buldozeris

Buldozeris portretas
Saunuolis. Tas juodas ir paskutinis "pamiselis", per 3 kadencijas vos JAV nepasiunte i bankrota. Gal Bidenas prikels sali, jei spes...

t.kad

t.kad portretas
Jis po 2 kartus per diena užmiršta kad yra prezidentas.
VISI KOMENTARAI 3

Galerijos

Daugiau straipsnių