Kairių poligone civilizuotos karinės pratybos
Pirmą kartą Klaipėdoje vykusios karinės pratybos „Gintarinė viltis“ laužė stereotipus apie karių buitį ir įpročius.
Net ir gyvendami palapinėse viduryje miškų kariai turėjo visas sąlygas mėgautis civilių gyvenimo malonumais.
Norėjo žaisti golfą
Pirmą kartą Kairių poligone vykstančiose tarptautinėse karinėse pratybose „Gintarinė viltis“ dalyvavo 1700 karių iš 10 šalių. Iš jų net 110 dailiosios lyties atstovių.
Poligone buvo pastatytos 192 palapinės, 42 lauko tualetai, 8 kilnojamieji dušų ir tualetų konteineriai.
Kasdien higienos reikmėms kariai sunaudojo apie 50-60 tūkstančių litrų vandens.
Nors tai tik pratybos, bet buvo suburta net 65 medikų komanda. Per pirmąsias tris dienas dėl įvairių negalavimų kreipėsi 40 karių.
Į Lietuvą atvykstantys garsūs muzikantai išreiškia įvairių reikalavimų. Panašiai elgėsi ir kai kurie kariai.
Į pratybas atvykę britai pageidavo informacijos apie dviračių nuomą ir pasivažinėjimo trasas, artimiausius golfo laukus. Visi pratybose dalyvaujantys kariai buvo išleisti apsipirkti ir švęsti į miestą.
Naudojosi internetu
Net ir įnoringieji britai buvo nustebinti Lietuvos paruoštų technologijų lauko sąlygomis.
Tokių gerų ryšio priemonių ir kompiuterinės įrangos gausybės jiems neteko regėti nei pratybose Lenkijoje, nei Didžiojoje Britanijoje.
Kariams buvo išdalinta 100 kompiuterių ir 30 daugiafunkcinių kopijavimo, spausdinimo, fakso aparatų.
Telekomunikacijų bendrovė „Bitė“ įrengė kilnojamąją bazinę stotį, kuri užtikrino mobilųjį bei spartųjį duomenų perdavimo ryšį HSDPA. Poligone veikė ir belaidžio interneto ryšys „Wi-Fi“. Dviejuose batalionuose įrengtos interneto kavinės, kur veikė trys kompiuteriai.
Suomiai atsisakė interneto kavinės, nes lauko sąlygomis išbandė ryšio tinklą, kuris tiesiogiai jungėsi su palydovu.
Gausiai maitino
Pirmą kartą pratybose karius maitino ne kariuomenės virėjai, o privačios bendrovės. Konkursą laimėjo uostamiesčio bendrovė „Šikšnosparnio lizdas“.
Vienos dienos kario maitinimui skirta 38 litai. Per dieną karių maitinimui buvo patiekiama po 250 kilogramų rūkytos ir žalios mėsos, 1800 kilogramų daržovių.
Pavyzdžiui, birželio 30 d. meniu:
Pusryčiai: medžiotojų dešrelės su kečupu, marinuoti agurkėliai, daržovių salotos, duona, sviestas, medus, džemas, lydytas sūrelis, arbata ir bandelė su riešutais.
Pietūs: žiedinių kopūstų sriuba, jautienos troškinys su daržovėmis, grikiai, daržovės, rūkytas „Giminių“ kumpelis, gėrimas, mineralinis vanduo ir apelsinas.
Vakarienė: vištienos ir makaronų troškinys, daržovės, sviestas, jogurtas su braškėmis, lydytas sūrelis, medus, kiviai ir arbata.
Saugojo gamtą
Nors kariai atsivežė ir daugybę technikos, tačiau stengiamasi nepakenkti gamtai.
Kariams uždrausta važiuoti į draustinius, gąsdinti perinčius retuosius paukščius. Daugelyje vietų buvo pakabinti draudžiantys vaikštinėti ženklai.
Kairių poligono teritorijoje yra Lūžijos botaninis ir Kliošų kraštovaizdžio draustiniai. Juose jokių karinių veiksmų nevyko.
Kariškiai per Vilhelmo kanalą pastatė pontoninį tiltą, galintį atlaikyti 80 tonų svorį. Jis leido kariams aplenkti Kliošų draustinį.
Šiuo tiltu pasinaudojo Kretingos rajono miškų urėdija, tvarkė miško kelius. Anksčiau miškininkams buvo sudėtinga pasiekti kai kurias teritorijas, nes nebuvo tilto per kanalą.
Iš abiejų pontoninio tilto pusių buvo sumontuotos boninės užtvaros su absorbentu. Tai labai gerai skystį sugeriančios durpės iš Kanados.
Išbandė ginklus
Pratybose kariai susipažino ir su savo partnerių ginklais. Niekada nežinai, kas gali nutikti išėjus kariauti ir kokios šalies naudojamą ginklą teks paimti į rankas.
Lietuviai artimai susipažino su suomių naudojamais 7,62 mm kalibro šautuvais. Apžiūrėjo ir standartinius britų 5,56 mm kalibro automatus SA-80 bei 7,62 mm kulkosvaidžius.
Vaikinai mokėsi teisingai neštis ginklą, jį užtaisyti, nusitaikyti, šaudyti ir išvalyti.
Kariams teko iššauti automatu po 200 šovinių iš penkių pozicijų. Iš viso buvo įrengta 12 šaudymo vietų. Per pirmąsias dvi pratybų dienas kariai iššaudė net 65 tūkstančius šovinių.
Naujausi komentarai