JT Saugumo Taryba priėmė JAV parengtą rezoliuciją dėl paliaubų Gazos Ruože plano Pereiti į pagrindinį turinį

JT Saugumo Taryba priėmė JAV parengtą rezoliuciją dėl paliaubų Gazos Ruože plano

2024-06-11 05:00
BNS inf.

Jungtinių Tautų Saugumo Taryba pirmadienį priėmė JAV parengtą rezoliuciją, kuria remiamas ugnies nutraukimo Gazos Ruože planas.

JT Saugumo Taryba priėmė JAV parengtą rezoliuciją dėl paliaubų Gazos Ruože plano
JT Saugumo Taryba priėmė JAV parengtą rezoliuciją dėl paliaubų Gazos Ruože plano / Reuters nuotr.

Šiuo metu Vašingtonas vykdo intensyvią diplomatinę kampaniją, siekdamas priversti islamistų grupuotę „Hamas“ pritarti šiam planui.

Tekste, priimtame 14 balsų „už“ ir Rusijai susilaikius, palankiai vertinamas gegužės 31 dieną prezidento Joe Bideno (Džo Baideno) paskelbtas paliaubų ir įkaitų išlaisvinimo planas ir raginama šalis „nedelsiant ir be jokių sąlygų visiškai įgyvendinti jo sąlygas“.

Rezoliucijoje teigiama, kad Izraelis pritarė JAV paliaubų planui ir „ragina „Hamas“ taip pat jam pritarti“.

Pirmadienį palestiniečių „Hamas“ pareiškė, kad sveikina šį balsavimą.

Islamistų judėjimas „palankiai vertina Saugumo Tarybos rezoliuciją [...] [ir] norėtų dar kartą patvirtinti savo pasirengimą bendradarbiauti su broliais tarpininkais ir pradėti netiesiogines derybas dėl šių principų įgyvendinimo“, – teigiama „Hamas“ pareiškime, kuriame užsimenama apie jo reikalavimus, tarp kurių yra nuolatinės paliaubos Gazos Ruože ir visiškas Izraelio pajėgų išvedimas iš teritorijos.

Palestiniečių prezidentas Mahmoudas Abbasas (Mahmudas Abasas) pridūrė, kad, jo nuomone, „šios rezoliucijos priėmimas yra žingsnis teisinga linkme siekiant nutraukti genocido karą prieš mūsų žmones Gazos Ruože“.

Jungtinės Valstijos, kurios yra ištikimos Izraelio sąjungininkės, buvo plačiai kritikuojamos už tai, kad blokavo kelis ankstesnius JT rezoliucijų projektus, kuriuose buvo raginama nutraukti ugnį Gazos Ruože.

Tačiau gegužės 31 dieną J. Bidenas pasiūlė naują susitarimą dėl paliaubų ir įkaitų paleidimo.

„Šiandien balsavome už taiką“, – po JT sesijos sakė JAV ambasadorė Linda Thomas-Greenfield (Linda Tomas-Grinfild).

„Šiandien ši Taryba pasiuntė aiškią žinią „Hamas“: sutikite su pateiktu paliaubų susitarimu. Izraelis jau sutiko su šiuo susitarimu, ir kovos galėtų būti nutrauktos šiandien, jei „Hamas“ padarytų tą patį.“

Tačiau situacija dėl susitarimo lieka neaiški, nes „Hamas“ pareigūnai primygtinai reikalavo, kad bet koks susitarimas dėl paliaubų užtikrintų galutinę karo pabaigą, o Izraelis šį reikalavimą griežtai atmetė, žadėdamas sunaikinti „Hamas“ ir išlaisvinti likusius belaisvius.

Pagal šį pasiūlymą Izraelio pajėgos pasitrauktų iš visų apgyvendintų Gazos Ruožo teritorijų, per pirmąsias šešias savaites „Hamas“ išlaisvintų įkaitus ir paliaubos būtų pratęstos, derybininkams siekiant susitarti dėl ilgalaikės taikos.

„Tekstas nėra tobulas, – sakė Alžyro ambasadorius prie JT Amaras Bendjama (Amaras Bendžama). – Tačiau jis suteikia vilties žiburėlį palestiniečiams, nes alternatyva – tolesnės žudynės ir kančios.“

„Hamas“ tyla

Po balsavimo Izraelio diplomatė Reut Shapir Ben Naftaly (Reut Šapir Ben Naftali) pabrėžė, kad „karas baigsis“ tik tada, kai Izraelio bus „pasiekti tikslai“, įskaitant įkaitų paleidimą ir „Hamas“ sunaikinimą.

„Hamas“ atsisakymas diplomatinėmis priemonėmis paleisti įkaitus įrodė, kad pastangos sugrąžinti įkaitus namo turi apimti ir karines priemones“, – sakė ji.

Palestiniečių ambasadorius Jungtinėse Tautose Riyadas Mansouras (Rijadas Mansuras) pasveikino Tarybos balsavimą ir pareiškė, kad rezoliucijos ir paliaubų įgyvendinimo našta „tenka Izraelio pusei“.

Nuo spalio 7 dienos, kai „Hamas“ surengė precedento neturintį išpuolį prieš Izraelį, ir vėlesnės Izraelio kontratakos JT Saugumo Tarybai sunkiai sekėsi imtis veiksmų.

Po dviejų rezoliucijų, kuriose daugiausia dėmesio skirta humanitarinei pagalbai, kovo pabaigoje Saugumo Taryba galiausiai sėkmingai pareikalavo  „nedelsiant nutraukti ugnį“ per tuo metu vykusį musulmonų šventąjį ramadano mėnesį. Tai pavyko pasiekti Jungtinėms Valstijoms susilaikius nuo balsavimo.

Karas Gazos Ruože prasidėjo po to, kai spalio 7 dieną „Hamas“ kovotojai užpuolė Izraelį. Per šį išpuolį, Izraelio duomenimis, buvo nužudyta 1 194 žmonių, daugiausia civilių.

„Hamas“ valdomo Gazos Ruožo sveikatos apsaugos ministerija pirmadienį pranešė, kad per aštuonis mėnesius trunkantį Izraelio ir „Hamas“ karą šioje palestiniečių teritorijoje žuvo mažiausiai 37 124 žmonės.

Anot JAV prezidento, pirmoji fazė būtų šešių savaičių visiškos paliaubos, pagal kurias Izraelio pajėgos pasitrauktų iš visų apgyvendintų Gazos Ruožo teritorijų. Taip pat įvyktų pirmieji mainai: paleistas tam tikras skaičius „Hamas“ paimtų įkaitų ir palestiniečių kalinių, laikomų Izraelio kalėjimuose.

Pirmajame paliaubų etape būtų „nedelsiant, visiškai ir iki galo nutraukta ugnis“, paleisti įkaitai mainais į Izraelio kalėjimuose esančius palestiniečių kalinius ir „Izraelio pajėgos būtų išvestos iš apgyvendintų Gazos ruožo teritorijų“.

Tai taip pat leistų „saugiai ir veiksmingai paskirstyti humanitarinę pagalbą visame Gazos Ruože visiems palestiniečių civiliams, kuriems jos reikia“.

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas) pirmadienį Izraelyje surengė derybas su ministru pirmininku Benjaminu Netanyahu (Benjaminu Netanjahumi).

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra