Kandidatai, kurie rinkimų nelaimės Pereiti į pagrindinį turinį

Kandidatai, kurie rinkimų nelaimės

2008-01-26 09:00

D.Medvedevui pirštinę metę politikai patys supranta, kad Rusijos prezidento postas ne jų nosiai

Varžybos dėl Rusijos vadovo kėdės neintriguoja. Nugalėtojas aiškus. Sociologai išsiaiškino – rusams reikia arba „liaudies tėvo“, arba „vadybininko“. Vladimiro įpėdinis Dmitrijus Medvedevas per jaunas būti „liaudies tėvu“. Nekaip išmano ir vadybą. Tačiau tai nereiškia, kad žmonės išrinks prezidentu ką nors kitą.

Vis dėlto šioks toks pasirinkimas yra. Centrinė rinkimų komisija (CRK) ketvirtadienį patvirtino Andrejaus Bogdanovo surinktų parašų autentiškumą. Dvigubas Michailo Kasjanovo surinktų „autografų“ patikrinimas nenudžiugino pretendento. Ekspertai abu kartus pripažino, kad daugiau kaip 10 proc. jo rėmėjų parašų yra suklastoti. M.Kasjanovas apskundė CRK išvadas, tačiau greičiausiai jam teks atsisakyti bandymo kandidatuoti į aukščiausią Rusijos postą.
Apie galimybę pasitraukti iš rinkimų kovos prabilo ir Komunistų partijos iškeltas kandidatas Genadijus Ziuganovas. Jam, kaip ir Vladimirui Žirinovskiui, teisės balotiruotis nereikėjo įrodinėti 2 mln. rinkėjų parašais, nes jie atstovauja Valstybės Dūmoje posėdžiaujančioms partijoms.
Visi kandidatai puikiai suvokia, kad beprasmiška kovoti su 42 metų D.Medvedevu. Tačiau dėl skirtingų priežasčių jie tęsia rinkimų kampaniją.

Amžinai antras

Į klausimą, kodėl nusprendė dalyvauti rinkimų kampanijoje, Komunistų partijos lyderis 63 metų G.Ziuganovas atsakė, kaip ir turėjo atsakyti tikrasis Vladimiro Lenino šalininkas: „Manęs paprašė draugai.“ Kitaip tariant, partija liepė.
Du kartus pretendavęs užimti valstybės vadovo postą komunistų vadas G.Ziuganovas žino, kas jo laukia, – geriausiu atveju jis vėl liks antras. Mat beveik visą komunistų elektoratą jau seniai nuviliojo V.Putinas. Tai akivaizdžiai parodė neseniai vykę Valstybės Dūmos rinkimai, kuriuose antri finišo liniją kirtę komunistai gavo tik 11,5 proc. balsų. Prezidento partija „Vieningoji Rusija“ gavo 64,3 proc.
Varžytis dėl teisės tapti Kremliaus šeimininku G.Ziuganovas galėjo nebent Boriso Jelcino valdymo laikais.
Pelnyti žmonių simpatijas vargu ar padės net ir tai, kad per visą politinę karjerą didelių turtų jis nesusikrovė. Rinkėjus pagrindinis šalies komunistas vilioja pažadais nacionalizuoti šalies gamtos išteklius ir strategines pramonės šakas, padidinti pensijas ir minimalų atlyginimą, sugrąžinti mirties bausmę.

„Teisininko“ sūnus

Skandalingais pareiškimais garsėjantis V.Žirinovskis į Rusijos prezidento postą pretendavo net 3 kartus. Neieškantis žodžio kišenėje politikas patinka specifiniam elektoratui. Pasiilgusiems SSRS galybės rusams simpatijas kelia jo nacionalistiniai ir antiamerikietiški pareiškimai, populistiniai projektai „įteisinti Rusijoje daugpatystę“ arba „išplėsti šalies valdas iki Indijos vandenyno pakrantės.“
Politologai tvirtina, kad V.Žirinov-skis ne kartą atskleidė Rusijos vadovybės slapčiausius ketinimus ir planus. Todėl šalyje paplito perfrazuotas posakis „Kas Kremliaus galvoje, tas Žirinovskiui ant liežuvio“.
Dažnai kritikuojantis valdžią politikas nepriklauso opozicijai. „Jo funkcija – neutralizuoti protestuojančiųjų ir marginalų elektoratą, – mano politinių tyrimų mokyklos direktorius profesorius Jurijus Černyševas. – Be to, per V.Žirinovskį, kuris dažnai mėgsta provokuoti visuomenę savo pareiškimais, valdžia tikrina, kaip žmonės reaguos į dar vieną teisių suvaržymą.“
V.Žirinovskis yra tikras šou verslo ryklys. Jis atlieka dainas, dalyvauja koncertuose, turi savo prekės ženklą – jo vardu pavadintą degtinę ir ledus. Plačiai paplitusi jo pravardė Žirikas.
Kaip ir komunistų lyderis, didelių turtų V.Žirinovskis neturi, tačiau jį „gelbsti“ žmona. Ji yra 8 butų Maskvoje savininkė, turi penkias sodybas ir 1000 kv. metrų žemės.
„Aš laimėsiu rinkimus, – įsitikinęs politikas. – Aš ne dešinysis ir ne komunistas. Nesu ir dabartinės valdžios atstovas, taigi žmonės balsuos už mane.“ Tapęs prezidentu V.Žirinovskis siūlo paversti Rusiją parlamentine valstybe, „išvalyti visą šalį“ ir „nuraminti visus“.
Apie savo kilmę 61 metų politikas yra pasakęs: „Motina rusė, o tėvas teisininkas.“

Buvęs vieningas kandidatas

Vienam iš Dešiniųjų jėgų sąjungos lyderių Borisui Nemcovui atšaukus savo kandidatūrą, buvęs premjeras ir ekonomistas M.Kasjanovas pretendavo gauti visus opozicijos elektorato balsus. Tačiau CRK paskelbus, kad jis nebuvo patvirtintas kandidatu, dalyvauti rinkimuose politikas, ko gero, negalės.
Oficialiai M.Kasjanovas nebuvo net įvardytas bendru opozicijos kandidatu. Tačiau nesutinkantys su dabartiniu šalies kursu rinkėjai kito pasirinkimo neturėjo. Jei M.Kasjanovui ir pavyktų apskųsti CRK sprendimą, balsuojančiųjų už jį nebūtų daug, nes dešiniųjų elektoratas nėra gausus. Geriausiu atveju, politologų nuomone, jis surinktų nuo 0,5 iki 1 proc. balsų.
Jeigu būtų išrinktas prezidentu, 51 metų M.Kasjanovas rinkėjams pažadėjo atsisakyti šauktinės armijos, grąžinti nemokamą išsilavinimą, pakelti atlyginimus ir pensijas.
„Pakelsime algas ir pensijas ne 20, o 120 proc.“, – sakė jis. Be to, ketvirtadaliui šalies gyventojų politikas „suteiktų geresnius būstus“ ir „priverstų valdininkus dirbti žmonėms“.
Buvęs premjeras negalėjo nesuprasti, kad jo šūkiai yra populistiniai, tačiau nieko geresnio, matyt, sugalvoti nepajėgė. Vienintelė jo viltis buvo demokratijos kurso šalininkai. Tačiau kol naftos kainos siekia rekordus, demokratijos rusams nereikės. Be to, kaip paaiškėjo renkant parašus, daug Rusijos piliečių tiesiog nežino, kad kovo 2 d. vyks rinkimai.

Tikslas – pasirodyti

Dar vienas pretendentas tapti naujuoju V.Putinu – jaunas demokratų partijos lyderis A.Bogdanovas. Jam neseniai suėjo tiek metų, kiek pagal cenzą privalo būti sulaukęs kiek-vienas kandidatas į Rusijos prezidento postą.
Vos 38-erių demokratui „likimas“ (CRK išvados) buvo palankesnis nei M.Kasjanovui. Matyt, valdžia nelaiko jo rimtu D.Medvedevo konkurentu.
„M.Kasjanovui ir A.Bogdanovui bus leista dalyvauti rinkimuose, jei valdžia nuspręs, kad jie nekelia pavojaus. O jų dalyvavimas sudarys konkurencijos iliuziją“, – dar CRK nepaskelbus išvadų dėl kandidatų surinktų rėmėjų balsų autentiškumo sakė nepriklausomas ekspertas Dmitrijus Oreškinas.
Pats A.Bogdanovas, 2007 m. tapęs Didžiosios Rusijos masonų ložės Didžiuoju Meistru, nesitiki pergalės.
„Dabar svarbiausia išreklamuoti partiją“, – sakė jis. Politikas mano, kad jo kandidatavimas padės ateityje iškovoti vietų Valstybės Dūmoje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų